Viete, čo znamená bolesť pod rebrami? Príčinou môžu byť aj rôzne ochorenia!

Viete, čo znamená bolesť pod rebrami? Príčinou môžu byť aj rôzne ochorenia!

  • Zdieľaj:
 • 0

Trápia vás z času na čas alebo aj pravidelnejšie bolesti pod rebrami? Tento druh bolesti môže mať rozličné príčiny. Zvyčajne veľmi záleží na tom, v ktorej časti je konkrétne bolesť lokalizovaná. Človek môže nepríjemné pocity vnímať v pravej alebo ľavej časti rebier, respektíve až na bokoch, prípadne aj vyššie, skôr v okolí hrudníka. Za týmito ťažkosťami pritom môže stáť celý rad menej vážnych aj závažnejších zdravotných problémov. Práve preto je najvhodnejšie svoj zdravotný stav konzultovať s lekárom. V článku vám prezradíme, čo môže signalizovať bolesť pod rebrami!

Pociťujete bolesť na ľavej strane?

Pod ľavým rebrovým oblúkom, respektíve pod ľavou bránicou, sa nachádza slezina. Tento nenápadný orgán vínovočervenej až fialovej farby má dĺžku okolo 12 centimetrov a v tele plní viacero funkcií. Podieľa sa napríklad na deštrukcii opotrebovaných červených krviniek, tvorbe lymfocytov a zúčastňuje sa obrany proti baktériám aj vírusom. Ak jedinec pociťuje intenzívnu bolesť v ľavej časti rebier, príčinou môže byť práve poranenie či zväčšenie sleziny. Tento orgán za normálnych okolností necítime a nie je tu možnosť nahmatať ho. Ak je však slezina zväčšená, čo môže byť zapríčinené okrem iného aj mononukleózou, cirhózou a inými ochoreniami pečene aj nádorovými ochoreniami, môže tlačiť na svoje okolie, a to zvykne vyvolávať nepríjemné pocity tlaku až bolesť.

Príčinou takéhoto stavu však môže byť aj zvýšené prekrvenie sleziny, a to napríklad po intenzívnom telesnom tréningu. Čo sa týka poranenia sleziny, k tomu často dochádza pri vážnejšom úraze či napríklad autonehode. Práve vážny úraz môže byť dokonca príčinou zlomeniny rebra, čo rovnako vyvoláva bolesť v rebrovej oblasti. Za bolesťou niekedy stoja aj bežnejšie zdravotné problémy, napríklad zastavené plyny v hrubom čreve v tejto časti brucha, čo môže byť spôsobené napríklad preplneným žalúdkom tlačiacim na črevo. Prvou pomocou môže byť príjemná masáž brucha. 

Odporúčame: Aké sú účinky pečeného cesnaku? Toto urobí s vaším telom do 24 hodín!

bolesť pod pravým rebrom

Zdroj: Shutterstock®

A čo ak vás trápi pravá strana?

V pravej časti brušnej dutiny je okrem iného uložený aj žlčník, ktorý je veľmi dôležitý najmä pri zahusťovaní žlče. Ak teda pociťujete bolesť pod pravým rebrom, príčinou môže byť práve nejaký problém s týmto orgánom. Žlčník môže byť len podráždený, čo často spôsobuje napríklad i konzumácia mastných a tučných pokrmov. Postihnutý vtedy neraz pociťuje aj vystreľovanie bolesti až do lopatky. V prípade, že viete o svojich problémoch so žlčníkom, skúste tento orgán čo najviac šetriť, aby sa váš zdravotný stav časom nezhoršoval.

V súvislosti so žlčníkom sa môžu objaviť aj žlčníkové kamene či zápal a nádorové ochorenie žlčníka. Pri zápale žlčníka sa bolesť zhoršuje pri pohybe či hlbších nádychoch. Často sa k tomu pridružuje aj horúčka. Bolesti pod pravým rebrom ďalej môžu byť spôsobené aj obličkovými kameňmi či opäť plynmi v tráviacom trakte. Nakoniec môže bolesť pod pravým rebrom súvisieť aj s nejakým ochorením pečene, ktorá sa nachádza hneď vedľa spomínaného žlčníka. Poprípade príčinou môže byť len zvýšené prekrvenie pečene, čo môže vyvolávať pichavú bolesť. 

bolesť v rebrovej oblasti

Zdroj: Shutterstock®

Je bolesť situovaná vyššie?

V prípade, že pociťujete bolesť v oblasti rebier, no je skôr rozptýlená a lokalizovaná o čosi vyššie, príčinou môže byť práve poranenie rebier, napríklad zlomenina. Tento druh bolesti sa však môže objaviť aj pri zápale pľúc, čo je však sprevádzané aj pocitmi tlaku na hrudi, dýchavičnosťou, suchým kašľom či zvýšenou teplotou. V niektorých prípadoch môže intenzívna bolesť pod rebrami ďalej súvisieť aj s problémami s chrbticou, a to napríklad vtedy, keď platničky tlačia na zaseknuté nervy. Pichľavé bolesti rebier tiež môžu predstavovať takzvanú medzirebrovú neuralgiu, pri ktorej bolesť vzniká v dôsledku podráždenia alebo stlačenia nervov medzi rebrami. Pri opakovanom a pravidelnom výskyte bolestí v tejto oblasti je najvhodnejšie konzultovať zdravotný stav s lekárom, ktorý vie príčinu zdravotných problémov stanoviť najlepšie. 

Pozri aj: Použitie sódy bikarbóny: 7 jednoduchých trikov, ktoré musíte poznať!


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Ako na dezinfekciu ústnej dutiny?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Ako na dezinfekciu ústnej dutiny?

 • 0
 • 27.02.2023
Depresia – čo o nej treba vedieť a kedy vyhľadať odbornú pomoc?
SEBAROZVOJ

Depresia – čo o nej treba vedieť a kedy vyhľadať odbornú pomoc?

 • 0
 • 01.01.2023
Bolesť hrdla: Ako ju liečiť v prípade vírusovej alebo bakteriálnej infekcie?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Bolesť hrdla: Ako ju liečiť v prípade vírusovej alebo bakteriálnej infekcie?

 • 0
 • 01.02.2023