Časté modriny na tele aj bez zjavnej príčiny – prečo sa tvoria?

Časté modriny na tele aj bez zjavnej príčiny – prečo sa tvoria?

Podliatina, modrina, sinka či hematóm. Farebná zmena na koži, ktorá nám zostáva po údere do ruky či nohy. Modriny sú bežnou reakciou tela na náraz alebo tupý úder do nejakej časti tela. Dôvodom tejto farebnej zmeny na koži je krv vyliata z kapilár, ktoré sa pri poranení poškodili. Modriny bývajú najskôr červené a modrasté kvôli hemoglobínu. Ten sa však postupne rozpadá na biliverdín, čo spôsobuje zozelenenie modriny a neskôr až na bilirubín, ktorý postihnuté miesto sfarbuje dohneda a dožlta. 

Modriny sa bežne tvoria kdekoľvek na tele, ak sa niekde buchneme, niekto nás udrie alebo spadneme. Nie je ničím neobvyklým, ak sa modrina objaví aj na mieste vpichu ihly, napríklad po odbere krvi. Čo však v prípade, ak sa na tele objavuje netypicky veľké množstvo modrín aj pri ľahšom odretí či dokonca bez akejkoľvek známej príčiny? Nadbytok modrín, ktoré vznikajú aj bez poranenia, neradno ignorovať. Zdravotný stav je v tomto prípade vhodné konzultovať s lekárom. Čo môže stáť za častými modrinami?

Odporúčame: Fallotova tetralógia: Kto je ohrozený touto vážnou srdcovou chorobou?

časté modriny

Zdroj: Shutterstock®

1. Vyšší vek

Časté modriny nemusia byť hneď prejavom závažného ochorenia. K úplne bežným príčinám patrí napríklad vyšší vek. So stúpajúcim vekom sa pokožka stenčuje a cievy strácajú pevnosť. Tieto zmeny spôsobené starnutím vedú k tomu, že cievy sú náchylnejšie na praskanie, modriny sú viditeľnejšie a dlhšie sa hoja. Tvoriť sa môžu aj pri ľahučkom odretí, otlačení či dokonca pri pevnejšom stisku časti tela alebo aj pri dvíhaní ťažkých bremien. 

2. Nedostatok dôležitých živín

Nedostatok živín a pre telo dôležitých látok sa skôr či neskôr prejaví na zdraví človeka. Deficit viacerých živín sa môže prejaviť aj častou tvorbou modrín. Môže ísť napríklad o signál výrazného nedostatku vitamínu C, ktorý sa prejavuje aj krvácaním ďasien. Tento vitamín totiž napomáha udržiavať pevnosť drobných krvných ciev kapilár. Zvýšenú tvorbu modrín spôsobuje aj nedostatok vitamínu K, ktorý je nevyhnutný z hľadiska dobrej zrážanlivosti krvi. 

Ďalšou pre telo dôležitou látkou je vitamín B12, ktorý je nevyhnutný pre správnu krvotvorbu. Jeho deficit sa rovnako okrem iného prejavuje tvorbou modrín aj po jemnejších nárazoch. Nízke hladiny tohto vitamínu sú častým problémom vegánov a vegetariánov, keďže jeho prirodzeným zdrojom sú primárne potraviny živočíšneho pôvodu. Spomenúť môžeme aj železo, ktoré je rovnako dôležité pre krvotvorbu a ktorého nedostatok sa taktiež môže prejaviť modrinami. 

3. Lieky

Výraznejšia tvorba modrín môže byť i vedľajším účinkom liekov, ktoré človek pravidelne užíva. Bežne sa to stáva napríklad pri užívaní liekov na riedenie krvi, respektíve liekov znižujúcich zrážanlivosť krvi. Niektoré skupiny liekov však môžu pri dlhšom užívaní priamo negatívne vplývať na cievy. Z dôvodu oslabených ciev tak dochádza k častejšej tvorbe modrín. Ide napríklad o antidepresíva, kortikosteroidy či antikoncepčné tablety. Okrem toho aj aspirín, respektíve lieky s kyselinou acetylsalicylovou, môžu stáť za modrinami. 

4. Krvácavé poruchy

V niektorých prípadoch môžu byť príčiny častých modrín, ktoré vznikajú aj bez väčších poranení, vážnejšie. Modriny sú pomerne bežným sprievodným príznakom rôznych vrodených alebo získaných krvácavých porúch. Do tejto skupiny patria napríklad aj vrodené poruchy zrážania krvi – hemofília či von Willebrandova chorobaPre tieto ochorenia je typické, že pacient môže vykrvácať aj z malej rany, pretože proces zrážania krvi je narušený. Sprevádzané bývajú dlhým krvácaním z rán, častým krvácaním z nosa, modrinami bez zjavných príčin a u žien i silným menštruačným krvácaním.  

Odporúčame: Toxoplazmóza – ako môže dôjsť k prenosu nákazy a aké sú následky?

príčiny modrín

Zdroj: Shutterstock®

5. Problém s pečeňou

Nadmerná tvorba modrín môže súvisieť aj s mnohými ďalšími ochoreniami. V niektorých prípadoch býva napríklad aj jedným z prejavov narušenej funkcie pečene. Závažné poškodenie pečene predstavuje cirhóza pečene, ktorá môže byť spôsobená nielen alkoholom, ale aj pôsobením liekov, toxínov či dlhodobého zápalu spôsobeného vírusmi hepatitídy. Varovným signálom ochorenia býva ľahká tvorba modrín, krvácanie z ďasien, opuchy, nadúvanie, nevoľnosť, nechutenstvo, nadmerná únava a neskôr i žlté sfarbenie kože. 

6. Hormonálna nerovnováha

Časté modriny môžu súvisieť aj s hormónmi. Najmä v prípade nerovnováhy hladín niektorých hormónov sa môžu objaviť viaceré zdravotné komplikácie, a to okrem iného aj zvýšená tvorba modrín. Tá nastáva napríklad pri poklese estrogénu u žien. Estrogén má u žien prispievať k ochrane cievnej steny, jeho nedostatok teda môže viesť k zvýšeniu ich krehkosti. Na modriny vznikajúce z dôvodu hormonálnych zmien sú tak náchylnejšie ženy. Môže k tomu dochádzať i počas tehotenstva, v období menopauzy aj pri užívaní hormonálnych liekov. 

7. Leukémia

V zriedkavých prípadoch sa za častými modrinami môže skrývať aj leukémia, čiže zhubné ochorenie krvotvorných buniek. Typickým prejavom leukémie je v prvom rade chudokrvnosť, na ktorú poukazuje bledosť kože, dýchavičnosť či únava. Okrem toho býva rakovina krvi sprevádzaná aj krvácavými prejavmi v dôsledku nedostatku krvných doštičiek.

Vtedy sa objavujú príznaky ako krvácanie z ďasien a nosa, silná menštruácia a nadmerné modriny. Medzi ďalšie prejavy patrí oslabená imunita či bolesti kostí a kĺbov. Časté modriny nie sú však pozorované len pri rakovine krvi, ale napríklad aj pri zhubnom ochorení lymfatického systému. 

Odporúčame: Cukrovka – 7 častých mýtov a poloprávd, ktoré sa s ňou spájajú


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní