Fenikel obyčajný je až 2 metre vysoká rastlina z okolia Stredozemného mora, ktorá je pestovaná ako liečivá bylinka aj korenina. Charakteristická je mohutnou rozkonárenou stonkou a listami, ktoré sú mnohonásobne perovito delené na nitkové útvary. Kvety sú drobné, žlté, voňavé a usporiadané do okolíkov. Jej plodom sú visiace dvojnažky. Táto rastlina okrem uplatnenia v gastronómii našla svoje miesto i v tradičnej ľudovej medicíne. Feniklový čaj je skutočne známy a mnohí naň nedajú dopustiť. Je prírodným liekom na viaceré neduhy. S ktorými zdravotnými problémami si hravo poradí, to vám prezradíme v nasledujúcom článku.
Zlé trávenie a nadúvanie
Feniklový čaj je známy v prvom rade svojím pozitívnym vplyvom na tráviaci systém človeka. Poradí si s nadmernou plynatosťou a nepríjemným nadúvaním. Pripravte si ho pri bolestiach brucha, zápche, zlom trávení či pokazenom žalúdku. Tento nápoj povzbudzuje činnosť čriev aj tvorbu žlče a pôsobí dezinfekčne a protizápalovo.
Bude vás zaujímať: Terapia hudbou: Naozaj hudba dokáže liečiť a zlepšiť zdravie?
Detská kolika
Čaj z feniklu je tradičným prírodným liekom i na tráviace problémy u malých detí. Má blahodarný vplyv na trávenie dojčiat a môže byť užitočný pri detských kolikách. Podávanie feniklového čaju malým deťom je vhodné prekonzultovať s lekárom. Spomenúť ešte môžeme fakt, že tento nápoj podporuje a zvyšuje produkciu materského mlieka.
Respiračné ťažkosti
Okrem tráviacich ťažkostí feniklový čaj účinne rieši i problémy s dýchacím ústrojenstvom. Uvoľňuje hlieny, eliminuje kašeľ a nádchu a prečisťuje dýchacie cesty. Čajom z feniklu obyčajného môžete podporiť liečbu ochorení respiračného systému, akým je napríklad bronchitída. Taktiež môže pomôcť upokojiť podráždené hrdlo.
Zapálené oči
Feniklový čaj môžete použiť nielen zvnútra, ale i zvonka. Osožný totiž môže byť napríklad pri probléme so zapálenými očami, kedy sa odporúča oči pravidelne premývať feniklovým záparom.
Bude ťa zaujímať
Akné
Zvonka je možné feniklový čaj používať aj pri liečbe kožných ťažkostí, a to najmä nepríjemného akné. Pri zapálených vyrážkach a nadmernej produkcii mazu aplikujte zápar na pleť vo forme obkladov. Feniklový čaj však môžete využiť aj ako pleťovú vodu a pokožku tváre tak prečistiť pomocou vatových tampónov. Liečbu akné a zdravie pokožky však môžete podporiť aj pitím feniklového čaju.
Zadržiavanie vody v organizme
Ak vás trápi nadmerné zadržiavanie vody v organizme, práve feniklový čaj môže byť tou správnou voľbou, ako tento problém zmierniť či dokonca úplne eliminovať. Zápar z feniklu má močopudné účinky, odvádza z tela nadbytočnú vodu a zároveň prečisťuje obličky a močové cesty.
Menštruačné ťažkosti
Feniklový čaj môže byť nakoniec nápomocný aj pri menštruačných ťažkostiach. Odstraňuje nielen žalúdočné a brušné kŕče, ale potláča aj bolesť a kŕče počas menštruácie. Fenikel totiž napomáha uvoľňovať sťahy maternice. Okrem toho môže pomôcť i s nevoľnosťou.
Odporúčame: Hrozba mužskej neplodnosti: Čo je varikokéla?