TOP zaujímavosti o očiach: Tieto fakty vás prekvapia!

TOP zaujímavosti o očiach: Tieto fakty vás prekvapia!

Dnes opäť pokračujeme v objavovaní záhad o vlastnom tele. A na ktorú časť tela sme sa zamerali dnes? Kým naposledy sme vám priniesli rozličné fakty o ľudskej koži, dnes si niečo povieme o očiach, ktoré sú údajne oknom do našej duše. Vedeli ste napríklad, že obraz, ktorý sledujeme našimi očami, je v skutočnosti obrátený hore nohami? Informácie prijímané prostredníctvom očí totiž správne spracováva až mozog. Tomu vďačíme za to, ako vidíme. Ak sa chcete o očiach dozvedieť ešte viac, ba aj to, čo ste možno ani len netušili, určite neprehliadnite nasledujúci článok. Nájdete v ňom totiž rozličné zaujímavosti o očiach i zraku.

Odporúčame: Farba a tvar stolice – čo napovedajú o našom zdraví?

model oka

Zdroj: Shutterstock®

Z čoho sa vlastne skladá?

Oko je naším orgánom zraku. Vnímame a prijímame pomocou neho až okolo 90 % všetkých informácií zo svojho okolia. Očná guľa spolu s jej prídavnými orgánmi je uložená v takzvanej očnici, čo je párová dutina v tvárovej časti lebky. V rámci nej rozoznávame množstvo častí, ktoré majú rozličné funkcie a ktoré medzi sebou spolupracujú. Rozoznávame napríklad očné bielko, dúhovku, šošovku, sietnicu, slepú škvrnu, cievovku i vráskovcový opaštek. Až 2/3 očnej gule vypĺňa takzvaný sklovec, ktorý má rôsolovitú konzistenciu. Podieľa sa na zachovaní formy oka a z vyše 98 % je tvorený len vodou.

Prekvapivé čísla

Ľudské oko má priemer 2,5 centimetra. Z veľkej časti je pritom skryté v hlave, my vidíme len asi jednu šestinu. Za jedinú minútu vieme žmurknúť pokojne až 17-krát, čo za rok môže predstavovať aj okolo 5 miliónov žmurknutí. A viete, koľko času nám zaberie jedno jediné žmurknutie? Je to približne 100 až 150 milisekúnd. Ako sme spomenuli už vyššie, ľudské oko neustále prijíma informácie z vonkajšieho okolia. Reč je pritom až o 36 000 bitoch informácií za každú hodinu. Počas každej sekundy sa pritom dokáže zamerať až na 50 vecí. Zaujímavosťou je, že hoci i zdravé deti vidia úplne normálne, oko samotné sa postupne vyvíja až do 7. roku života človeka.

Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť goji: Aké sú účinky kustovnice čínskej?

farby očí

Zdroj: Shutterstock®

Všade samé farby

Farba našich očí, teda konkrétne dúhovky, závisí od toho, koľko melanínu sa v nej ukrýva a aj od hĺbky uloženia pigmentu. Dokonca môže dôjsť aj k nerovnakému sfarbeniu dúhoviek oboch očí, čo je akási vývojová anomália, nazývaná i heterochrómia. A čo farby vôkol nás? Vidíme prakticky len tri, a to červenú, zelenú a modrú. Ľudské oko však dokáže vnímať obrovské množstvo kombinácií týchto farieb a ich odtieňov. Rozoznávame ich až okolo 10 miliónov. Zaujímavosťou je, že len odtieňov sivej vie ľudské oko rozoznať okolo 500. Existujú však rôzne poruchy, pri ktorých ľudia vnímajú farby nesprávne. Napríklad pri daltonizme postihnutý trpí zvyčajne červeno-zelenou farbosleposťou.

Lepšie ako fotoaparát?

Naše oko je skutočným profíkom v tom, čo robí. Napríklad šošovka v oku je oveľa rýchlejšia než akýkoľvek fotoaparát. Ani perfektný objektív sa rýchlosťou ostrenia nedokáže vyrovnať ľudskému oku. Naše oko dokáže v priebehu sekundy zmapovať veľké množstvo objektov v miestnosti, a to dokonale ostrým pohľadom. Veľmi zaujímavé je aj to, aké jedinečné sú naše oči. Kým náš prst obsahuje asi 40 nezameniteľných znakov, unikátnych pre každého jedinca, dúhovka oka ich obsahuje cez 250. 

informácie o očiach

Zdroj: Shutterstock®

Unaví sa aj opotrebuje

Naše oči sú v každom okamihu pripravené fungovať na 100 %. Čítanie či práca na počítači ich však rýchlo unavujú. Odpočinok pritom potrebujú očné svaly i viečka. Ľudské oči sa neuveriteľne rýchlo hoja. Drobnejšie zranenie sa môže zahojiť už do dvoch dní. Dobrý zrak však nie je samozrejmosťou. Existuje množstvo porúch zraku, pri ktorých konkrétne časti oka nepracujú tak, ako by mali. Dobrou správou je, že veľké percento rozličných vád je možné v dnešnej dobe napraviť. K zhoršeniu zraku pritom môže dôjsť i stúpajúcim vekom. Ide o prirodzený proces starnutia. Môže dôjsť k zhoršeniu zrakovej ostrosti aj zmene vnímania intenzity farieb. Veľmi často vzniká vplyvom starnutia ochorenie šošovky, ktoré je známe ako sivý zákal.

Odporúčame: Prevencia mozgovej mŕtvice: Stačí len málo a udržíte si pevné zdravie!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní