TOP potraviny pre hrubé črevo: Čo jesť pre zdravšie črevá?

TOP potraviny pre hrubé črevo: Čo jesť pre zdravšie črevá?

Hrubé črevo je dôležitou časťou tráviaceho traktu v tele človeka. Prebieha v ňom vstrebávanie vody aj niektorých vitamínov, následné zahusťovanie obsahu čreva a tvorba stolice. Netreba tiež zabúdať na to, že v našich črevách sídli z veľkej časti aj imunita. Pre zdravie čriev je nevyhnutný pravidelný pohyb a snáď ešte dôležitejšia je zdravá strava.

Tá by mala pozostávať z dostatku ovocia a zeleniny, taktiež celozrnných potravín, naopak je vhodné obmedziť nadmerný príjem nezdravých tukov, cukrov a tiež produktov z bielej múky. Takéto opatrenia prispievajú k dobrému zdraviu čriev a rovnako k znižovaniu rizika vzniku mnohých zdravotných problémov, akým je napríklad i zákerná rakovina hrubého čreva. Ako teda podporiť zdravie čriev vhodnou stravou a ktoré potraviny zaradiť do jedálnička?

Kyslomliečne výrobky

Pre zdravie čriev je v prvom rade nevyhnutné zahrnúť do stravy potraviny so značným obsahom probiotických baktérií. Probiotikami označujeme prospešné mikroorganizmy, respektíve baktérie prirodzene sa vyskytujúce v ľudských črevách. Podporujú zdravie sliznice čriev, dôležité sú z hľadiska metabolizmu aj obranyschopnosti. A v ktorých potravinách sa ukrývajú? Doplniť si ich môžeme kyslomliečnymi výrobkami, napríklad jogurtmi, kefírom, prípadne rôznymi jogurtovými a probiotickými nápojmi a podobne.

Bude vás zaujímať: Najčastejšie choroby mileniálov: Zistite, čo trápi mladých do 35 rokov!

kyslá kapusta

Zdroj: Shutterstock®

Kyslá kapusta

Zdrojom probiotických baktérií však nie sú iba kyslomliečne výrobky, ale i rôzne fermentované potraviny. Probiotiká nášmu telu doplnia kvasené uhorky, fermentovaná sója či kombucha. Samozrejme, zabudnúť nemôžeme ani na veľmi zdravú kyslú kapustu, ktorá telu doplní aj vitamín C či mnohé minerály. Priaznivo vplýva na imunitu aj činnosť čriev. Probiotiká však nájdeme aj v chutnej bryndzi.

Listová zelenina

Ako sme už spomenuli vyššie, pre zdravie čriev je nevyhnutné konzumovať dostatok zeleniny. V zelenine nájdeme vlákninu, ktorá je rovnako nevyhnutná pre správnu funkciu čriev. Rozpustná vláknina zväčša predstavuje živiny pre črevné baktérie, tá nerozpustná zase skracuje dobu, počas ktorej potrava zostáva v črevách. Dobrým zdrojom vlákniny, rovnako i mnohých potrebných minerálov pre dobré trávenie, je napríklad zelená listová zelenina. Prospešné je však, samozrejme, do jedálnička zahrnúť zeleninu všetkých farieb a tvarov.

ovocie a zelenina

Zdroj: Shutterstock®

Bobuľové ovocie

Pri ovocí platí to isté, čo pri zelenine. Vítané sú v jedálničku všetky druhy ovocia, ktoré sú rovnako zdrojom vlákniny i mnohých vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Špeciálne však môžeme spomenúť bobuľové ovocie, napríklad maliny či čučoriedky. Rozličné bobule patria k nutrične najbohatším druhom ovocia. Sú zdrojom mnohých antioxidantov, rôznych fytochemikálií, flavonoidov, pôsobia protizápalovo aj antikarcinogénne, čo rozhodne ocenia nielen naše črevá.

Olejnaté semená

Do jedálnička sa pre podporu zdravia čriev rozhodne oplatí zaradiť aj rôzne olejnaté semená. Sú síce malé a nenápadné, no z hľadiska výživy majú veľký význam, preto sú vítanou ingredienciou v rôznych pokrmoch. Sú zásobárňou mnohých živín, obsahujú vlákninu aj zdravé tuky. Spomenúť môžeme ľanové semená, ktoré i vďaka vláknine účinne podporujú pravidelné vyprázdňovanie a chránia pred zápchou, prečisťujú a pôsobia antisepticky. Našim črevám prospejú vďaka svojmu zloženiu aj mnohé oriešky, samozrejme, nepražené a nesolené.

pšeničné otruby

Zdroj: Shutterstock®

Otruby

Medzi potraviny podporujúce zdravie hrubého čreva môžeme bezpochyby zaradiť aj rozličné druhy otrúb, napríklad ovsené, pšeničné, konopné a iné. Majú skutočne vysoký obsah vlákniny a uľahčujú prechod potravy črevami, zároveň napomáhajú odvádzať z tela škodliviny a toxíny. Podporujú pravidelné vyprázdňovanie a zabezpečujú pocit sýtosti. Je ich možné pridať prakticky do akéhokoľvek pokrmu. Cennú vlákninu telu doplníme aj strukovinami, obilninami a celozrnnými potravinami.

Voda

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na vodu. Naše črevá potrebujú nielen správnu výživu, ale dbať treba aj na dostatočný pitný režim. Pre správnu činnosť hrubého čreva sú tekutiny veľmi podstatné. Zabezpečujú vhodnú konzistenciu stolice, čím prispievajú k pravidelnému vyprázdňovaniu a ochrane pred zápchou. Vhodným nápojom je primárne spomínaná voda, pitný režim je možné tiež obohatiť o rôzne minerálne vody či bylinné aj ovocné čaje.

Odporúčame: Čo jesť počas choroby? Niektoré potraviny pomôžu, iným sa treba vyhnúť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní