Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

Rozličné druhy potravín v kuchyni najčastejšie tepelne upravujeme varením, pečením prípadne i smažením. Môže sa však zdať, že varenie v pare nie je až tak obľúbenou technikou. Využívajú ju zväčša iba milovníci zdravého stravovania. Čo nám ale varenie na pare dokáže ponúknuť? Ide o ideálny spôsobom tepelnej úpravy potravín, ktorý by sme v našich kuchyniach mali ihneď aplikovať? Všetko dôležité aj zaujímavé o varení v pare sa dozviete v našom článku!

Čo budete potrebovať?

K vareniu na pare budete v prvom rade potrebovať aj správne kuchynské náradie. Vybrať si môžete zo širokého sortimentu rozličných parných hrncov, ktoré majú v ponuke mnohé predajne s elektrickými spotrebičmi. Počiatočné náklady na kúpu takéhoto prístroja však vôbec nemusia byť najnižšie. Samozrejme, existujú hrnce rôznych veľkostí, ktoré majú aj odlišné funkcie, a tak sa aj ceny môžu líšiť. Výhodou parných hrncov je však to, že ich použitie je často veľmi jednoduché a pohodlné. Fungujú podobne ako rýchlovarné kanvice. V prístroji sa zohrieva voda a následne vyrába para, ktorá prechádza až k potravinám. V miskách so surovinami ohrieva priestor a zabezpečuje tak tepelnú úpravu potravín.

Parné hrnce majú väčšinou viac nádobiek, takže v nich môžete jednotlivé potraviny pripravovať oddelene. Ich výhodou je i nastaviteľný časovač, ktorý vám presne oznámi, kedy je vaše jedlo hotové, čo môže u rozdielnych potravín byť okolo 15 až 30 minút. Využívanie parných hrncov má vskutku veľa výhod. Naopak nevýhodou, okrem nákladov, je však aj ich veľkosť. Parné hrnce sú totižto často obrovským žrútom priestoru v kuchynskej linke. Treba zvážiť, či máte na takýto hrniec dostatok miesta a hlavne, či ho budete i pravidelne používať! Aká je ďalšia možnosť, ako variť na pare? Ak nechcete do varenia v pare veľa investovať alebo to chcete len na začiatok zopárkrát vyskúšať, dozaista si vystačíte aj s obyčajným hrncom a parákom.

Odporúčame: Najlepšie recepty so špargľou: Takto ju pripravíte rýchlo a chutne!

varenie na pare

Zdroj: Shutterstock®

Čo variť na pare?

Ďalšou otázkou v súvislosti s tepelnou úpravou potravín na pare je, že čo vlastne môžeme takýmto spôsobom pripravovať. Verte, že varením na pare môžete pripraviť rozličné druhy potravín. Spomenúť môžeme v prvom rade zeleninu, a to napríklad karfiol, mrkvu či brokolicu. Takto si môžete pripraviť čerstvú i mrazenú zeleninu. Na pare sa tiež dajú uvariť aj chutné zemiaky či strukoviny. Do približne desiatich minút máte rovnako hotové i lahodné šampiňóny. Varenie na pare však ani zďaleka nie je určené len pre vegetariánov a milovníkov zeleniny.

Pokojne sa dá takto pripraviť aj mäso, a to napríklad kuracie prsia a, samozrejme, i ryby, ako sú losos, makrela či pstruh. Ak máte k dispozícii napríklad parný hrniec, môžete v jeho jednotlivých miskách pripravovať rozličné potraviny. V jednej pripravíte mäso, v ďalšej prílohu a v poslednej zeleninu. Ako sme však spomínali aj vyššie, chutný obed či večeru si pripravíte aj s klasickým hrncom a parákom.  

čo variť na pare

Zdroj: Shutterstock®

Oplatí sa variť v pare?

Dostávame sa k hlavnému bodu problematiky varenia na pare, a to, či sa naozaj oplatí takýmto spôsobom spracovávať potraviny. Odpoveď je áno. Tepelná úprava má totiž zvyčajne veľmi negatívny vplyv na obsah telu prospešných látok v konkrétnych surovinách. Áno, niektoré živiny sa po tepelnej úprave stávajú pre nás oveľa dostupnejšie, no mnohé kľúčové živiny sa rovnako strácajú, a to napríklad vitamíny rozpustné vo vode, ale i viaceré minerálne látky. Spomedzi rozličných druhov tepelnej úpravy potravín radíme práve parenie medzi tie najšetrnejšie.

Táto metóda totiž zabezpečuje zachovanie väčšieho množstva živín v potravine, a to vrátane vo vode rozpustných vitamínov. Napríklad v chutnej brokolici dochádza pri varení na pare k oveľa nižšiemu poklesu obsahu dôležitého vitamínu C ako pri jej varení vo vode. Varenie na pare neničí štruktúru potravín a uchováva aj ich prirodzenú farbu, čerstvosť a pravú chuť. Ďalšou výhodou takéhoto varenia je fakt, že v pare pripravíte jedlo bez oleja a s nižším množstvom kalórií, čo sa hodí napríklad i pri redukcii váhy.

jedlo varené na pare

Zdroj: Shutterstock®

Má varenie na pare aj nevýhody?

Pravdou je, že niektorí si budú musieť na chuť jedla pripraveného na pare trochu zvyknúť. Predsa len, takýto spôsob tepelnej úpravy potravín uchováva ich prirodzenejšiu chuť, ktorá však pre mnohých môže byť skôr mdlá a nevýrazná. To sa však dá upraviť správnym dochutením jedla, a to pomocou rozličných korenín, soli a byliniek. Na to tieto dochucovadlá rozhodne pri príprave zeleniny či mäsa na pare nezabúdajte!

Okrem toho môžete jedlo dochutiť aj nejakou zdravou omáčkou, jogurtovým dresingom či čerstvou citrónovou šťavou. Na zeleninu pripravenú na pare môžete nakoniec pridať aj kúsok masla či lyžičku kvalitného olivového oleja. Zelenina je pritom najlepšia, keď je al dente, čiže nie je uvarená úplne domäkka, ale má skôr chrumkavejšiu konzistenciu. Takáto má i krásnu sviežu farbu.

Pozri aj: Tigrie orechy: Superpotravina, ktorú sa naozaj oplatí konzumovať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní