Riedka stolica sa občas objaví u každého – prečo?! Čo ak sa problém opakuje?

Riedka stolica sa občas objaví u každého – prečo?! Čo ak sa problém opakuje?

Zápchu môžeme v podstate označiť za civilizačný zdravotný problém trápiaci v súčasnosti nemalú časť populácie. Mnoho ľudí rôznych vekových kategórií má skrátka problém s pravidelným vyprázdňovaním. Veľmi často pritom tieto ťažkosti súvisia s naším životným štýlom – v strave nemáme dostatok vlákniny, zanedbávame príjem tekutín, vedieme sedavý spôsob života.

Zápchu možno charakterizovať ako poruchu črevnej činnosti prejavujúcu sa veľmi tuhou stolicou, ktorá odchádza menej často ako 3-krát do týždňa a spravidla veľmi ťažko. V súvislosti s vyprázdňovaním sa však vyskytuje aj opačný problém. Niektorých netrápi sťažený odchod tuhej stolice, ako naopak riedka stolica.  

Čo signalizuje redšia konzistencia stolice? Aké faktory k tomu môžu prispieť? Kedy je to normálne a v ktorých prípadoch môže ísť o príznak ochorenia?

Kedy možno hovoriť o riedkej stolici?

Zdravá stolica je hnedá, má oválny tvar s hladkým alebo zarezávaným okrajom a má byť vylúčená v jednom či dvoch kusoch. Čo sa jej konzistencie týka, mala by byť primerane pevná. To znamená, že jej okraje by mali byť zreteľne ohraničené. Ak je stolica príliš tvrdá a hrudkovitá, prípadne pozostáva len z niekoľkých malých hrudiek, naznačuje to spomínanú zápchu. 

Ak má stolica naopak kašovitú konzistenciu a kúsky majú nepravidelný mäkký okraj, možno hovoriť o riedkej stolici. V niektorých prípadoch môže mať stolica dokonca až vodnatú konzistenciu. Pre redšiu stolicu sa bežne využíva termín hnačka. O hnačke sa obvykle hovorí v prípade riedkej až vodnatej stolice, ktorá je vyprázdňovaná viac ako 3-krát denne v značnom množstve, obvykle bez pocitu úľavy. 

Nie každá redšia stolica teda musí hneď poukazovať na hnačku. Objaviť sa môže ako jednorazový alebo len občasný problém. Čo všetko k tomu môže prispieť? 

Odporúčame: ​Lieky na alergiu – čo je potrebné o nich vedieť?

Možné príčiny riedkej stolice

Občasná stolica redšej konzistencie nie je ničím výnimočným, objaviť sa môže prakticky u každého. Hoci zdravá stolica má byť primerane pevná, ojedinelý výskyt riedkej stolice nemusí poukazovať na žiaden vážny zdravotný problém. Redšia stolica je napríklad bežným prejavom zvýšeného príjmu vlákniny. Nedostatok vlákniny je jedným z hlavných príčin zápchy.

Ak to s vlákninou naopak v jedálničku preženieme, prejaviť sa to môže odchodom riedkej stolice až hnačkou. Vláknina sa nachádza v ovocí, zelenine či obilninách. Problém však môže nastať aj pri prekročení odporúčaných dávok výživových doplnkov s vlákninou. Za riedkou stolicou sa tiež môže ukrývať nadbytočný príjem tekutín. Dokonca i v stresovej situácii sa môže stať, že človeka preženie.

K ďalším bežných faktorom, ktoré môžu prispieť k odchodu redšej stolice, radíme napríklad:

 • užitie niektorých liekov (vrátane nesteroidných protizápalových liekov, antacíd či antibiotík),

 • zvýšený príjem fruktózy, 
 • umelé sladidlá v strave (sorbitol a manitol),
 • konzumáciu mastných pokrmov s vyšším obsahom živočíšnych tukov,
 • konzumáciu pikantných a viac korenených jedál, 
 • nadmerný príjem alkoholu,
 • vyšší príjem kávy,
 • rýchle jedenie,
 • prejedenie alebo nezvyčajné kombinácie potravín,
 • menštruáciu (kvôli hormonálnym zmenám),
 • očkovanie.

Dlhodobo riedka stolica

Ak naopak riedka stolica nie je občasným problémom, ale dochádza k jej častému odchodu viackrát denne (hnačka), prípadne dlhodobo alebo opakovane, poukazuje to spravidla na zdravotný problém. Hnačky sú v prvom rade veľmi často sprievodným príznakom infekčného ochorenia tráviaceho traktu, teda črevnej virózy.

Akútnu infekčnú hnačku môžu spôsobiť vírusy i baktérie – rotavírus, adenovírus, norovírus či baktérie E. coli alebo salmonela. Obvykle ide o ochorenia trvajúce pár dní, ktoré sú sprevádzané hnačkami, bolesťami brucha, prípadne zvýšenou teplotou či zvracaním. Neraz sa mení sfarbenie stolice – žltá alebo zelená stolica. Avšak, i parazitické ochorenie tráviaceho traktu môže vyvolávať opakované problémy s riedkou stolicou. 

Akútna hnačka nemusí byť len infekčného pôvodu, objaviť sa môže aj z dôvodu otravy, napríklad pri intoxikácii potravinami, hubami, liekmi, alkoholom. Dlhodobé a opakované problémy s riedkou stolicou, teda chronické hnačky, môžu poukazovať na nejaké chronické ochorenie týkajúce sa tráviaceho traktu. Príčiny môžu byť nasledovné:

 • potravinová intolerancia (napr. laktózy, lepku, histamínu),
 • potravinová alergia,
 • celiakia (autoimunitné ochorenie),
 • chronické črevné neinfekčné zápaly (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída),
 • chronické funkčné poruchy čriev (syndróm dráždivého čreva),
 • nádorové ochorenia tráviaceho traktu.

Riedka stolica u detí a bábätiek

U novorodencov a batoliat má zdravá stolica iný vzhľad ako stolica väčších detí alebo dospelého jedinca. Počas prvých mesiacov života je u dieťaťa stolica obvykle krémová, teda rozhodne nemá vzhľad pevnejšieho valca. Hoci u dospelého jedinca by sme takúto stolicu už považovali za riedku, u bábätiek je to normálne. 

Ich stolica môže mať konzistenciu krému, tvarohu či pudingu a dokonca môže mať aj rôzne farby – u dojčených bábätiek je normálna horčicovo žltá stolica, u bábätiek na náhradnej výžive býva svetlohnedá až žltkastá.

U batoliat sa za riedku stolicu považuje stolica, ktorá nie je na povrchu plienky, ale je úplne vsiaknutá do plienky. Abnormálna je aj sliznatá stolica či kyslo zapáchajúca stolica. Abnormálna stolica u batoliat môže poukazovať na črevnú infekciu aj potravinovú alergiu. Je však úplne bežné, že bábätko preženie napríklad pri prerezávaní zúbkov. 

Čo sa týka väčších detí, v tomto prípade sú príčiny redšej stolice v mnohých smeroch podobné príčinám hnačky u dospelých. Riedka stolica u detí môže súvisieť so stravovacími návykmi či črevnou virózou (ak sa pridáva zvýšená teplota, zvracanie, bolesti brucha), na ktorú sú deti náchylnejšie. Ak ide o dlhodobý a opakovaný problém, môže to naznačovať potravinovú alergiu alebo intoleranciu.

Odporúčame: ​Riboflavín alebo vitamín B2 – pri ktorých zdravotných problémoch zvýšiť jeho príjem?

Čo pomáha pri riedkej stolici?

Ojedinelý problém s redšou stolicou si spravidla nevyžaduje nejakú špeciálnu liečbu. Možno však eliminovať vyššie spomínané rizikové faktory. Ak viete, že sa u vás problém s redšou stolicou objavuje napríklad po korenistých jedlách či zvýšenom príjme mastného jedla, je vhodné zvážiť úpravu stravovacích návykov. 

V prípade príznakov poukazujúcich na črevnú virózu (riedka stolica, zvracanie, bolesti brucha) sa odporúča pri bežnom priebehu domáca liečba. Dôležitá je diéta s počiatočnou hladovkou, oddych na lôžku a hlavne postupný prísun tekutín. Takéto stavy trvajú obvykle len pár dní. Odporúča sa postupné zavádzanie tuhej stravy, vhodná je ryža, varené kuracie mäso, zemiaky, mrkva, sucháre, staršie pečivo či nastrúhané jablko a banány.

Naopak sa neodporúčajú ťažké jedlá, dráždivé či nadúvajúce potraviny. Pri hnačkách tiež možno siahnuť po voľnopredajných prípravkoch z lekárne. Vhodná je podpora črevného traktu probiotikami (pri hnačkách ideálne výživovými doplnkami, nie mliečnymi produktami, ktoré môžu problém s hnačkou ešte zhoršiť).

V prípade dlhodobých a opakovaných problémov s riedkou stolicou je nevyhnutné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Vyšetrenia neodkladajte, ak vás trápia aj ďalšie tráviace ťažkosti. Lekár môže nariadiť rôzne testy (vrátane kolonoskopického vyšetrenia čreva) a odhaliť príčinu ťažkostí. Vyššie spomínané ochorenia, ako napríklad Crohnova choroba, si vyžadujú špeciálnu liečbu a úpravu životosprávy. Úprava stravovania je nevyhnutná aj pri potvrdení potravinových alergií či intolerancií. 

Návštevu lekára neodkladajte v týchto prípadoch:

 • v prípade opakovaných problémov s riedkou stolicou po konzumácii určitých potravín (najmä, ak sa pridávajú aj iné tráviace ťažkosti),
 • v prípade dlhodobého problému s nutkavou opakovanou rannou stolicou,
 • pri výskyte hlienov alebo krvi v riedkej stolici,
 • ak sa hnačka u novorodenca alebo malého dojčaťa vyskytuje dlhšie ako 24 hodín,
 • ak z dôvodu opakovaných hnačiek dochádza k strate telesnej hmotnosti,
 • ak akútna infekčná hnačka u dieťaťa trvá viac ako 3 dni a rozvíjajú sa prejavy dehydratácie – suché alebo lepkavé ústa a jazyk, zástava močenia, letargia, dýchavičnosť,
 • ak je hnačka sprevádzaná vysokou horúčkou,
 • pri výskyte hnačiek u osôb s oslabeným imunitným systémom. 

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní