Chmeľ obyčajný je dobrý nielen na výrobu piva. Poznáte jeho účinky?

Chmeľ obyčajný je dobrý nielen na výrobu piva. Poznáte jeho účinky?

  • Zdieľaj:
 • 0

Mnohí si myslia, že chmeľ sa používa hlavne na výrobu jedného z najobľúbenejších alkoholických nápojov Slovákov – piva. Áno, chmeľové šištice sú neoddeliteľnou súčasťou výrobného procesu piva, avšak, nie je to ich jediné využitie. Vedeli ste o tom, že sa používajú nielen pri konzervovaní či výrobe chleba, ale aj vo farmácii a tradičnej medicíne?

Viete, aké sú účinky chmeľu a pri ktorých zdravotných problémoch môže byť nápomocný? Zistite viac o účinkoch a využití chmeľu v nasledujúcom článku. 

Poznáte chmeľ obyčajný?

Chmeľ obyčajný (nazývaný aj chmeľ otáčavý), latinsky Humulus lupulus, predstavuje vytrvalú rastlinu z čeľade konopovité. Ide o popínavú rastlinu s tenkou pravotočivou stonkou, ktorá môže dorastať do dĺžky 6 až 12 m. Je dutá a drsná a pomocou chĺpkov s háčikmi sa prichytáva o oporu, napríklad strom, plot či rôzne predmety. Trojlaločné až päťlaločné protistojné listy sú charakteristické pílkovitým okrajom. 

Rastlina je dvojdomá, čo znamená, že na jednej nájdeme tyčinkovité samčie kvety a na druhej piestikové samičie kvety. Samčie kvety sú usporiadané v metlinách a majú zelenkasté okvetie s piatimi tyčinkami. Samičie kvety vytvárajú žltozelené klasy, z ktorých sa rozvinú šištice vajcovitého tvaru s dĺžkou do 50 mm. Kvety sa objavujú obvykle od mája do augusta. Plodom rastliny sú nažky.

Chmeľ obyčajný pochádza pravdepodobne z Európy alebo blízkej Ázie. V divokej prírode ho nájdeme hlavne vo vlhkých lužných lesoch, krovinách, blízkosti vôd, okrem toho rastie v pestovaných kultúrach. Zaujímavosťou je, že sa pestujú výhradne samičie rastliny, ktoré sa opeľujú vetrom. Práve samičie rastliny vytvárajú šištice, ktoré sa uplatňujú na rôzne účely v potravinárskom aj farmaceutickom priemysle. 

Odporúčame: ​Tymianový sirup – TOP pomocník proti kašľu. Ako ho pripraviť?

Aké má chmeľ obyčajný účinky?

Chmeľ je v tradičnej medicíne využívaný dlho, známy bol už v antickom období. Obsahuje množstvo účinných látok, vďaka ktorým má blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Na okvetí aj v nažkách sa v živicových žliazkach ukrýva v prvom rade horkastá voňavá látka zvaná lupulín, ktorá je charakteristická svojimi sedatívnymi, respektíve utišujúcimi účinkami. Okrem toho chmeľ obsahuje éterický olej, horčiny, triesloviny, flavonoidy i viaceré živicové a minerálne látky. 

Chmeľ vďaka svojmu zloženiu ovplyvňuje viaceré orgánové sústavy, počnúc nervovou a tráviacou. Môže byť nápomocný pri tlmení rôznych psychických ťažkostí, ale aj porúch zažívania. Pôsobí močopudne a dezinfekčne, okrem toho môže byť osožný pri viacerých mužských a ženských intímnych problémoch. Zvonka sa využíva na ošetrenie pokožky či vlasov. 

Ľudová medicína pripisuje chmeľu nasledujúce účinky:

 • utišuje nervovú sústavu, odstraňuje pocity napätia a stresu,

 • pomáha pri nespavosti,
 • pomáha pri zvýšenej nervovej podráždenosti,
 • zmierňuje pohlavnú podráždenosť,
 • pomáha pri neurotických stavoch (najmä spojených so sexuálnym vzrušením u mužov a pri frigidnosti žien),
 • zlepšuje trávenie (podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov),
 • zmierňuje bolesti brucha a plynatosť,
 • zvyšuje chuť do jedla (odstraňuje nechutenstvo),
 • tlmí aj silné migrény,
 • mierne znižuje horúčku,
 • u žien prispieva k podpore pravidelného menštruačného cyklu,
 • podporuje hojenie rán,
 • podporuje rast a kvalitu vlasov,
 • bojuje proti vypadávaniu vlasov.

Pestovanie chmeľu obyčajného

Ako sme spomenuli vyššie, na chmeľ možno naraziť aj vo voľnej prírode. Avšak, zdivený chmeľ nemá skoro nijakú cenu a na liečebné účely je nevhodný. Používa sa výhradne šľachtený chmeľ pestovaný v chmeľniciach pre pivovarnícky priemysel a ďalšie účely. Sušené šištice chmeľu možno nájsť na internete, v lekárňach aj predajniach so zdravou výživou. Skúsení pestovatelia sa však môžu pustiť aj do pestovania chmeľu v záhradke. Semená sú dostupné v záhradkárstve aj na internete.

Na výsev je vhodná jar, hlavne obdobie od marca do mája. Pred výsevom je však potrebné semená na dva mesiace uložiť do piesku do chladničky. Potom tieto semená namočíme do vlažnej vody a až následne vysejeme do skleníka alebo na vonkajšie stanovisko. Klíčenie býva nepravidelné a môže trvať až tri mesiace. Chmeľ potrebuje dostatok miesta (nevysádzame ho blízko seba), slnečné stanovište, dostatočnú zálievku a vysokú oporu. Na pôdu nie je zvlášť náročný.

Zber chmeľu obyčajného

Zberajú sa šištice na začiatku dozrievania, spravidla v auguste a septembri. Tie je následne potrebné vysušiť na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Usušené šištice sa preosejú, čím sa získa prášok z chmeľových žliazok, teda lupulín. Drogu treba uschovávať v dobre uzatvárateľných tmavých nádobách.

Skladovať by sa nemala dlhšie ako rok, pretože jej účinnosť dlhším skladovaním výrazne klesá. Droga by mala mať korenistú vôňu a horkú chuť. Ak sa sfarbí do hnedočervená, stráca hodnotu. 

Odporúčame: ​Endometrióza – aké príznaky na ňu môžu u žien poukazovať?

Príprava chmeľového čaju

Zo sušených chmeľových šištíc, ktoré možno podobne ako iné sušené bylinky nájsť na internete či v lekárňach, sa tradične pripravuje čaj. Pri jeho príprave dodržujte postup, ktorý je uvedený na obale konkrétneho výrobku. Bežne sa však chmeľový čaj pripravuje z 1 PL sušeného chmeľu na 250 až 300 ml vriacej vody. Necháme lúhovať 15 minút a scedíme. Keďže je horký, vhodné je jeho chuť zjemniť medom. Pri ťažkostiach podávame 2 až 3 šálky denne. 

Pri nespavosti sa odporúča čaj podávať jednu hodinu pred spaním. Užívať ho možno aj pri ďalších vyššie spomínaných ťažkostiach, hlavne pri nervozite, podráždenosti, tráviacich ťažkostiach, taktiež na udržanie menopauzálneho komfortu a podporu prirodzenej hladiny cholesterolu v krvi.

Ďalšie možnosti použitia chmeľu

Chmeľ možno na internete či v lekárňach nájsť aj vo forme alkoholových aj bezalkoholových tinktúr. Tie užívame podobne ako doplnky stravy. Vždy dodržujte odporúčané dávkovanie, uvedené na obale konkrétneho produktu. Aj tinktúry z chmeľu sa uplatňujú pri rovnakých ťažkostiach, najmä na upokojenie a odstránenie nespavosti. 

Chmeľ však možno využiť aj zvonka. Na vonkajšie použitie sa pripravuje silnejší zápar (napr. z 2 PL na 200 ml vody). Záparom možno ošetrovať poranenú pokožku či pleť postihnutú kožným ochorením. Taktiež je vhodný na premývanie vlasov po umytí, a to hlavne pri ich nadmernom padaní. 

Môže mať chmeľ nežiaduce účinky?

Chmeľ je za normálnych okolností bezpečný na používanie, a to hlavne pri dodržiavaní odporúčaných dávok. Vtedy je riziko výskytu nežiaducich účinkov minimálne. Avšak, v nadmerných dávkach môže spôsobiť viaceré ťažkosti, preto dávkovanie neprekračujte! K vedľajším účinkom patrí nevoľnosť, taktiež ospalosť. V závažných prípadoch môže dôjsť u citlivejších osôb k alergickým reakciám. Chmeľ nie je vhodný na dlhodobé užívanie.

Taktiež nie je vhodná jeho kombinácia s alkoholom alebo liekmi so sedatívnymi účinkami. Vtedy totiž vyvoláva nadmernú spavosť. Taktiež sa ho neodporúča užívať pár týždňov pred plánovou operáciou, ani pri zdravotných stavoch, ktoré sú ovplyvnené hormónmi, ako je napríklad endometrióza alebo rakovina prsníka (chmeľ totiž obsahuje látky, ktoré sa správajú podobne ako hormón estrogén). Chmeľ nakoniec nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, ani pre deti. Jeho užívanie je vždy vhodné konzultovať s odborníkom. 

Odporúčame: Bylinky v tehotenstve – ktorým sa pre nežiaduci účinok radšej vyhnúť?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Udržiavate si nohy v teple? Práve tam naša imunita prehráva celú zimu
ZDRAVIE A PREVENCIA

Udržiavate si nohy v teple? Práve tam naša imunita prehráva celú zimu

 • 0
 • 21.12.2022
Sirup na zmäkčenie stolice: Na čo si treba dať pozor pri užívaní preháňadla?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Sirup na zmäkčenie stolice: Na čo si treba dať pozor pri užívaní preháňadla?

 • 0
 • 31.12.2022
Zápal čreva: Aké sú symptómy a následná liečba?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Zápal čreva: Aké sú symptómy a následná liečba?

 • 0
 • 30.11.2022