Aké sú príznaky nedostatku selénu? Môže to spôsobiť tieto ťažkosti!

Aké sú príznaky nedostatku selénu? Môže to spôsobiť tieto ťažkosti!

I selén môžeme zaradiť medzi látky, ktoré ľudský organizmus nepochybne potrebuje pre správnu funkciu. Na čo všetko vplýva v našom tele? V prvom rade môžeme spomenúť, že má antioxidačné účinky a organizmus chráni pred oxidačným poškodením. Rovnako je súčasťou takzvaných selenoproteínov. Tie sú nevyhnutné pri syntéze DNA a rozmnožovaní. Okrem toho potrebujú selén naše tkanivá, štítna žľaza aj orgány srdcovo-cievnej sústavy.

Nedostatok tohto minerálu sa môže nepekne podpísať na zdraví človeka. Dobrou správou je, že jeho deficit nebýva úplne bežný. Zdroje selénu totiž môžeme hľadať v rastlinnej aj živočíšnej strave. K jeho nedostatku môže dôjsť z dôvodu poruchy vstrebávania živín či zlej životosprávy. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú príznaky nedostatku selénu.

Odporúčame: Je toto najzdravšia náhrada mäsa? Vegetariáni a vegáni, zbystrite!

selén a štítna žľaza

Zdroj: Shutterstock®

1. Problémy so štítnou žľazou

Selén je v prvom rade nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy, podobne ako aj jód. Podieľa sa na regulácii tvorby aktívnych hormónov tohto orgánu. Chronický nedostatok spomínaného minerálu tak môže viesť až k zhoršenej funkcii štítnej žľazy, najmä teda k zníženiu jej funkcie. Aj nadmerný príjem selénu však môže mať na funkciu daného orgánu negatívny vplyv.

2. Znížená imunita

Ak telu výrazne chýba selén, môže to viesť až k zníženiu obranyschopnosti. Aj tento minerál sa totiž podieľa na posilnení imunity. Pomáha chrániť telo pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami. Jedinec, ktorému dlhodobo chýba selén, môže byť viac náchylný na infekcie. Býva častejšie chorý, a to najmä počas chrípkových období. Doplniť selén je možné pomocou para orechov, vajec i kuracieho mäsa.

3. Únava

Ďalším príznakom dlhodobého deficitu selénu môže byť i nadmerná únava. Dostatočné dávky spomínaného minerálu však môžu byť naopak nápomocné pri liečbe chronického únavového syndrómu. Únava a vyčerpanosť sú však pomerne nešpecifickými príznakmi, ktoré môže poukazovať na celý rad zdravotných problémov. Preto je vhodné sledovať aj iné signály tela a v prípade potreby prekonzultovať zdravotný stav s lekárom.

padanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

4. Zhoršená kvalita kože a vlasov

Nedostatok selénu sa podpíše aj na kvalite vlasov a kože. Jedinca môžu trápiť kožné problémy, tvorba lupín i vypadávanie vlasov. Dostatočná hladina spomínanej minerálnej látky v organizme bojuje proti vzniku akné a podporuje rast vlasov.

5. Problémy s kardiovaskulárnym systémom

Nakoniec môže mať deficit selénu v ľudskom organizme negatívny vplyv aj na srdcovo-cievny systém. Potrebné je spomenúť najmä fakt, že spomínaný minerál prispieva k znižovaniu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení, preto by v našej strave rozhodne nemal chýbať. Ochorenia srdcovo-cievneho systému sú totiž v súčasnosti jednou z najčastejších príčin úmrtí.

Pozri aj: Riasy nori – vitamínová bomba! Takto ich použite v kuchyni!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní