Vyhadzujete škrupiny z vajíčok? Chyba! Využite ich vo svojej záhrade

Vyhadzujete škrupiny z vajíčok? Chyba! Využite ich vo svojej záhrade
  • 27.07.2019
  • Michaela Kožáková

Vyhadzujete škrupiny z vajíčok? Počkať, už to nerobte. Nie je žiadnym tajomstvom, že vajcia sú plné bielkovín, vitamínov a minerálov a považujú sa za jednu z najvýživnejších potravín na našej planéte. Jedávame ich na raňajky ako chutné volské oko, šikovné mamy ich používajú do koláčov, niekto ako proteínovú masku na hydratáciu a rast vlasov a športovci ako doplnok stravy. Podľa štúdií priemerný človek skonzumuje za rok 150 až 200 vajec. Čo je vo všeobecnosti viac ako trilión kusov za rok! A teraz si predstavte tú hŕbu vaječných škrupín. Čo sa s nimi stane?

Pozri aj: Ako skladovať vajíčka? Rozhodne nepodceňujte ani ich výber a prípravu

Vaječné škrupiny

Zdroj: Shutterstock®

Škrupina slepačieho vajca obsahuje približne 96 % kryštálov uhličitanu vápenatého (CaCO3), množstvo proteínov a ďalších organických látok. Bežné komerčné spôsoby likvidácie vaječných škrupín zahŕňajú použitie ako hnojivo alebo ako zdroj vápnika v krmivách pre zvieratá, ale v domácnosti priemerného spotrebiteľa škrupiny skončia v odpadovom koši.  Ak aj vy patríte do tejto skupiny, čítajte ďalej a objavte päť kreatívnych spôsobov použitia vaječných škrupín, ktoré budú prínosom pre vašu záhradu.

Hnojivo

Zdroj: Shutterstock®

Hnojivo

Vaječné škrupiny sú skvelým spôsobom, ako pridať vápnik do pôdy vo vašej záhrade. Stačí ich jednoducho pridať do kompostu. Rastliny určite ocenia pridané minerály a vápnik, ktorý je považovaný za ich druhotnú živinu, a to najmä v prípade, ak pestujete paradajky alebo papriky, pretože tieto rastliny sú najviac postihnuté nedostatkom vápnika.  A vy sa môžete tešiť zo zdravej a chutnej úrody. 

Odstrašovač slimákov

Zdroj: Shutterstock®

Odstrašovač slimákov

Aj vás dokáže poriadne nahnevať, keď šalát, o ktorý ste sa poctivo starali jedného dňa obhryzú slimáky? Skúste okolo rastliny nasypať rozdrvené vaječné škrupiny. Ostré hrany škrupín zabraňujú týmto slizkým škodcom, aby sa dostali k rastline a naobedovali sa vo vašej záhrade. Takto môžete dosiahnuť, že slimáky to vzdajú a namieria si to do susedovej záhrady. 

Nakŕmte vtáky

Zdroj: Shutterstock®

Nakŕmte vtáky

Pred a počas kladenia vajíčok potrebujú vtáky vyššiu dávku vápnika. Nevyhadzujte škrupiny a ponúknite ich vtákom. Stačí, ak vaječné škrupiny uložíte na plech a pri teplote 120 stupňov ich necháte upiecť približne desať minút. Potom ich jemne rozdrvte na menšie kúsky, dajte na misku, ktorú pripevníte na strom alebo umiestnite niekde v záhrade. Škrupiny môžete zmiešať so zrniečkami alebo iným vtáčím jedlom. Vtáky sa vám za to odvďačia svojím spevom a zbavia vás nepríjemných komárov, mušiek a iných škodcov. No a vy si môžete v pokoji užívať horúce letné dni vo vašej záhrade. 

Škrupina ako kvetináč na semienka

Zdroj: Shutterstock®

Kvetináče na semienka

Vzhľadom na to, že škrupiny sa v pôde pomerne rýchlo rozkladajú, môžu slúžiť aj ako štartovacie nádoby, kvetináče pre semienka. Pred prípravou nedeľnej praženice vezmite niekoľko vajíčok a rozbite ich tak, že naťuknete vrchnú časť vajíčka. Postupne vylúpte otvor do takej veľkosti, aby ste mohli do škrupiny nasypať zeminu. Nakoniec v spodnej časti škrupiny urobte malý otvor. Nasypte zeminu, vložte semienka a pokropte vodou. Takto pripravené kvetináče z vajíčok vložte späť do kartónu. Keď semienka začnú klíčiť a vyrastú vám rastlinky, môžete ich priamo i so škrupinou umiestniť do väčšieho kvetináča alebo do vašej záhrady. Takéto škrupinové kvetináče sú i veľmi peknou dekoráciou, a to napríklad na Veľkú noc. Môžete si do nich nasadiť žeruchu alebo mačaciu trávu. 

Neprehliadni:  Kompostér: Prečo by nemal chýbať v žiadnej záhrade?

Estetická funkcia

Ak ste pravidelný konzument vajíčok alebo máte veľkú rodinu, ktorá si rada pochutná na vajíčkach, zbierajte škrupiny a vhoďte ich do nádoby. Zalejte ich horúcou vodou a nechajte odstáť dvadsaťštyri hodín. Potom touto zmesou polejte kvety v záhrade alebo vo vašej domácnosti a uvidíte, ako vás potešia svojimi kvetmi a rozžiaria vaše okolie. Vaječné škrupiny môžete použiť aj ako dekorácie, napríklad ako pekné pomaľované kvetináčiky na drobné kvietky, ktorými vyzdobíte stôl počas letnej grilovačky alebo záhradnej párty. Zo škrupiniek môžete vytvárať rôzne obrázky, prilepiť ich a vytvoriť si jedinečné vázy na kvety. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní