Viete, aké účinky má šípkový čaj? Odteraz ho budete piť pravidelne!

Viete, aké účinky má šípkový čaj? Odteraz ho budete piť pravidelne!

K jeseni neodmysliteľne patrí veľké množstvo vecí, no rovnako tak aj šípky, ktorých zber sa práve pomaly rozbieha. Reč je o lesklých červených vajcovitých plodoch ruže šípovej, latinsky Rosa canina. Ide o ker s previsnutými konármi, dorastajúci do výšky asi 3 metre. Konáre nesú nepárno perovito zložené listy s pílkovitým okrajom a tiež sú pokryté ostrými tŕňmi. Kvety sú päťpočetné, majú zvyčajne ružovkastú farbu a objavujú sa v letných mesiacoch. Domovinou ruže šípovej je údajne Predná Ázia a blízke krajiny južnej Európy. Plody týchto kríkov poznali a zbierali už starí Rimania, Gréci či Arabi, ktorí si cenili ich liečivé vlastnosti. A na ich účinky sa nezabudlo dodnes. Šípky sú kráľovnami jesene aj jedným zo symbolov tohto ročného obdobia a rozhodne sa oplatí vybrať na ich zber.

Možno by ste ani nepovedali, aké najrozličnejšie recepty zo šípok sa na internete dajú nájsť, a to recepty, ktoré poznali ešte naše staré mamy. Tieto jesenné plody je možné využiť na prípravu domácich džemov, likérov, kompótov či dokonca šípkového oleja alebo tinktúr. Tradične sa však zo šípok pripravuje aj čaj, ktorý je tým pravým nápojom do sychravého jesenného počasia. Pýtate sa, prečo? Nuž, šípky sú okrem iného aj bohaté na vitamín C, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu imunitného systému. A dobrá imunita je presne to, čo na jeseň rozhodne potrebujeme. Šípkový čaj však má množstvo ďalších účinkov. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako posilní naše zdravie.

Odporúčame: Trápi vás alergia na sóju? Neuveríte, kde všade sa nachádza!

ruža šípová

Zdroj: Shutterstock®

Ako pripraviť šípkový čaj?

Ak si chcete vychutnávať šípkový čaj bez námahy, pokojne si môžete zaliať aj ten kupovaný. V tomto prípade však voľte sypaný čaj, nie porciovaný. Kríky ruže šípovej sú však po celej Európe a i na našom území hojne rozšírené, preto by bola skutočne škoda nepripraviť si lahodný čaj z vlastnoručne nazbieraných šípok. Kríky rastú i pozdĺž ciest, kde ich, samozrejme, z dôvodu znečistenia radšej nezbierame. Nájdeme ich však aj na okrajoch lesov, v okolí ľudských obydlí, a to od nížin až po podhorské oblasti. Zber prebieha spravidla od septembra do októbra až novembra. Podľa mnohých je však najlepšie vybrať sa na zber šípok až po prvých mrazoch. Šípky zberáme zrelé, respektíve tesne pred dosiahnutím plnej zrelosti. Mali by byť svetločervené a primerane tvrdé. Pri zbere nezabúdame na ochranné rukavice kvôli ostrým tŕňom.

Nazbierané šípky možno vysušiť a uskladniť do zásoby. Očistíme ich a odstránime stonky. Sušiť sa môžu v celosti, a to na vzduchu alebo v sušičke, prípadne v rúre. Pri sušení v umelých podmienkach je dôležité držať sa teploty maximálne okolo 60 °C. Správne vysušené šípky by mali pristúpením praskať. Šípky je tiež možné pred sušením rozrezať na polovičky, no v tomto prípade je potrebné odstrániť chĺpky a zrnká. Vysušené šípky neskladujte veľmi dlhú dobu, inak postupne stratia účinné látky. Pred samotným použitím je možné šípky pomlieť, napríklad v mažiari. Na prípravu čaju postačí jedna či dve čajové lyžičky sušenej drogy. Šípky zalejeme horúcou vodou  (asi 80 °C, nie vriacou) a necháme lúhovať okolo 15 minút. Môžeme dochutiť medom a citrónom.

účinky šípkového čaju

Zdroj: Shutterstock®

Jeho účinky vás milo prekvapia

Šípky obsahujú množstvo účinných látok, vďaka ktorým sú tak prospešné pre naše telo. Ako sme spomenuli už vyššie, radíme ich medzi najlepšie zdroje vitamínu C. Obsahujú tiež viaceré vitamíny skupiny B, fosfor, železo, draslík, mangán, organické kyseliny, vlákninu, flavonoidy, triesloviny, karotenoidy a mnohé ďalšie látky. Šípky majú vďaka svojim zložkách antioxidačné aj protizápalové účinky, zvyšujú odolnosť organizmu a podporujú správnu činnosť imunitného systému. Prispievajú k lepšej ochrane pred vírusovými a bekteriálnymi infekciami. Šípkový čaj tiež pôsobí na telo detoxikačne a podporuje látkovú premenu.

Má močopudné účinky a predstavuje účinnú doplnkovú liečbu pri problémoch so zápalmi močových ciest a močového ústrojenstva. Taktiež je vhodné šípkový čaj piť pri chrípkových a horúčkových stavoch alebo prechladnutí. Do pitného režimu je ho vhodné zaradiť aj pri vysokom cholesterole. Čaj zo šípok má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu, taktiež na hladinu cukru v krvi, čo môže pomôcť ľuďom trpiacim cukrovkou. Tento nápoj rovnako posilňuje cievne steny, pozitívne pôsobí pri kŕčových žilách či chudokrvnosti. Okrem toho má dokonca priaznivý vplyv aj na nervový systém človeka. Podporuje schopnosť sústrediť sa a pomáha pri vyčerpaní a únave. Šípkový čaj si môžete dopriať pri výskyte menovaných ťažkostí, no rovnako aj preventívne. 

Pozri aj: Cyklovanie kalórií ako účinná diéta: Viete, o čo ide?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní