Prírodná liečba bolesti kolien: Ako si uľaviť od bolesti bez liekov?

Prírodná liečba bolesti kolien: Ako si uľaviť od bolesti bez liekov?

Kolenný kĺb je označovaný za najzložitejší kĺb v tele človeka. Rovnako patrí medzi najväčšie kĺby ľudského tela. Prepája hneď niekoľko kostí, a to stehennú aj holennú kosť s jabĺčkom. Spájané sú kĺbovým puzdrom a väzivom, čo človeku umožňuje pohyb, a to ohýbanie, vystieranie i rotovanie.

V súvislosti s týmto kĺbom sa však môže u jedinca vyskytnúť hneď niekoľko zdravotných problémov. Časté sú zranenia kolenného kĺbu či jeho nadmerné opotrebovanie.

Nepríjemná bolesť tohto kĺbu môže potrápiť starších i mladších jedincov. Čo môže spôsobiť bolesť kĺbov? Môže za ňou stáť nadváha i nevhodná obuv či nezdravá strava chudobná na základné živiny či dôležité minerály a vitamíny. Aká je najúčinnejšia liečba bolesti kolien? 

Svoj zdravotný stav môžete napríklad konzultovať s lekárom. V mnohých prípadoch sú tiež účinné rozličné prírodné látky, ktoré ukrývajú silné liečivé účinky. V nasledujúcom článku vám povieme, ktorí prírodní pomocníci vám pomôžu v boji proti bolesti kolien. Máte svoj účinný domáci liek na boľavé kĺby?

Pozri aj: Aké sú účinky pečeného cesnaku? Toto urobí s vaším telom do 24 hodín!

kostihojový olej

Zdroj: Shutterstock®

Aké prírodné látky si poradia s bolesťou kolena?

1. Kostihojový olej – skvelý na bolesť kolena a kĺbov

Bylinku s názvom kostihoj lekársky asi nie je potrebné viac predstavovať. Ide o prastarú rastlinu, ktorá je súčasťou ľudového liečiteľstva už od nepamäti. Má antiseptické účinky a podporuje regeneráciu kostného aj kĺbového tkaniva. Ak vás dlhodobo trápi bolesť kolien, zaobstarajte si čerstvé lístky kostihoja.

Tie následne nadrobno nakrájajte a v menšej, dobre uzatvárateľnej nádobe ich zalejte kvalitným rastlinným olejom, napríklad olivovým. Túto zmes nechajte odstáť na slnečnom mieste aspoň 2 až 3 týždne a nakoniec ju sceďte cez kus látky. Olej z kostihoja používajte na masírovanie boľavého kolenného kĺbu.

2. Epsomská soľ – na rýchlu úľavu pri bolesti a opuchu

Ak vás z času na čas trápia boľavé kĺby, v domácej lekárničke by ste mali mať aj síran horečnatý, ktorý je známy aj ako epsomská soľ. Táto špeciálna soľ, ktorú zoženiete i v lekárni, je charakteristická svojimi regeneračnými aj detoxikačnými účinkami. Rovnako uvoľňuje nervový systém či svalové napätie.

Okrem toho vám môže pomôcť s opuchnutými či bolestivými kĺbmi kolien. Pripravte si kúpeľ s príjemne teplou až mierne horúcou vodou a pridajte doň jednu šálku epsomskej soli. Vo vani relaxujte aspoň 15 až 20 minút.

Odporúčame: Zákerná rakovina jazyka: Koho postihuje najčastejšie a prečo?

horčičné semená

Zdroj: Shutterstock®

3. Horčičné semienka – účinnejšie než lieky na bolesť

Horčičné semená sú často využívané v kuchyni ako korenina. Na ľudský organizmus však majú množstvo pozitívnych účinkov, a to pri použití zvnútra i zvonka. Okrem iného sú skvelé práve aj na podporu prekrvenia a regenerácie kĺbov a boj proti bolestiam kĺbov.

Hrsť horčičných semienok poriadne rozdrvte v mažiari a pridajte k nim približne 3 polievkové lyžice teplej vody. Túto nie práve príjemne voňajúcu pastu rozotrite na gázu alebo kus látky a priložte na boľavé miesto. O pár minút pocítite jemné pálenie. Vtedy obklad zložte a procedúru opakujte aspoň každý tretí deň.

4. Bylinné čaje – mnohé dokážu zmierniť bolesť kĺbov

Liečbu boľavých kolenných kĺbov je vhodné podporiť aj zvnútra, a to napríklad pomocou rozličných bylinných čajov. Mnohé byliny majú totiž výrazné analgetické aj protizápalové účinky, čo sa pri nepríjemnej bolesti kolien skutočne hodí.

Vyskúšať môžete napríklad čaj zo sušených borievok, ktorý potláča zápaly aj opuchy. Vhodný je i pri bolestiach kĺbov spôsobených artritídou. Výborný je aj čaj z púpavových listov či prášku z vŕbovej kôry. Práve biela vŕba, známa aj ako smutná vŕba, v sebe ukrýva salicín. Táto látka zabezpečuje analgetické účinky odvaru. Ten vám okrem iného pomôže bojovať aj s bolesťami chrbtice či celkovo pohybového aparátu.

Pozri aj: Aké sú príznaky chorej pečene? Tieto z nich by sme mali poznať!

eukalyptový olej

Zdroj: Shutterstock®

5. Eukalyptový olej – domáci liek s analgetickým účinkom

Pri liečbe boľavých kolenných kĺbov môžete nakoniec siahnuť aj po eukalyptovom oleji, ktorý je typický svojimi analgetickými účinkami. Dobre preniká do kože a potláča nepríjemné bolesti.

Poobzerať sa po ňom môžete v lekárni či na internete. Vhodné je pripraviť si z neho zmes s ďalšími olejmi, a to esenciálnym mätovým olejom a kvalitným panenským olivovým olejom. Touto zmesou potrite boľavé miesta, jemne ich premasírujte a nechajte pôsobiť aspoň jednu hodinu. Následne ich opláchnite vlažnou vodou. Kúru podľa potreby pravidelne opakujte.  

Prevencia bolesti kolien:

 1. Udržiavajte si zdravú hmotnosť: Nadmerná telesná hmotnosť zvyšuje záťaž na vaše kolená. Každý dodatočný kilogram zvyšuje tlak na kolená pri chôdzi alebo behu. Udržiavanie zdravej hmotnosti môže výrazne znížiť riziko bolesti kolien.
 2. Posilňujte svaly: Silné svaly okolo kolien môžu pomôcť stabilizovať a chrániť kĺby.
 3. Veďte aktívny život: Pravidelné cvičenie, ako je chôdza, plávanie alebo jazda na bicykli, môže pomôcť udržať flexibilitu kĺbov a zlepšiť celkovú zdravotnú kondíciu bez toho, aby ste nadmerne zaťažovali kolenné kĺby.
 4. Precvičujte flexibilitu: Rozťahovacie cvičenia môžu pomôcť udržať flexibilitu svalov a kĺbov, čo môže znižovať riziko zranení a bolesti. Začlenenie jogy alebo pilatesu do vášho cvičebného režimu môže byť tiež prospešné.
 5. Používajte správnu techniku a vybavenie: Pri športe alebo cvičení je dôležité používať správnu techniku a vhodné vybavenie. Napríklad pri behu môže správna obuv zabezpečiť adekvátnu podporu a absorpciu nárazov.
 6. Vyhnite sa aktivitám s vysokým dopadom: Aktivity, ktoré zahŕňajú skákanie alebo rýchle zmeny smeru, môžu zvyšovať riziko bolesti kolien. Alternatívne cvičenia s nižším dopadom, ako je plávanie alebo jazda na bicykli, môžu byť lepšou voľbou.
 7. Doplňte stravu o zdravé živiny: Vyvážená strava bohatá na vápnik a vitamín D podporuje zdravie kostí. Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách a ľanových semienkach, môžu tiež pomôcť znižovať zápal a bolesť kolien.
 8. Myslite na správne držanie tela: Správne držanie tela pri státí, sedení a chôdzi môže znižovať záťaž na kolenné kĺby.
 9. Vyhnite sa nadmernému zaťaženiu: Ak vykonávate aktivity, ktoré sú náročné na kolenné kĺby, dávajte si pravidelné prestávky a vyhnite sa opakovanému nadmernému zaťaženiu.

Článok aktualizovaný 29.2.2024


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní