Ako liečiť jačmeň a vlčie zrno? Spoznaj ingrediencie, ktoré pomôžu

Ako liečiť jačmeň a vlčie zrno? Spoznaj ingrediencie, ktoré pomôžu

Neodličujete sa dôkladne, máte mastnú pleť, pracujete v prašnom prostredí alebo si príliš namáhate oči? Pokiaľ áno, tak sa môže stať, že sa vám na viečku oka objaví nepríjemná hrčka, ktorá nie je len kozmetickým problémom.

 V článku si rozoberieme, aký je rozdiel medzi jačmeňom (hordeolum) a vlčím zrnom (chalazión), ale predovšetkým ponúkneme pár babských receptov, ktorými sa môžete týchto nepríjemností zbaviť alebo podporiť liečbu stanovenú lekárom. Treba totiž už na úvod povedať, že pokiaľ vám jačmeň či vlčie zrno nezmizne, resp. nevstrebe sa, môže prejsť do chronickej formy. Preto je v každom prípade potrebná aj návšteva lekára.

Liečba vnútorného jačmeňa - problém, ktorý treba riešiť

Ochorenie postihujúce očné viečka, či už ide o jačmeň alebo vlčie zrno, je pomerne časté a vie potrápiť mužov i ženy, nezriedka sa objavuje aj u detí. Vo svojej podstate ide o zápal mazovej žliazky, ktorú vo väčšine prípadov spôsobujú baktérie zo skupiny stafylokokov. 

Najprv sa však hromadením mazu upchá vývod žliazky, a to je ideálne prostredie na množenie baktérií. Vzniká začervenaná zdurenina na viečku, ktorá môže byť spojená s bolesťou, rezaním a pálením. Celkovo je však nepríjemným už len ten pocit, že „niečo máte na oku“, ale tiež prípadné slzenie a tlak.

Pozri aj: Ako si zvýšiť imunitu? Vyskúšaj recept na zázvorový sirup

Jačmeň na oku alebo vlčie zrno?

Aj keď sú si jačmeň a vlčie zrno na očnom viečku v mnohom podobné, nemôžeme prehliadnuť rozdiely, ktoré majú vplyv aj na celkové liečenie.

Jačmeň (hordeolum) vzniká upchatím a infikovaním povrchových žliazok, poväčšine na okrajoch viečka. Býva síce bolestivejší a nepríjemnejší ako vlčie zrno (chalazión), ale lieči sa rýchlejšie a jednoduchšie.

  • Vlčie zrno máva problematickejšie umiestnenie zvnútra viečka, kde sú infekciou napadnuté hlbšie žľazy.
  • Práve z tohto dôvodu je aj jeho liečba zdĺhavejšia a častejšie sa končí chirurgickým zásahom.
  • Okrem toho býva vlčie zrno väčšie, opuchnutejšie a červenšie ako klasický jačmeň na očnom viečku.

Odporúčame: Neuveríte! TOTO prezrádzajú zuby o našom zdraví a stravovaní

vlčie zrno a jačmeň na viečku

Zdroj: Shutterstock®

Liečba jačmenného zrna a chirurgický zákrok – niekedy sa mu nedá vyhnúť

V prípade, že vlčie zrno alebo jačmeň na viečku pretrváva niekoľko týždňov, je nevyhnutné pristúpiť k chirurgickému odstráneniu. Zákrok sa vykonáva väčšinou pod lokálnou anestéziou. U malých detí je však situácia sťažená a anestézia býva celková.

Chirurgickým zásahom dôjde k narezaniu vriedku, vytlačeniu nahromadeného hnisu a odstráneniu obalu, v ktorom je hnis „zapuzdrený“. Na ranu sa potom aplikuje antibiotická masť. V niektorých prípadoch je potrebné oko previazať pre lepšie hojenie.

Zaujme ťa: Prášok z plodov baobabu: Skutočný poklad z africkej savany?

chirurgický zákrok

Zdroj: Shutterstock®

Domáca liečba očného jačmeňa – overené recepty

Je celkom možné, že sa chirurgickému zákroku vyhnete úspešnou domácou liečbou. V každom prípade sa však vôbec neodporúča svojpomocné vytláčanie nahromadeného hnisu. Vo všeobecnosti na tieto očné nepríjemnosti pomáhajú teplé obklady, keďže aj vďaka teplu jačmeň či vlčie zrno „dozrieva“, môže dôjsť k prasknutiu vriedku a následnému zahojeniu.

Na obklady používajte čistú látku, gázu alebo vatový tampón a vyberte si z nasledovných liečivých ingrediencií.

Zelený čaj

Obklad zo zeleného čaju má okrem liečivých vlastností aj schopnosť zrelaxovať pokožku, takže nájde uplatnenie aj v prípade, keď ste si oči vyčerpali dlhodobým pozeraním na obrazovku alebo máte opuchnuté viečka.

Na liečbu jačmeňa a vlčieho zrna sú však najpodstatnejšie antibakteriálne účinky zeleného čaju. Pripravenú gázu alebo vatový tampón ponorte do silného výluhu zo zeleného čaju, ktorý je už mierne vychladnutý a následne si vyžmýkaný obklad aplikujte na viečko.

Využívané sú však aj samotné vrecká so zeleným čajom, ktoré sa prikladajú na postihnuté miesta. Vrecká s čajom sa na nich nechávajú pôsobiť dovtedy, kým sú teplé. Tiež ich však treba pred použitím vyžmýkať.

Odporúčame aj: Známky úplného vyčerpania: 7 varovných signálov

domáca liečba jačmeňa

Zdroj: Shutterstock®

Očianka Rostkovova

Bylinka s bielymi kvetmi sa v ľudovom liečiteľstve používa aj na iné problémy, napríklad na podporu trávenia alebo proti zahlieneniu dýchacích ciest. Pokiaľ si chcete pripraviť obklad na oči z tejto zaujímavej rastlinky, budete ju musieť najskôr pozháňať v lekárňach.

Polievkovú lyžicu sušenej vňate vatre 10 minút v 2 dl vody, potom odvar dôkladne prefiltrujte a použite na teplé obklady. Tie si na viečkach nechajte aj viac ako 10 minút a robiť si ich môžete 4 až 5-krát denne.

Aloe vera

Výťažok z listov aloe vera dokáže pôsobiť proti rôznym neduhom, zvonka sa používa aj na popáleniny, alergie či akné. Na liečbu jačmeňa či vlčieho zrna môžete použiť aj odrezaný kúsok z rastlinky, ak ju pestujete doma. Gél, ktorý sa nachádza v liste, priložte na postihnuté miesto.

Gél z aloe vera si môžete, samozrejme, aj bežne kúpiť v lekárni. Jednoducho do neho len namočte vatový tampón a aplikujte 3-krát denne na jačmeň alebo vlčie zrno. Tieto obklady vám pomôžu uľaviť od bolesti a mali by aj zmierniť rast vriedku.

Neprehliadni: Je používanie alobalu škodlivé? Tu je celá pravda o hliníku!

aloe vera na jačmeň

Zdroj: Shutterstock®

Bórová voda

Obklady z bórovej vody, čo je v podstate riedená kyselina boritá, majú dezinfekčné, antibakteriálne aj upokojujúce účinky. Bežne sa používajú pri rôznych infekciách očí. Stačí, aby ste bórovou vodou dostatočne navlhčili vatový tampón alebo gázu a priložili na viečko. Môžete ním aj viečko jemne potierať.

Na postihnutom mieste si ho nechajte účinkovať aj 10 minút a procedúru opakujte 3-krát za deň. Nezabudnite si, podobne ako pri ostatných obkladoch, vybrať z očí kontaktné šošovky (ak ich nosíte).

Prečítajte si aj: Zistite, čo znamená zimnica: Kedy signalizuje vážny problém?

liečba jačmeňa

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie možnosti

Okrem spomínaných liečivých ingrediencií sa využívajú aj nasledovné, avšak ich použitie treba dobre zvážiť, lebo pri nevhodnej aplikácii si môžete podráždiť samotné oko.

Zubná pasta je vám možno známa z domácich receptov proti akné, i keď aj v tomto prípade môže ísť o pomerne agresívnu liečbu. Účinnou látkou je najmä mentol obsiahnutý v paste. Niektorí odvážni ľudia ju však využívajú aj pri problémoch s jačmeňom.

Jablčný ocot je v domácom liečiteľstve hojne využívaný a o jeho protizápalových účinkoch nepochybujeme, ale pokiaľ by ste ho chceli využiť na liečbu jačmeňa (vlčie zrno sa ním radšej ani nepokúšajte liečiť), musíte byť veľmi opatrní pri aplikácii. Samotného oka sa totiž nemôže dotknúť ani kvapka octu.

Harmanček sa používa pri mnohých neduhoch, a to najmä vďaka jeho antibakteriálnym a protizápalovým schopnostiam, avšak pri opakovanom návrate infekcie by ste si mohli dlhodobým používaním obkladov z neho uškodiť.

Zemiakové šupky - stačí uvariť zemiakové šupky v malom množstve vody, nechať ich vychladnúť a potom ich použiť ako teplý obklad na postihnutú oblasť.

Teplá voda so soľou - uvarte vodu a pridajte do nej malé množstvo kuchynskej soli. Pomocou gázy naneste roztok na jačmeň či vlčie zrno. 

Čierny čaj - obsahuje tanín, ktorý má adstringentné účinky, ktoré pomáhajú zmierniť opuch. Uvarte si silný čierny čaj, nechajte vychladnúť a namočte doň gázu. Tú priložte na postihnuté miesto. 

Aktualizovaný článok na 01.02.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní