Prečo nejesť polotovary? Dajte prednosť skutočnej strave!

Prečo nejesť polotovary? Dajte prednosť skutočnej strave!

Pod pojmom polotovar rozumieme čiastočne spracovaný produkt, ktorý je určený už len na krátku konečnú úpravu. Ak hovoríme konkrétne o potravinách, ide o výrobok, ktorý je pripravený a predávaný tak, aby ho človek dokončil už len varením, pečením či iným krátkym spracovaním. Z polotovaru sa dá pripraviť jedlo, či už obed alebo večera, prakticky za pár minút. Takéto skoro hotové jedlá, instantné pokrmy či mrazené polotovary sa spravidla dajú zohnať v obchodoch za výhodné ceny a mnohé z nich sú aj veľmi chutné.

Ak to teda zhrnieme, dalo by sa povedať, že polotovary vo všeobecnosti sú pomerne lacné, rýchle a úplne jednoduché na prípravu a ak natrafíte na tie správne, aj skutočne lahodné. Týči sa však pri nich jeden veľký výkričník. Pravdou totiž je, že hoci sa my môžeme tešiť z rýchlo naplneného žalúdka, naše telo až tak nadšené nemusí byť. Prečo si treba dávať pozor na nadmernú konzumáciu polotovarov a rozličných instantných pokrmov?

Bude vás zaujímať: Poznáte účinky huby reishi? Podporí imunitu a zvládne toho ešte viac!

polotovar

Zdroj: Shutterstock®

Hlavným problémom je zloženie

I keď polotovary a instantné pokrmy majú niekoľko výhod, ktoré im nemožno odoprieť, ani zďaleka nemôžeme hovoriť o potravinách, ktoré sú v našich jedálničkoch vítané. Hlavným problémom je najmä ich zloženie. Takéto polotovary a spracované potraviny sú totiž chemicky spracované a spravidla obsahujú nemálo umelých látok, rafinovaných surovín, konzervantov, emulgátorov, dochucovadiel, farbív a podobne. Ich zloženie zabezpečuje hlavne dlhú trvanlivosť, v mnohých prípadoch aj niekoľkoročnú, a to hlavne pri rozličných instantných či mrazených pokrmoch. Polotovary majú veľmi často i vyšší podiel kalórií, no výživová hodnota nebýva adekvátna.

V mnohých prípadoch sú plné pridaných cukrov, ktoré ani zďaleka nie sú len súčasťou cukroviniek a potravín s typicky sladkou chuťou. Neraz je využívaný hlavne glukózovo-fruktózový sirup, kedže je veľmi lacný. Problematický je aj často vysoký podiel soli, pričom človeku hrozí nadmerný prísun sodíka. V takýto spracovaných a sčasti pripravených pokrmoch tiež môžeme nájsť glutaman sodný a okrem toho i nezdravé tuky, napríklad nasýtené tuky a trans-mastné kyseliny.

instantné jedlo

Zdroj: Shutterstock®

Ako vplývajú na naše zdravie?

Polotovary, spracované potraviny, instantné pokrmy či mrazené hotové jedlá môžu predstavovať problém pre naše zdravie najmä vtedy, ak tvoria veľkú súčasť jedálnička človeka, sú konzumované v nadmernom množstve a dlhodobo. Ak sa človek stravuje zdravo a je aktívny, jedna vifonka či hotové jedlo v krabičke, ktoré len zohreje v mikrovlnke, v prípade núdze raz čas nijako zdraviu neuškodia. Prečo teda polotovary zo svojho jedálnička vyradiť, alebo ich konzumáciu obmedziť na minimum? Spomínané druhy pokrmov sú neraz ťažšie stráviteľné a u niektorých jedincov môžu prispieť k rozvoju tráviacich ťažkostí.

Kedže majú často veľa kalórií a sú i plné cukrov, spomenúť môžeme riziko nadváhy či obezity, ktoré sa s ich nadmernou konzumáciou spája. Ako sme spomenuli vyššie, takéto jedlá tiež bývajú plné soli. Hoci je sodík pre nás dôležitý, jeho nadbytok sa spája s viacerými zdravotnými problémami. Nadmerné solenie a prebytočný príjem sodíka majú negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém, zaťažujú srdce a môžu prispieť k rozvoju vysokého krvného tlaku. Vyššie sme spomenuli aj nezdravé tuky, ktoré v polotovaroch nájdeme. Tie môžu prispievať okrem iného aj k rozvoju problémov s vysokým cholesterolom. 

zdravé potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Polotovary nahradí varenie z čerstvých potravín

Hoci je varenie z polotovarov rýchle a jednoduché, prednosť by sme mali dať vareniu z čerstvých potravín a surovín. Poctivo pripravené domáce jedlá nám totiž dodajú všetky potrebné živiny, vitamíny i minerály, čo sa o instantných pokrmoch povedať nedá. Navyše, ak si varíme sami, vždy presne vieme, z čoho je jedlo zložené a čo konzumujeme. Vieme, že na tanieri nemáme zmes farbív, konzervantov, umelých látok a podobne. Využívajte hlavne čerstvú zeleninu a ovocie, strukoviny, vajíčka, kvalitné mäso či obilniny. Pri varení používajte kvalitné oleje, napríklad olivový.

V poriadku je aj používanie niektorých menej spracovaných potravín, napríklad sterilizovanej alebo nakladanej zeleniny a ovocia, paradajkového pretlaku, rybičiek vo vlastnej šťave či strukovín v konzerve. Čerstvú zeleninu a ovocie dobre doplní aj tá mrazená. To, čomu by sme mali dať stopku vo svojom jedálničku, sú hlavne instantné polievky, sušené jedlá a hotové mrazené jedlá, sušené polotovary na prípravu múčnikov a podobne. Áno, poctivé varenie zaberie oveľa viac času, no ak chceme investovať do svojho zdravia, musíme si ho nájsť.

Odporúčame: Toto sú najlepšie potraviny na večeru. Nebojte sa večerného jedenia!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní