Ako pomáha eukalyptový olej zdraviu? Tu je 9 tipov na jeho použitie!

Ako pomáha eukalyptový olej zdraviu? Tu je 9 tipov na jeho použitie!

Esenciálny eukalyptový olej sa získava z listov eukalyptu. Eukalyptus je vždyzelený mohutný strom, ktorého domovinou je najmä Austrália. Tento esenciálny olej má pritom v rámci aromaterapie široké uplatnenie. Charakteristický je svojimi antibakteriálnymi, antivírusovými aj protiplesňovými účinkami. Môže byť užitočným pomocníkom pri liečbe mnohých ochorení a zdravotných problémov, napríklad i ťažkostí s dýchacím ústrojenstvom. My máme pre vás dnes hneď 9 tipov na jeho použitie. Dokáže vám pomôcť s upchatými dutinami či zápalmi v ústnej dutine?

Bolesť hrdla

Bolesť hrdla je veľmi častým zdravotným problémom, a to hlavne pri nachladnutí či rôznych ochoreniach dýchacej sústavy. Eukalyptový olej si s ňou hravo poradí, kedže má silné antibakteriálne, dezinfekčné aj analgetické účinky. Zopár kvapiek tohto esenciálneho oleja pridajte do pohára s teplou vodou a počas choroby pravidelne použite roztok ako kloktadlo.

Odporúčame: Čo zaberá na boľavý krk? Skús tieto účinné joga pozície! ​

upchaté dutiny

Zdroj: Shutterstock®

Upchaté dutiny

Ak vás počas choroby trápia aj upchaté dutiny, rovnako siahnite po kvalitnom eukalyptovom oleji. Pár kvapiek oleja pridajte do hrnca s horúcou vodou a zopár minút sa pod utierkou naparujte. Hlboko sa nadýchnite, skúste si vyfúkať nos a pre väčšiu úľavu opäť ešte chvíľu inhalujte. Naparovanie s týmto olejom celkovo prospeje zdraviu i pri kašli a nachladnutí. 

Kašeľ

Pri nepríjemnom kašli sa na uvoľnenie hlienov a podporu vykašliavania oplatí aplikovať eukalyptový olej na oblasť hrudníka, krku, prípadne i chrbta, a to ráno i večer. Vždy ho však len v malom množstve pridajte do nejakého základného rastlinného oleja, napríklad olivového či mandľového. Takouto zmesou premasírujte hrudník. Prispeje to k úľave od ťažkostí pri zápaloch dýchacích ciest či astme.

bolesť kĺbov

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť svalov a kĺbov

Eukalyptový olej si dobre poradí aj s bolesťou kĺbov, svalov či ťažkosťami pri reumatizme. Výborne pomôže hlavne masáž. Platí to, čo v predchádzajúcom prípade. Eukalyptový olej v malom množstve pridajte do rastlinného oleja, napríklad kokosového či arganového. Zmesou krúživými pohybmi premasírujte postihnutú oblasť. O chvíľu pocítite príjemné uvoľnenie.

Zápach z úst a zápaly v ústnej dutine

Aj keď vás trápi zápach z úst či rôzne zápaly v ústnej dutine, môžete siahnuť po eukalyptovom oleji. Aj v tomto prípade je účinné používať vodu s pár kvapkami esenciálneho oleja ako kloktadlo, respektíve prírodnú ústnu vodu. Tento roztok použite na pravidelné výplachy úst aj pri zápale ďasien či problémoch s krvácajúcimi ďasnami alebo bolestivými aftami. 

Odporúčame: Kokosový olej: Je to naozaj zázrak na všetko tak ako sa hovorí?

akné

Zdroj: Shutterstock®

Akné

Kedže eukalyptový olej pôsobí antibakteriálne a hojivo aj na pokožku, je skvelým pomocníkom aj pri problémoch s akné či zapálenými vyrážkami. Na ošetrenie a postupnú elimináciu týchto nedokonalostí pleti stačí pridať zopár kvapiek oleja eukalyptu na čistý navlhčený kozmetický tampón a tým potrieť postihnuté miesta. Kvapku oleja tiež môžete pridať do obľúbeného pleťového oleja či krému.

Kožné rany

Ako sme už spomenuli, eukalyptový olej podporuje hojenie pokožky, preto je po ňom možné siahnuť aj pri kožných poraneniach, rezných ranách, škrabancoch a podobne. Opäť aplikujte trochu oleja na kozmetický tampón a ním ošetrite poškodenú pokožku. Raná bude čistá, predídete infekcii a začervenanie okolitej pokožky i bolesť sa zmiernia. 

stres

Zdroj: Shutterstock®

Stres a napätie

Eukalyptový olej má ďalej pozitívny vplyv aj na nervový systém človeka. Pomáha odstrániť psychickú únavu a vyčerpanosť, stimuluje mentálnu aktivitu, eliminuje stres, povzbudzuje myseľ a prekrvuje mozog. V tomto prípade je vhodná inhalácia. Použitie aromalampu alebo difuzér a nechajte vôňu rozniesť po celej miestnosti. Ľahnite si a zhlboka dýchajte. Pár kvapiek eukalyptového oleja si pre väčší relax môžete pridať aj do kúpeľa.

Hmyz a blchy

Olej z eukalyptu pôsobí aj ako prírodný repelent proti otravnému hmyzu, napríklad komárom. Do fľašky s rozprašovačom pridajte vodu a pár kvapiek oleja z eukalyptu. Môžete použiť napríklad v interiéri alebo na pokožku a šatstvo pri pobyte v prírode. Ak vás už niečo poštípe, rovnako ranu ošetrite eukalyptovým olejom. Pri kúpaní psa zase pridajte do šampónu pár kvapiek oleja, čo prispeje k prevencii pred blchami.

Odporúčame: Aj ty robíš tieto chyby? S nami zabudneš na bolesť nôh!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní