Neuveriteľné účinky jablčného octu: Top 7 pre naše zdravie!

Neuveriteľné účinky jablčného octu: Top 7 pre naše zdravie!

  • Zdieľaj:
 • 5

Jablčný ocot je fermentovaný výrobok z dozretých drvených jabĺk. Najzdravšie bio verzie obsahujú milióny zdraviu prospešných baktérií, a to robí z jablčného octu vysoko zdraviu prospešný výrobok.

Milé dámy, mnoho z vás má určite jablčný ocot doma. Poznáte jeho najlepšie účinky? Poďme sa na ne spolu pozrieť. Tento zázrak obsahuje veľké množstvo fosforu, horčíka, vápnika, draslíka, látok nevyhnutných pre správne fungovanie nášho tela.

Používal sa ako pomoc pri zažívacích ťažkostiach, prvé zmienky o ňom sú dokonca z čias Hippokrata, otca medicíny. Ak sa chystáte kúpiť si ocot kvôli jeho blahodarnému účinku na zdravie, určite odporúčame nakupovať v BIO obchodoch. Je samozrejme vhodné poradiť sa s lekárom skôr, ako jablčný ocot zaradíte do jedálnička vo zvýšenej miere.

Pozri aj: Ploché nohy u dospelých a detí: Odhaľ príčinu tohto problému!

prečo jesť jablká

Zdroj: Shutterstock®

1. ZNIŽUJE REFLUX A REDUKUJE PÁLENIE ZÁHY

Ocot verne kopíruje kyslé prostredie v žalúdku, tým napomáha tráveniu a rozkladu potravy. Preto neváhajte vyskúšať tento liek, ak vás zvykne trápiť záha. Rozmiešajte v dvoch deci vody jednu čajovú lyžičku octu a vypite. Určite budete milo prekvapení. 

2. BOJUJE PROTI CANDIDE (kvasinkám)

Mnoho ľudí trápia premnožené kvasinky v tele. Jablčný ocot veľmi rýchlo pomáha. Výskumy potvrdili, že kyseliny a enzýmy obsiahnuté v jablčnom octe ničia kvasinky. Buďte opatrní, u ľudí, ktorých trápia kvasinky vo významnej miere, sa na začiatku liečby môže prejaviť tzv. Herxheimerova reakcia, tzn. dočasné zhoršenie stavu. Konzultujte postup s lekárom. Odporúčané dávkovanie pri kvasinkách je jedna polievková lyžica v decilitri vody. Užite na lačno.

účinky jablčného octu

Zdroj: Shutterstock®

3. POMÁHA PRI BODNÝCH RANÁCH A SPÁLENINÁCH

Ak trpíte spáleninou alebo vás bodol hmyz, ocot je skvelým pomocníkom. Pre spáleniny od slnka zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:3. Nanášajte na spálenú pokožku bavlnenou handričkou, prípadne pridajte do vlažného kúpeľa šálku octu. Nepríjemná bolesť sa rýchlo stratí. V prípade bodnutia hmyzom si potierajte ranu čistým octom. Opuch ustúpi.

4. ZNIŽUJE KRVNÝ TLAK

Niektoré štúdie naznačujú možnú spojitosť medzi jablčným octom a znižovaním tlaku. Stačí užívať jednu polievkovú lyžicu octu zriedeného s vodou 3x denne. Účinky nenechajú na seba dlho čakať.

jablko

Zdroj: Shutterstock®

5. ZABÍJA PLESNE

Ak trpíte týmto nepríjemným ochorením na nohách alebo na nechtoch nôh, urobte si vodný kúpeľ s dvoma šálkami octu, prípadne aplikujte čistý, neriedený ocot priamo na postihnutú oblasť. Čo sa týka plesní na koži, zmiešajte vodu a ocot v pomere 1:2. Pokožka bude doslova horieť, ako zaručene sa vylieči od plesne. Najmä u detí je to výborný liek, nemusíte ich totiž trápiť hormonálnymi masťami. Avšak, aplikácia jablčného octu u detí si vyžaduje opatrnosť. Detská pokožka je veľmi citlivá a jemná, preto zvážte riedenie. Vhodné je riedenie 1:1. Je veľmi vhodné použiť viac vody, prípadne presné dávkovanie konzultovať s pediatrom.

6. PRÍRODNÝ A LACNÝ TONER NA POKOŽKU

Po zmiešaní s rovným dielom vody a pár kvapkami esenciálneho oleja pre vôňu získate výborný domáci toner na pokožku. Je preukázané, že pôsobí aj proti akné bez toho, aby vám vysušil kožu. Túto zmes udržujte v chladničke, chlad znásobuje jej účinok. Ak máte pleť veľmi nečistú, nebojte sa použiť viac octu, najlepšie v pomere 2:1. Ostatným postačuje 1:1. Vaša pokožka bude čistá, vláčna a vypnutá aj bez chemických prostriedkov.

7. PORAZTE LUPINY!

Jablčný ocot je zabijakom lupín. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1:1 a naneste ku korienkom vlasov. Dobre vmasírujte a nechajte pod uterákom pôsobiť pokojne aj pol hodinu. Potom opláchnite. Opakujte 2 až 3x do týždňa. Lupín sa zaručene zbavíte.


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Jana Čipková 05.02.19 20:02

karma
100.00

Jablčný ocot si už roky vyrábam doma. Nikdy som si ho nekupovala. Možno nie je taký koncentrovaný, ale mne ten môj vyhovuje. Naozaj mi pomáha pri trávení a nepáli ma záha. Pijem ho neriedený - pár glgov po jedení. Na iné účely som ho ešte nepoužila.

 • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 07.02.19 11:44

ZP
karma
100.00

Je úžasné, že jablčný ocot má také využitie a ešte si ho viete sama pripraviť doma. Podľa mňa je toho ešte viac, ale aj tak vďaka za výborný článok.

 • 2
Odpovedať

Anna Kristova 08.02.19 19:13

AK
karma
100.00

má viacero benefitov

 • 2
Odpovedať

Martin Benetin 11.02.19 19:26

MB
karma
-1.00

Moja priateľka si lyžičku jablčného octu na ráno nevie vynachváliť, robí s jej figúrou divy :-)

 • 2
Odpovedať

Alena Kmecová 16.02.20 20:12

AK
karma
-1.00

Dobre vedieť :)

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní