Aké sú účinky pagaštana konského? Pomôže nielen pri kŕčových žilách!

Aké sú účinky pagaštana konského? Pomôže nielen pri kŕčových žilách!

Pagaštan konský je pomerne známy strom a poľahky ho rozpozná dozaista i menší znalec flóry. Ťažko ho totiž prehliadnuť. Je vysoký, má mohutnú korunu a typicky dlaňovito zložené listy. Minimálne na jeseň ho každý rozpozná podľa lesklých semien, ktoré sú často ľudovo nazývané ako gaštany. Tento strom však našiel široké uplatnenie. Drevo sa napríklad používa v stavebníctve, pre rôzne účely sa na jeseň zberajú spomínané semená, koncom jari a počas leta však aj kvety. Rôzne produkty z pagaštana konského sú pritom veľkým pomocníkom pri liečbe rozličných neduhov. Od nepamäti je pagaštan využívaný napríklad pri problémoch s kŕčovými žilami. Aké sú jeho ďalšie účinky?

Poznáte pagaštan?

Pagaštan konský, latinsky Aesculus hippocastanum a ľudovo tiež divý gaštan, je mohutný listnatý opadavý strom z čeľade mydlovníkovité. Jeho domovinou je údajne oblasť Balkánu a Malej Ázie. Dnes je rozšírený naprieč celou Európou, pričom sa vyskytuje predovšetkým v miernom pásme. Je často sadený v parkoch či záhradách ako okrasná drevina, nájdeme ho rásť pri cestách aj v blízkosti obydlí. Pagaštany spravidla dorastajú do výšky okolo 20 až 30 metrov. Stromy sú charakteristické mohutnou korunou a až 2 metre širokými kmeňmi. Listy sú dlaňovito zložené, pričom každý sa skladá z piatich alebo siedmich lístkov vajcovitého tvaru s nerovnomerne zúbkatým okrajom. 

Kvety sa objavujú zvyčajne od apríla či mája do júna až júla a sú usporiadané vo veľkých vzpriamených súkvetiach kužeľovitého tvaru. Môžu dosahovať dĺžku pokojne až 30 centimetrov. Majú zväčša bielu až krémovú farbu so žltými či červenkastými kresbami. Po ich odkvitnutí sa na stromoch objavujú suché pukavé plody, ktorými sú ostnaté tobolky. V nich sa ukrývajú semená, ktoré vyzerajú v podstate ako jedlé gaštany. Semená pagaštana konského však jedlé nie sú. Semená i kvety sa v rámci tradičnej ľudovej medicíny zberajú na liečebné účely. A prečo vlastne tento liečivý pagaštan dostal prívlastok konský? V minulosti bol totižto údajne využívaný pri liečbe dýchavičnosti koní. Ďalšie zdroje však uvádzajú aj iný pôvod názvu.

Odporúčame: Aké sú účinky hnedej ryže? Pre toto je vítanou súčasťou jedálnička!

pagaštan konský

Zdroj: Shutterstock®

Akú liečivú silu mu pripisuje tradičná medicína?

Pagaštan konský obsahuje množstvo účinných a farmakologicky významných látok. Spomenúť môžeme triesloviny, saponíny, rôzne glykozidy, triterpény, z flavonoidov napríklad cenný kvercetín, taktiež viaceré vitamíny. Pagaštan je v prvom rade známy predovšetkým svojím blahodarným vplyvom na cievy a celkovo obehovú sústavu. Produkty s výťažkom z pagaštana pôsobia protizápalovo a zvyšujú pevnosť cievnych stien. Našli uplatnenie pri liečbe rozličných porúch krvného obehu, pomáhajú hlavne pri kŕčových žilách či hemoroidoch, tiež pri poruchách periférneho prekrvenia. Pagaštan môže byť osožný aj pri zápaloch žíl. Priaznivo vplýva na prekrvenie celého organizmu.

Preventívne pôsobí proti vzniku trombózy, a teda tvorbe krvných zrazenín na stenách ciev. Zmierňuje vonkajšie aj vnútorné žilové problémy, taktiež pomáha pri poruchách lymfatického obehu. Eliminuje nepríjemné pocity ťažkých nôh či nočné kŕče v nohách. Pagaštan ďalej môže pomôcť pri reumatických bolestiach, artritíde, boľavých kĺboch, vredoch predkolenia, zle sa hojacich ranách aj ekzémoch. Taktiež je v rámci tradičnej ľudovej medicíny využívaný pri žalúdočných kataroch, hnačkách, vysokom cholesterole aj chorobách dýchacích ciest a kašli. Ženám pomôže zatočiť s menštruačnými ťažkosťami a kŕčmi. 

produkty z pagaštanu

Zdroj: Shutterstock®

Skúsiť čaj, krém či tinktúru?

Ako sme spomínali už vyššie, z pagaštana konského sa pripravujú rozličné prírodné produkty. Z opadaných gaštanov je možné na jeseň pripraviť domácu liečivú masť, vysušené kvety sú zase určené na prípravu čaju. Ak neobľubujete zber bylín a rastlín a výrobu vlastných prírodných produktov, nezúfajte. Dnes sa po výrobkoch s výťažkami z pagaštana konského môžete poobzerať v lekárňach, na internete aj v predajniach so zdravou výživou. Čaj zo sušených kvetov sa užíva vnútorne pri bolestiach hlavy či žalúdočných aj menštruačných kŕčoch, taktiež má priaznivý vplyv na krvný obeh. Rovnako je možné zo sušených kvetov pripraviť silnejší odvar na vonkajšie použitie. Je určený na ošetrenie poranenej či ekzematickej pokožky aj menších popálenín, taktiež sa aplikuje vo forme obkladov na opuchy.

Dostupné sú rozličné mastičky a krémy s výťažkami z pagaštana konského. Spravidla majú skvelé hojivé a protizápalové vlastnosti. Je nimi možné zvonka ošetrovať kŕčové žily, vonkajšie hemoroidy, drobné popáleniny, zapareniny, pomôžu boľavým kĺbom a unaveným nohám. Okrem toho je možné zohnať aj kvapky a tinktúry z pukov pagaštana konského, ktoré sa po kvapkách užívajú ako výživový doplnok. Podporujú cirkuláciu krvi a prispievajú k spevneniu ciev. Celkovo napomáhajú posilniť zdravie kardiovaskulárneho systému. Pri používaní akýchkoľvek výrobkov z pagaštana vždy dodržujte odporúčané dávkovanie aj spôsob použitia. V prípade potreby sa ohľadom ich používania môžete poradiť s lekárom.

Odporúčame: TOP bylinky na pečeň: Ktoré ju pomôžu očistiť a podporia jej funkciu?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní