TOP rastlinné zdroje bielkovín: Šancu by im mali dať aj mäsožravci!

TOP rastlinné zdroje bielkovín: Šancu by im mali dať aj mäsožravci!

Sacharidy, tuky a bielkoviny – to sú pre nás základné živiny, ktoré naše telo bezpodmienečne potrebuje pre správnu funkciu. V dôsledku ich nedostatku sa môžu u jedinca vyskytnúť mnohé zdravotné ťažkosti. Práve preto by mala byť naša strava pestrá a mali by v nej byť v dostatočnej miere zastúpené zdroje všetkých spomínaných látok. Zdrojom kvalitných zložených sacharidov sú napríklad celozrnné potraviny, zdravé tuky si zase doplníme rybami aj orieškami. A čo dôležité bielkoviny? Ich najznámejšími zdrojmi sú najmä potraviny živočíšneho pôvodu, a to mäso, vajcia, jogurty a ďalšie mliečne výrobky.

Je však možné si ich doplniť aj v rastlinnej strave? Áno, mnohé potraviny rastlinného pôvodu sú bohaté na bielkoviny, i keď len veľmi málo z nich predstavuje zdroj takzvaných komplexných bielkovín, v ktorých sa ukrýva celé spektrum aminokyselín. Odporúča sa kombinovať v rámci dňa napríklad obilniny a strukoviny, pretože každá z týchto potravín je bohatá na iné aminokyseliny, ktoré si telo nevie samo vyrobiť. A ktoré rastlinné potraviny sú teda vhodné na doplnenie bielkovín? V nasledujúcom článku vám prezradíme, ktoré rastlinné zdroje bielkovín sú najlepšie, a to nielen pre vegetariánov a vegánov, ale prakticky pre kohokoľvek, kto si prostredníctvom dobrej stravy chce udržať pevné zdravie! 

Pozri aj: Ako sa stravovať pri vysokom krvnom tlaku?

quinoa

Zdroj: Shutterstock®

Quinoa

Dokonalým zdrojom bielkovín v rámci rastlinnej stravy je v prvom rade quinoa, ktorá v sebe ukrýva celé aminokyselinové spektrum. Obsahuje v priemere cez 14 g bielkovín na 100 g hmotnosti potraviny, pričom odporúčaná denná dávka bielkovín je približne 0,8 g na 1 kg hmotnosti človeka. Quinoa vám doplní aj vitamíny skupiny B, vitamín E či celý rad dôležitých minerálov. Zdrojom bielkovín sú i ďalšie obilniny, a to napríklad amarant či pohánka.

Fazuľa, šošovica, cícer

Pri rastlinných zdrojoch bielkovín nemôžeme zabudnúť na spomínané strukoviny. Tie by mali byť značne zastúpené v akomkoľvek jedálničku, pretože sú nesmierne zdravé. Napríklad chutný cícer či fazuľa obsahujú okolo 20 g bielkovín na 100 gramovú porciu. Spoľahnúť sa môžete i na šošovicu či hrášok. Strukoviny sú vo všeobecnosti taktiež dobrým zdrojom zložených sacharidov. Nasýtia vás, doplnia vlákninu a podporia činnosť čriev. Sú bohaté na železo i horčík.

mandle

Zdroj: Shutterstock®

Mandle

Ďalšou kategóriou potravín, ktoré vám nesmú chýbať v jedálničku, sú rozličné orechy. Mandle, pistácie či kešu obsahujú v priemere 20 g bielkovín na 100 gramovú porciu. Skvelé sú i vlašské orechy či lieskovce. Samozrejme, oriešky je potrebné konzumovať v primeranom množstve, pretože sú značne kalorické. Ideálne je dopriať si okolo 15 až 25 gramov orechov denne, a to nielen kvôli doplneniu bielkovín. Táto kategória potravín je totižto veľmi bohatá najmä na zdravé tuky.

Konopné semená

Okrem orechov je vhodné siahnuť aj po rozličných semienkach. Tie taktiež nekonzumujeme vo veľkých množstvách, no určitú dávku bielkovín a mnohých ďalších látok nášmu telu predsa doplnia. Napríklad konopné semená ukrývajú cez 25 g proteínov na 100 g. Skvelé sú aj ľanové, slnečnicové, tekvicové alebo chia semená. Pridajte si ich do jogurtu, šalátu, ovsenej kaše či polievky. Obsahujú i omega mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a množstvo cennej vlákniny. 

Brokolica

Sú zdrojom bielkovín aj rozličné druhy zeleniny a ovocia? Áno, aj tieto potraviny, ktoré by mali tvoriť základ nášho jedálnička, obsahujú určité množstvá bielkovín, i keď porovnateľne menšie. Lepšie je na tom napríklad chutná zelená brokolica, ktorá vie poskytnúť okolo 2,5 g bielkovín v 100 gramovej porcii. Táto zelenina je však bohatá na vlákninu, draslík, fosfor, vápnik, betakarotén aj vitamín C, čo sú všetko pre telo nenahraditeľné látky.

listová zelenina

Zdroj: Shutterstock®

Listová zelenina

Okrem brokolice nám menšie množstvo bielkovín doplní aj listová zelenina. Tu vyniká najmä mnohými neobľúbený špenát, ktorý môže skrývať takmer 3 gramy bielkovín na 100 g. Zdrojom menšieho množstva bielkovín je aj kel či čínska kapusta. Je však množstvo ďalších dôvodov, prečo jesť listovú zeleninu. Obsahuje napríklad množstvo zeleného farbiva – chlorofylu, ktorý pôsobí antioxidačne aj protizápalovo. Taktiež je zdrojom pre oči potrebného luteínu či vlákniny, ktorá prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu.

Avokádo

Nakoniec môžeme spomenúť aj avokádo, ktoré je známe najmä značným obsahom zdravých tukov. V malom množstve je však i zdrojom proteínov, obsahuje ich konkrétne asi 2 gramy na 100 gramovú porciu. Telu však vďaka nemu doplníte aj vitamíny E a K či mnohé karotenoidy s antioxidačnými účinkami, ako sú betakarotén či luteín. Pravidelnou konzumáciou avokáda prispejete k zníženiu rizika srdcovo-cievnych ochorení, tráviacich ťažkostí aj depresívnych nálad.

Bude vás zaujímať: Ľudský papilomavírus: Čo by sme mali vedieť o HPV? Ako sa prenáša?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 09.12.19 11:04

SK
karma
113.00

snažíme sa doma aj my....

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní