15-minútová joga proti stresu: Rozlúčte sa so stresom a úzkosťou!

15-minútová joga proti stresu: Rozlúčte sa so stresom a úzkosťou!

  • Zdieľaj:
 • 0

Stres je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Hoci sa naň pozeráme hlavne ako na niečo zlé, je treba myslieť na to, že stres nie je len negatívny. Stres v podstate predstavuje akúsi nešpecifickú obrannú reakciu organizmu na nejaký podnet, napríklad z okolia, pričom jeho vyvolávačmi sú takzvané stresory. Môže ísť o rôzne situácie a okolnosti v živote človeka. Stresorom môže byť smrť blízkeho, rozchod či rozvod, ochorenie, ale aj tehotenstvo a narodenie dieťaťa či svadba. Pozitívny stres pociťujeme napríklad vtedy, ak očakávame nejakú kladne emocionálne nabitú udalosť, negatívny stres zase vtedy, keď sa nachádzame v nepriaznivej situácii. 

Do istej miery nám môže byť stres nápomocný. Môže nás práve hnať k mobilizovaniu síl a činnosti. V živote skrátka potrebujeme takéto podnety a určitú mieru záťaže, ktoré nás budú hnať dopredu. Samozrejme, nadmernému stresu by sme sa mali vo svojom živote čo najviac vyhýbať. Dlhodobý stres môže ohrozovať psychické aj fyzické zdravie. Stres môže viesť k úzkostným stavom, zmenám nálad, panike, tréme, oslabuje imunitný systém, zvyšuje tlak, môže mať tiež negatívny vplyv na pokožku či trávenie. Existuje pritom mnoho spôsobov, ako sa zbaviť stresu. Čo tak si napríklad v pohodlí domova zacvičiť upokojujúcu a relaxačnú jogu?

Odporúčame: Hormóny v ľudskom tele: Ktoré by sme mali poznať a čo o nich vedieť?

Ako sa zbaviť stresu?

Ako sme už načrtli vyššie, je skutočne mnoho spôsobov, ako účinne eliminovať stres a zbaviť sa pocitov úzkosti. Takmer zázračné účinky má v tomto smere pobyt v prírode. Neváhajte a doprajte si pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu. Príroda poskytne únik pred realitou a vyčistí vašu myseľ. Zelená farba okolitej flóry je značne upokojujúca. Mnohým tiež so stresom pomáha hudba. Nemusíte voliť len rozličné relaxačné druhy hudby, pustite si to, čo sa páči vám, skrátka piesne, ktoré vašu myseľ zamestnajú svojou melódiou, rytmom a textom. Znížiť hladinu stresu vám tiež môže pomôcť napríklad horúci kúpeľ. Ak pravidelne pociťujete stres, telu nezabudnite každodenne dopriať dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Organizmus tak bude stres zvládať oveľa ľahšie.

Veľmi účinný spôsob, ako eliminovať stres, predstavuje aj pohyb. Za pohyb môžeme považovať aj spomínané prechádzky, no pri znižovaní stresu a pocitov úzkosti je skvelým pomocníkom aj beh či práve joga. Joga má skutočne rôznorodé účinky. Posilňuje svalstvo, harmonizuje trávenie aj hormonálny systém, tiež odbúrava stres a zlepšuje koncentráciu. Ak bojujete s nadmerným stresom aj vy, neváhajte a zacvičte si jogu podľa priloženého videa. Pokojne si pri cvičení pustite hudbu, alebo aj zapáľte vonné sviečky či zapnite difuzér s esenciálnym olejom. Proti stresu a úzkosti skvelo funguje napríklad olej Ylang Ylang. Takouto kombináciou osvedčených techník si so stresom hravo poradíte.


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Hurá, leto prichádza! Vymeňte členkovú obuv za letné sandále a šľapky
KRÁSA

Hurá, leto prichádza! Vymeňte členkovú obuv za letné sandále a šľapky

 • 0
 • 10.06.2022
Revolúcia v starostlivosti o pleť: Objavte nové MagicBARs od Nivea
KRÁSA

Revolúcia v starostlivosti o pleť: Objavte nové MagicBARs od Nivea

 • 0
 • 10.06.2022
Levanduľová pleťová maska 3-krát inak: Voňavá i prospešná pre pleť
KRÁSA

Levanduľová pleťová maska 3-krát inak: Voňavá i prospešná pre pleť

 • 0
 • 01.07.2022