Je jedno vajíčko denne zdravé? Toto tvrdia najnovšie výskumy

Je jedno vajíčko denne zdravé? Toto tvrdia najnovšie výskumy

  • Zdieľaj:
 • 0

Vajíčka sú pomerne populárnou surovinou po celom svete. Používajú sa ako hlavná ingrediencia či príloha a prísada. Vychutnávame si ich na raňajky, desiaty či večere a veľmi potrebné sú aj pri pečení. Tento úvod jednoducho svedčí o tom, že vajíčka sú obľúbené a úmerne k tomu vedia byť i veľmi chutné. Je však, povedzme, jedno vajíčko denne zdravé? Zistite, čo hovoria nové výskumy!

Najzdravšie jedlo na svete?

Vajíčka sú, čo sa nutričných hodnôt týka, naozaj výživnou potravinou a vo všeobecnosti sú pre človeka naozaj dobré. Označujú sa dokonca za „superjedlo” a zároveň sa radia medzi jednu z najzdravších potravín na svete. Sú významným zdrojom vitamínov, napríklad i béčkových, ktoré mnohým chýbajú, ale i vitamínu A, D, E, K a minerálov akými sú vápnik, fosfor či zinok. Okrem toho nám dáva omega-3 mastné kyseliny aj kyselinu listovú. Jedno veľké uvarené vajíčko obsahuje 77 kalórií, 5 gramov zdravých tukov a 6 gramov bielkovín, čo z neho robí takmer dokonalé jedlo. Majú však vajíčka i odvrátenú stránku?

Inšpiruj sa: Ako znížiť vysoký tlak? Najlepšími pomocníkmi sú tieto bylinky!

vajce na raňajky

Zdroj: Shutterstock®

Výskumy vtedy a dnes

Presne to, či vajíčko vplýva na organizmus i negatívne, sa snažili zistiť vedci. V najnovších výskumoch sa teda zamerali na to, či nemôžu vajíčka spôsobiť aj problémy so zdravím v prípade, ak sa jedia pravidelne, teda každý jeden deň. Predchádzajúce štúdie totiž pripisovali vajíčkam okrem pozitívnych vplyvov na človeka aj negatívny účinok v podobe zvýšeného rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení, a to o celé 2 percentá v súvislosti s ich vysokým obsahom cholesterolu. Súčasné výskumy však poukazujú na to, že vajíčko nebude hlavný problém.

Odpoveď je umiernenosť

Z nových výskumov vyplýva, že benefity vajíčok prevažujú nad negatívami a v prípade, že ich budete konzumovať umiernene, neublížia vám. Tieto výskumy sú pomerne rozsiahle, vykonané na viac ako 170-tisícoch ľuďoch. Poďla týchto výsledkov je pravdepodobné, že vajíčka nie sú hlavným problémom, no ľuďom ubližujú ingrediencie, ktoré si k nim často doprajeme, a to v celkom hojnom počte, pričom ideálnym príkladom tichého zabijaka je slanina. Jedno vajíčko denne je teda úplne v poriadku, a to najmä vtedy, ak sa konzumujú na zdravý spôsob, teda uvarené vo vode bez použitia tukov a praženia.

Pozri aj: Na čo použiť vodu z varených vajec? Budeš prekvapená, aké má využitie

- Anketa

KOĽKO VAJEC DENNE SKONZUMUJETE?

Odpovedalo 304 ľudí  

Presne jedno denne.
9%
Viac ako jedno denne.
24%
Dve až tri týždenne.
44%
Pár do mesiaca.
20%
Ani jedno, vajcia nejem!
3%

  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

15-minútový tréning na spodnú časť tela: Posilníte zadok i stehná!
AKO SCHUDNÚŤ

15-minútový tréning na spodnú časť tela: Posilníte zadok i stehná!

 • 1
 • 06.04.2021
Ako nám prospieva pravidelné cvičenie? Tu je 7 dôvodov, prečo začať!
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Ako nám prospieva pravidelné cvičenie? Tu je 7 dôvodov, prečo začať!

 • 1
 • 22.04.2021
15-minútový ranný tréning: Lepšie sa deň naštartovať ani nedá!
AKO SCHUDNÚŤ

15-minútový ranný tréning: Lepšie sa deň naštartovať ani nedá!

 • 1
 • 04.05.2021