Feniklový čaj je skutočný všeliek: Odstráni týchto 7 neduhov!

Feniklový čaj je skutočný všeliek: Odstráni týchto 7 neduhov!

Fenikel obyčajný je až 2 metre vysoká rastlina z okolia Stredozemného mora, ktorá je pestovaná ako liečivá bylinka aj korenina. Charakteristická je mohutnou rozkonárenou stonkou a listami, ktoré sú mnohonásobne perovito delené na nitkové útvary. Kvety sú drobné, žlté, voňavé a usporiadané do okolíkov. Jej plodom sú visiace dvojnažky. Táto rastlina okrem uplatnenia v gastronómii našla svoje miesto i v tradičnej ľudovej medicíne. Feniklový čaj je skutočne známy a mnohí naň nedajú dopustiť. Je prírodným liekom na viaceré neduhy. S ktorými zdravotnými problémami si hravo poradí, to vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Zlé trávenie a nadúvanie

Feniklový čaj je známy v prvom rade svojím pozitívnym vplyvom na tráviaci systém človeka. Poradí si s nadmernou plynatosťou a nepríjemným nadúvaním. Pripravte si ho pri bolestiach brucha, zápche, zlom trávení či pokazenom žalúdku. Tento nápoj povzbudzuje činnosť čriev aj tvorbu žlče a pôsobí dezinfekčne a protizápalovo.

Bude vás zaujímať: Terapia hudbou: Naozaj hudba dokáže liečiť a zlepšiť zdravie?

detská kolika

Zdroj: Shutterstock®

Detská kolika

Čaj z feniklu je tradičným prírodným liekom i na tráviace problémy u malých detí. Má blahodarný vplyv na trávenie dojčiat a môže byť užitočný pri detských kolikách. Podávanie feniklového čaju malým deťom je vhodné prekonzultovať s lekárom. Spomenúť ešte môžeme fakt, že tento nápoj podporuje a zvyšuje produkciu materského mlieka.

Respiračné ťažkosti

Okrem tráviacich ťažkostí feniklový čaj účinne rieši i problémy s dýchacím ústrojenstvom. Uvoľňuje hlieny, eliminuje kašeľ a nádchu a prečisťuje dýchacie cesty. Čajom z feniklu obyčajného môžete podporiť liečbu ochorení respiračného systému, akým je napríklad bronchitída. Taktiež môže pomôcť upokojiť podráždené hrdlo.

Zapálené oči

Feniklový čaj môžete použiť nielen zvnútra, ale i zvonka. Osožný totiž môže byť napríklad pri probléme so zapálenými očami, kedy sa odporúča oči pravidelne premývať feniklovým záparom.

akné

Zdroj: Shutterstock®

Akné

Zvonka je možné feniklový čaj používať aj pri liečbe kožných ťažkostí, a to najmä nepríjemného akné. Pri zapálených vyrážkach a nadmernej produkcii mazu aplikujte zápar na pleť vo forme obkladov. Feniklový čaj však môžete využiť aj ako pleťovú vodu a pokožku tváre tak prečistiť pomocou vatových tampónov. Liečbu akné a zdravie pokožky však môžete podporiť aj pitím feniklového čaju.

Zadržiavanie vody v organizme

Ak vás trápi nadmerné zadržiavanie vody v organizme, práve feniklový čaj môže byť tou správnou voľbou, ako tento problém zmierniť či dokonca úplne eliminovať. Zápar z feniklu má močopudné účinky, odvádza z tela nadbytočnú vodu a zároveň prečisťuje obličky a močové cesty.

Menštruačné ťažkosti

Feniklový čaj môže byť nakoniec nápomocný aj pri menštruačných ťažkostiach. Odstraňuje nielen žalúdočné a brušné kŕče, ale potláča aj bolesť a kŕče počas menštruácie. Fenikel totiž napomáha uvoľňovať sťahy maternice. Okrem toho môže pomôcť i s nevoľnosťou.

Odporúčame: Hrozba mužskej neplodnosti: Čo je varikokéla?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní