Zákerná rakovina jazyka: Koho postihuje najčastejšie a prečo?

Zákerná rakovina jazyka: Koho postihuje najčastejšie a prečo?

Nádorové ochorenia patria k najzákernejším chorobám. Mnohé z nich sa veľmi dlhú dobu vôbec neprejavujú a nespôsobujú človeku žiadne ťažkosti. Neraz na seba poukážu až v neskorších štádiách, kedy je aj ich liečba značne náročná a prognózy oveľa horšie. O to dôležitejšie je starať sa o svoje zdravie, neignorovať ani minimálne signály a nevynechávať preventívne prehliadky u lekára. K menej častým, i keď nie úplne zriedkavým, druhom rakoviny patrí aj rakovina jazyka. Čo všetko by sme o tomto nádorovom ohorení mali vedieť?

Rozvoj rakoviny jazyka

Pojem rakovina jazyka zahŕňa skupinu zhubných nádorových ochorení, ktoré postihujú zväčša bunky na povrchu jazyka. Tie sa začnú nekontrolovateľne množiť, podobne ako v prípade rozvoja iných typov rakoviny. K rozvoju nádoru môže dôjsť napríklad v prednej časti jazyka, niektoré malígne nádory tiež vznikajú v oblasti koreňa jazyka. Vo väčšine prípadov dochádza na jazyku k rozvoju karcinómu, čo je zhubný nádor vychádzajúci z epitelu, teda napríklad z vrstiev kože či slizníc. Malígne nádory jazyka patria síce k menej častým, no zároveň predstavujú približne polovicu zhubných nádorov v ústnej dutine.

Rakovinu jazyka môžeme priradiť do skupiny ochorení, ktorú vo všeobecnosti nazývame i rakovina úst. Nádory v ústach sa často rozvíjajú najmä z epitelu vystielajúceho ústnu dutiny, pery alebo práve jazyk. Objavujú sa často na hranách jazyka, mäkkom podnebí či spodine dutiny ústnej. Rakovinu úst môžeme následne ešte zaradiť medzi nádory hlavy a krku, pod ktoré spadajú nádory horného dýchacieho traktu a hornej časti tráviaceho traktu, slinných žliaz, ale i nádory iných tkanív v tejto oblasti. Príkladom sú nádory hrtanu, hltanu, veľkých slinných žliaz, hlasiviek či nosohltanu. 

Odporúčame: Aké sú rizikové faktory rakoviny pečene? Je príčinou len alkohol?

prejavy rakoviny jazyka

Zdroj: Shutterstock®

Aké má rakovina jazyka príznaky?

Príznaky rakoviny jazyka sú rôznorodé, spočiatku neraz pomerne nešpecifické a nejasné. Často výraznejšie symptómy, ktoré si všimne už aj pacient, začínajú vznikať až v neskorších štádiách ochorenia. Záleží však aj na tom, v ktorej časti jazyka sa nádor rozvíja. Nádory v prednej časti jazyka sú ľahšie spozorovateľné a už v skoršom štádiu viditeľné voľným okom. Na problém poukazujú hlavne šedoružové alebo červenkasté škvrny a neskôr vredovité útvary, ktoré zvyknú krvácať a nehoja sa.

Obvykle bývajú omnoho zákernejšie nádory na koreni jazyka, ktoré zvyčajne nie sú tak dobre viditeľné ako nádory v prednej časti. Nádor tak môže skrytý rásť bez odhalenia pomerne dlhú dobu, až kým nezačne spôsobovať ťažkosti, ako napríklad zmenu hlasu či problémy s prehĺtaním. 

Vo všeobecnosti môžu rakovinu jazyka sprevádzať nasledujúce príznaky:

 • zmena farby sliznice jazyka,
 • zväčšujúca sa masa v ústach, resp. na jazyku,
 • pretrvávajúci biely povlak na jazyku,
 • krvácanie z jazyka,
 • zápach z úst,
 • opuch jazyka, prípadne jeho zväčšenie a zhoršená pohyblivosť,
 • zväčšenie krčných uzlín,
 • bolesť jazyka, čeľuste, krku,
 • problémy s rečou a prežúvaním,
 • poruchy chuťového zmyslu,
 • pocit cudzieho telesa v krku (najmä pri nádore na koreni).

Prečo vzniká rakovina jazyka?

Rakovina jazyka sa vo vyššej miere objavuje u mužov, a to vo vekovej kategórii nad 40 až 50 rokov, často hlavne okolo 60. roku života. Výskyt tohto ochorenia však nie je výnimkou ani v mladšom veku. Pri väčšine zhubných ochorení je pomerne náročné stanoviť presnú príčinu vzniku. Len pri málo typoch rakoviny sú príčiny zjavné, ako je to napríklad v prípade rakoviny pľúc, za ktorú vo veľkej miere môže fajčenie. Najviac pacientov s týmto ochorením sú práve dlhoroční fajčiari.

Vo všeobecnosti sa však takmer vždy na rozvoji nádorového ochorenia podieľa súčasne viacero vonkajších a vnútorných faktorov. Avšak ochorenie sa môže rozvinúť niekedy aj napriek tomu, že z hľadiska rizikových faktorov nepatrí jedinec do ohrozenej skupiny. Konkrétne pre rakovinu jazyka platí, že za najvýznamnejší rizikový faktor je považované fajčenie (cigariet, fajky). Je pozorovaný i značne vyšší výskyt rakoviny jazyka v oblastiach, v ktorých je bežnou praktikou žuvanie tabaku. 

Ďalšie rizikové faktory:

 • nadmerná konzumácia alkoholu (hlavne tvrdého),
 • infekcia ľudským papilomavírusom (HPV),
 • genetická predispozícia, výskyt rakoviny úst v rodine,
 • zápaly a niektoré chronické ochorenia ústnej dutiny (napr. leukoplakia),
 • chronické poškodzovanie sliznice úst a jazyka,
 • nevhodná strava (najmä s vysokým podielom spracovaných potravín).

Odporúčame: Aké sú rizikové faktory rakoviny pankreasu? Môžeme ich ovplyvniť?

liečba rakoviny jazyka

Zdroj: Shutterstock®

Liečba rakoviny jazyka

Pri výskyte vyššie spomínaných zdravotných ťažkostí je vhodné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Diagnózu lekár stanovuje na základe klinického vyšetrenia, pri ktorom zisťuje výskyt rizikových faktorov (či pacient fajčí, mieru konzumácie alkoholu, výskyt rakoviny v rodine). Vyšetrenie tiež zahŕňa prehliadku ústnej dutiny, prehmatanie slizníc i krku. Pri diagnostike sa tiež uplatňujú rôzne zobrazovacie metódy (napríklad röntgenové vyšetrenie, CT vyšetrenie).

Tiež býva potrebná biopsia, ktorá zahŕňa odobratie tkaniva z podozrivého miesta a jeho histologické vyšetrenie v laboratóriu. Ak sa ochorenie potvrdí, lekár stanovuje vhodnú liečebnú metódu. Všetko závisí od toho, v ktorej časti sa nádor nachádza, či do ktorého štádia ochorenie pokročilo. Bežne sa pristupuje v prvom rade k chirurgickému zákroku, počas ktorého je nádor odstránený. Veľké nádory si často vyžadujú odstránenie veľkej časti jazyka, neraz aj krčných uzlín (najmä ak sú zasiahnuté metastázami).  

Chirurgická liečba môže byť doplnená o rádioterapiu alebo chemoterapiu. Tieto metódy často napomáhajú pred operáciou zmenšiť veľký nádor, a tým aj uľahčiť chirurgický zákrok. Prognóza závisí hlavne od toho, v ktorom štádiu bolo ochorenie diagnostikované a ako pacient reaguje na liečbu. Včas odhalené menšie nádory sú ľahšie liečiteľné, tie neskoro odhalené môžu mať komplikovanú liečbu a horšie následky, akým je porucha schopnosti rozprávať alebo prehĺtať. 

Je možné rakovine jazyka predísť?

Prevencia rakoviny jazyka a celkovo nádorov v ústnej dutine zahŕňa hlavne elimináciu rizikových faktorov, ktoré riziko vzniku choroby zvyšujú. V rámci prevencie je nevyhnutné eliminovať fajčenie a žuvanie tabaku a obmedziť nadmernú konzumáciu tvrdého alkoholu. Vhodná je správna životospráva, zdravá a rozmanitá strava a dôsledná ústna hygiena. Pri výskyte nádorového ochorenia v rodine je dôležité nepodceňovať pravidelné preventívne prehliadky. Proti onkogénnym typom vírusu HPV, ktoré môžu v niektorých prípadoch vyvolávať nádorové bujnenie, je tiež dostupné očkovanie. 

Odporúčame: Svrbenie konečníka je bežný problém. Kedy signalizuje niečo vážne?!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní