7 dôvodov, prečo jesť shiitake: Aké účinky má táto liečivá huba?

7 dôvodov, prečo jesť shiitake: Aké účinky má táto liečivá huba?

Poznáte hríby shiitake? Ide o ázijskú hubu, ktorej odborný názov je húževnatec jedlý či latinsky Lentinus edodes. Nejde však len o hocijaký hríb. Shiitake sú súčasťou tradičnej ľudovej medicíny už celé tisícročia, a to vďaka ich liečivým účinkom a pozitívnemu vplyvu na zdravie človeka. Ich názov pochádza z japončiny, pričom shii je strom, na ktorom pôvodne huby rástli a take znamená hríby. Dnes je húževnatec rozšírený najmä na územiach s teplým a vlhkým podnebím. Rastie hlavne na kmeňoch listnatých stromov, je však drevokazný. Bežne je na rôzne účely pestovaný na narezaných kmeňoch či substrátoch. A prečo sa oplatí huby shiitake zaradiť do jedálnička? Tu je hneď 7 dobrých dôvodov!

1. Podporujú dlhovekosť

Je množstvo dôvodov, prečo zaradiť shiitake do jedálnička v rôznych formách. Dnes sa z nich napríklad vyrábajú aj rozličné výživové doplnky. Dôležitejšie je však zmieniť, že v rámci tradičnej ľudovej medicíny je húževnatec jedlý akýmsi symbolom dlhovekosti, sily a životnej energie. Jeho účinky si vážia v Číne, Kórei i ďalších ázijských oblastiach. Pre Japoncov sú shiitake elixírom života.

Bude vás zaujímať: TOP zaujímavosti o ľudskej krvi: Z čoho sa skladá a koľko jej máme?

huby shiitake

Zdroj: Shutterstock®

2. Sú zdrojom mnohých látok

Huby shiitake sú aj nutrične bohaté. Obsahujú viaceré vitamíny skupiny B a taktiež mnohé dôležité minerálne látky a stopové prvky. Spomenúť môžeme draslík, fosfor, horčík, mangán či selén. Sú zdrojom bielkovín i cennej vlákniny. Shiitake sú však známe hlavne obsahom takzvaného lentinánu, u ktorého boli zistené mnohé účinky. Okrem iného má protirakovinové aj protivírusové pôsobenie.

3. Zlepšujú imunitu

Shiitake sú známym posilňovačom našej imunity, a to vďaka mnohým obsiahnutým látkam, vrátane spomínaného lentinánu. Tieto huby účinne stimulujú imunitný obranný mechanizmus. Výrazne pomáhajú bojovať proti škodlivým baktériám, vírusom či plesniam v organizme. Ak teda potrebujete naštartovať svoj imunitný systém, shiitake môžu byť skvelým pomocníkom. 

4. Regulujú cholesterol

Huby shiitake sa oplatí do jedálnička zaradiť aj v prípade, že vás trápi vysoká hladina cholesterolu. Vysoký cholesterol je pritom rizikovým faktorom mnohých vážnych srdcovo-cievnych ochorení, preto ho nie je vhodné podceňovať. Tieto huby môžu dokonca prispieť i k udržiavaniu si hladiny krvného tlaku v norme. Konzumáciou shiitake je tak možné podporiť prevenciu rozličných chorôb srdca a ciev.

konzumácia shiitake

Zdroj: Shutterstock®

5. Prečisťujú telo

Húževnatec jedlý ďalej napomáha prečisťovať celý organizmus. Pomáha telu zbavovať sa ťažkých kovov, pričom dokáže na seba viazať napríklad olovo či ortuť. Taktiež podporuje zbavovanie tela odpadových látok a dokonca i nadmerne zadržiavanej vody. Má výrazne pozitívny vplyv na činnosť a dobrý stav čriev. Okrem toho zlepšuje i funkciu pečene. Spomenúť ešte môžeme, že v niektorých japonských oblastiach sa na základe výsledkov mnohých štúdií využívajú výťažky zo shiitake na znižovanie toxických účinkov chemoterapie.

6. Pomáhajú pri cukrovke

Huby shiitake môže byť prínosné zaradiť do stravy aj pri cukrovke a problémoch s vysokou hladinou cukru v krvi. Okrem toho je húževnatec tiež vhodnou súčasťou jedálnička pri rôznych dietách a bojoch s nadmernou hmotnosťou a obezitou. Má nízku energetickú hodnotu, no zároveň je veľmi výživný. Výborne vás zasýti. Shiitake huby môžete využiť pri príprave polievok, rôznych omáčok, zeleninových i mäsových pokrmov.

7. Posilňujú nervový systém

Nakoniec majú shiitake vplyv aj na nervový systém človeka. Využívajú sa pri vysokých nárokoch na koncentráciu. Dodávajú energiu. Môžu pomôcť pri vysokej stresovej záťaži či vyčerpanosti. Nadmerný stres pritom môže mať negatívny vplyv aj na fyzické zdravie. Škodí imunite, pleti či tráveniu, takže je ho vo svojom živote vhodné čo najviac eliminovať.

Odporúčame: Viete, aké účinky má čaj rooibos? Tu sú dôvody, prečo si ho dopriať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní