Čo je magnetická rezonancia? Kedy je toto vyšetrenie potrebné?

Čo je magnetická rezonancia? Kedy je toto vyšetrenie potrebné?

Medzi zobrazovacie metódy v medicíne radíme rôzne typy vyšetrení, ktoré umožňujú lekárom získať informácie o morfológii (tvare) alebo funkcii tkanív a orgánov v ľudskom tele. Uplatňujú sa najmä v rámci diagnostiky rozličných zdravotných problémov a ochorení. Patrí medzi ne röntgenové vyšetrenie, akým je i mamografia, tiež počítačová tomografia (CT) alebo ultrasonografia, využívajúca fyzikálne vlastnosti ultrazvuku. Ďalšou diagnostickou zobrazovacou metódou je aj magnetická rezonancia. Ak vás toto vyšetrenie čaká, neváhajte o ňom získať viac informácií!

Čo je magnetická rezonancia?

Magnetická rezonancia, označovaná i skratkou MR (tiež MRI z anglického magnetic resonance imaging), predstavuje modernú diagnostickú metódu, ktorá umožňuje dvojrozmerné alebo trojrozmerné zobrazovanie orgánov, orgánových sústav a ich štruktúr vnútri tela človeka. Poskytuje najpresnejšie priestorové zobrazenie mäkkých tkanív ľudského tela s maximálnou presnosťou bez nutnosti otvárania tela skalpelom, teda bez potreby narušenia jeho integrity. Táto metóda je neinvazívna a nevyužíva škodlivé ionizujúce žiarenia ako RTG vyšetrenie.

Na získanie obrazu jednotlivých orgánov a tkanív sa v tomto prípade využíva silné magnetické pole a rádiofrekvenčné vlny. Magnetická rezonancia sa vykonáva v špeciálnom prístroji, ktorý má zväčša tvar tunela. Toto zariadenie, využívajúce magnet a rádiové vlny, sníma intenzitu energie protónov vodíka v jednotlivých štruktúrach tela, ktoré na stimuláciou reagujú vlnením. Následne sa sníma slabý signál pacientovho tela, ktorý sa použije na rekonštrukciu samotného obrazu. Vďaka prístroju je možné získať vysoko kvalitné obrazy ľudského tela, ktoré sú detailné a presné. 

Odporúčame: Laparoskopická operácia: Kedy je potrebná a aké sú jej riziká?

kedy sa vykonáva magnetická rezonancia

Zdroj: Shutterstock®

Kedy je potrebné podstúpiť magnetickú rezonanciu?

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou umožňuje najmä diagnostikovať rôzne patologické zmeny v ľudskom organizme. Toto vyšetrenie však zvyčajne nebýva používané na všeobecné zobrazovanie, ale na získanie podrobnejšieho obrazu mäkkého tkaniva, väzov a orgánov. Vyšetrenie touto modernou rádiologickou metódou môže nariadiť špecialista, napríklad kardiológ či ortopéd, a to najmä v prípade diagnostiky rôznych ochorení a pri hľadaní príčiny určitých zdravotných problémov, ale aj po úrazoch alebo v prípade potreby pred operačným výkonom. Najčastejšie sa MR zobrazuje mozog, časti pohybového aparátu, ale aj orgány v brušnej dutine. 

Magnetickou rezonanciou sa realizuje vyšetrenie:

 • mozgu (pri migrénach, podozrení na nádory hlavy alebo krvácanie, pri iných ochoreniach mozgu, po porážke),
 • chrbtice (pri problémoch s krčnou, bedrovou chrbticou a inými časťami, pri poraneniach miechy),
 • kĺbov (pri problémoch s kolenom, zápästím, bedrovými kĺbmi a podobne)
 • srdca a ciev,
 • krku (na zobrazenie mäkkých štruktúr),
 • prsníkov,
 • orgánov v brušnej a panvovej časti (napríklad pri problémoch s obličkami, žlčníkom, pankreasom a podobne),
 • celotelový sken (v niektorých prípadoch).

Príprava na MR vyšetrenie

Pred vyšetrením magnetickou rezonanciou zväčša nie je potrebná žiadna špeciálna príprava, ako to býva pri iných vyšetreniach, napríklad pri kolonoskopii, pred ktorou je okrem iného potrebné dodržiavanie diétnych opatrení. O všetkých zásadách prípravy pred vyšetrením vás informuje priamo lekár. Jeho nariadenia vždy dodržiavajte. To, či treba prísť nalačno a koľko hodín pred vyšetrením nejesť, záleží na charaktere samotného vyšetrenia. Ak bude napríklad pacientovi podaná kontrastná látka, o čom pacienta informuje lekár, spravidla sa vyžaduje nejesť niekoľko hodín pred vyšetrením (cca 4 hodiny). Na dostatočný pitný režim netreba zabúdať, vhodná je voda aj minerálky. 

Najmä pri vyšetreniach hlavy by ženy mali prísť na vyšetrenie odlíčené a bez umelých mihalníc. Make-up totiž môže obsahovať kovové mikročiastočky. Celkovo je nevyhnutné pred vyšetrením odložiť všetky kovové predmety, keďže sa pri MR využíva silný magnet. Podľa pokynov personálu je tiež potrebné odložiť mobilný telefón, hodinky, šperky, kreditné karty, kľúče či mince. Lieky na predpis, ktoré pacient užíva, spravidla nie je potrebné vysadiť ani upraviť ich dávkovanie. Na vyšetrenie voľte jednoduché, pohodlné, ale aj teplé oblečenie (bez zipsov a kovových častí). Vo vyšetrovacej miestnosti môže byť totiž chladnejšie. 

Odporúčame: Syndróm dráždivého čreva – pomôže prejavy zmierniť FODMAP diéta?

ako prebieha magnetická rezonancia

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha magnetická rezonancia?

Magnetická rezonancia predstavuje neinvazívnu vyšetrovaciu metódu, ktorá je zároveň bezbolestná. Pre niektorých pacientov však môže byť vyšetrenie trošku nepríjemné a vyvolávať diskomfort. Príčinou niekedy bývajú stiesnené priestory prístroja, v ktorom vyšetrenie prebieha. Dnes sú však dostupné v niektorých zariadeniach aj MR prístroje s otvorenou konštrukciou. Okrem toho môžu nepríjemný pocity vyvolávať aj intenzívne zvuky, ktoré vznikajú pri zmenách magnetického poľa. Nie sú však nebezpečné.

Kvôli hluku pri vyšetrení bývajú pacientovi spravidla poskytnuté slúchadlá. Mimo toho magnetická rezonancia predstavuje pomerne nekomplikované vyšetrenie, ktoré trvá v priemere 30 minút, niekedy menej, inokedy okolo hodiny. Dĺžka závisí najmä od vyšetrovanej lokality. Pred samotným vyšetrením môže byť niektorým pacientom žilou podaná kontrastná látka. Ak je pacient pripravený, ľahne si na vyšetrovacie lôžko.

Väčšinu času je potrebné iba nehybne ležať, inak nebudú vyhotovené snímky dostatočne ostré a môžu byť skreslené. Počas celej doby vyšetrenia je potrebné dodržiavať pokyny personálu, ktorý môže nariadiť napríklad na krátky čas zadržať dych. Získané obrazy a všetky informácie na záver zhodnotí odborník, výsledky vyšetrenia sú tiež spravidla zaslané lekárovi, ktorý MR nariadil. 

Odporúčame: Aké sú príčiny prasknutej žilky v oku? Môže to byť vážne?

kontraindikácie MR vyšetrenia

Zdroj: Shutterstock®

Pre koho nie je magnetická rezonancia vhodná?

Hoci je magnetická rezonancia bezpečná a bez vedľajších účinkov, v niektorých prípadoch nemôže byť vykonaná, prípadne len s určitými obmedzeniami. Najvýznamnejšou kontraindikáciou je najmä kardiostimulátor u pacienta. MR sa tiež neodporúča pacientom s kovovými kúskami v tele, umelými kĺbmi, inzulínovou pumpou, kochleárnym implantátom, starými cievnymi svorkami, starou umelou chlopňou či neurostimulátorom. Na akýkoľvek implantát, náhrady či cudzie teleso v tele vždy personál vopred upozornite!

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou môže byť limitované i v týchto prípadoch:

 • veľká obezita (kvôli stiesneným priestorom prístroja),
 • vážna klaustrofóbia (tiež kvôli stiesneným priestorom prístroja, pred vyšetrením môžu byť podané lieky s tlmiacim účinkom),
 • tehotenstvo (MR je spravidla bezpečné v druhom a treťom trimestri na určitých prístrojoch, v prvom trimestri sa neodporúča),
 • u najmenších detí (najmä ak nevydržia dlhší čas v nehybnej polohe),
 • výrazný kašeľ alebo dýchavičnosť pri ležaní,
 • horúčka,
 • operatívny zákrok v predchádzajúcich týždňoch,
 • alergická reakcia na kontrastnú látku.

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní