Je jedno vajíčko denne zdravé? Toto tvrdia najnovšie výskumy

Je jedno vajíčko denne zdravé? Toto tvrdia najnovšie výskumy

Vajíčka sú pomerne populárnou surovinou po celom svete. Používajú sa ako hlavná ingrediencia či príloha a prísada. Vychutnávame si ich na raňajky, desiaty či večere a veľmi potrebné sú aj pri pečení. Tento úvod jednoducho svedčí o tom, že vajíčka sú obľúbené a úmerne k tomu vedia byť i veľmi chutné. Je však, povedzme, jedno vajíčko denne zdravé? Zistite, čo hovoria nové výskumy!

Najzdravšie jedlo na svete?

Vajíčka sú, čo sa nutričných hodnôt týka, naozaj výživnou potravinou a vo všeobecnosti sú pre človeka naozaj dobré. Označujú sa dokonca za „superjedlo” a zároveň sa radia medzi jednu z najzdravších potravín na svete. Sú významným zdrojom vitamínov, napríklad i béčkových, ktoré mnohým chýbajú, ale i vitamínu A, D, E, K a minerálov akými sú vápnik, fosfor či zinok. Okrem toho nám dáva omega-3 mastné kyseliny aj kyselinu listovú. Jedno veľké uvarené vajíčko obsahuje 77 kalórií, 5 gramov zdravých tukov a 6 gramov bielkovín, čo z neho robí takmer dokonalé jedlo. Majú však vajíčka i odvrátenú stránku?

Inšpiruj sa: Ako znížiť vysoký tlak? Najlepšími pomocníkmi sú tieto bylinky!

vajce na raňajky

Zdroj: Shutterstock®

Výskumy vtedy a dnes

Presne to, či vajíčko vplýva na organizmus i negatívne, sa snažili zistiť vedci. V najnovších výskumoch sa teda zamerali na to, či nemôžu vajíčka spôsobiť aj problémy so zdravím v prípade, ak sa jedia pravidelne, teda každý jeden deň. Predchádzajúce štúdie totiž pripisovali vajíčkam okrem pozitívnych vplyvov na človeka aj negatívny účinok v podobe zvýšeného rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení, a to o celé 2 percentá v súvislosti s ich vysokým obsahom cholesterolu. Súčasné výskumy však poukazujú na to, že vajíčko nebude hlavný problém.

Odpoveď je umiernenosť

Z nových výskumov vyplýva, že benefity vajíčok prevažujú nad negatívami a v prípade, že ich budete konzumovať umiernene, neublížia vám. Tieto výskumy sú pomerne rozsiahle, vykonané na viac ako 170-tisícoch ľuďoch. Poďla týchto výsledkov je pravdepodobné, že vajíčka nie sú hlavným problémom, no ľuďom ubližujú ingrediencie, ktoré si k nim často doprajeme, a to v celkom hojnom počte, pričom ideálnym príkladom tichého zabijaka je slanina. Jedno vajíčko denne je teda úplne v poriadku, a to najmä vtedy, ak sa konzumujú na zdravý spôsob, teda uvarené vo vode bez použitia tukov a praženia.

Pozri aj: Na čo použiť vodu z varených vajec? Budeš prekvapená, aké má využitie

- Anketa

KOĽKO VAJEC DENNE SKONZUMUJETE?

Odpovedalo 318 ľudí  

Presne jedno denne.
13%
Viac ako jedno denne.
23%
Dve až tri týždenne.
43%
Pár do mesiaca.
19%
Ani jedno, vajcia nejem!
3%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

kristýna ryglová 23.08.21 06:10

KR
karma
-1.00

Ma fascinuje, ako sa tieto štúdie postupom času mení. Chvíľu sú vajcia zdravá, potom zase nie, potom zase jo ... Ešte, že sa riadim vlastným rozumom a nie tým, čo kto vymyslí ... Vajíčka jeme skoro každý deň a aj keby to nebolo vhodné, tak nám to nevadí. Čo by sme tiež mohli robiť, keď máme toľko vajec :-D . Chováme sliepky, takže máme neustály prísun.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní