Je jedno vajíčko denne zdravé? Toto tvrdia najnovšie výskumy

Je jedno vajíčko denne zdravé? Toto tvrdia najnovšie výskumy

  • Zdieľaj:
 • 1

Vajíčka sú pomerne populárnou surovinou po celom svete. Používajú sa ako hlavná ingrediencia či príloha a prísada. Vychutnávame si ich na raňajky, desiaty či večere a veľmi potrebné sú aj pri pečení. Tento úvod jednoducho svedčí o tom, že vajíčka sú obľúbené a úmerne k tomu vedia byť i veľmi chutné. Je však, povedzme, jedno vajíčko denne zdravé? Zistite, čo hovoria nové výskumy!

Najzdravšie jedlo na svete?

Vajíčka sú, čo sa nutričných hodnôt týka, naozaj výživnou potravinou a vo všeobecnosti sú pre človeka naozaj dobré. Označujú sa dokonca za „superjedlo” a zároveň sa radia medzi jednu z najzdravších potravín na svete. Sú významným zdrojom vitamínov, napríklad i béčkových, ktoré mnohým chýbajú, ale i vitamínu A, D, E, K a minerálov akými sú vápnik, fosfor či zinok. Okrem toho nám dáva omega-3 mastné kyseliny aj kyselinu listovú. Jedno veľké uvarené vajíčko obsahuje 77 kalórií, 5 gramov zdravých tukov a 6 gramov bielkovín, čo z neho robí takmer dokonalé jedlo. Majú však vajíčka i odvrátenú stránku?

Inšpiruj sa: Ako znížiť vysoký tlak? Najlepšími pomocníkmi sú tieto bylinky!

vajce na raňajky

Zdroj: Shutterstock®

Výskumy vtedy a dnes

Presne to, či vajíčko vplýva na organizmus i negatívne, sa snažili zistiť vedci. V najnovších výskumoch sa teda zamerali na to, či nemôžu vajíčka spôsobiť aj problémy so zdravím v prípade, ak sa jedia pravidelne, teda každý jeden deň. Predchádzajúce štúdie totiž pripisovali vajíčkam okrem pozitívnych vplyvov na človeka aj negatívny účinok v podobe zvýšeného rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení, a to o celé 2 percentá v súvislosti s ich vysokým obsahom cholesterolu. Súčasné výskumy však poukazujú na to, že vajíčko nebude hlavný problém.

Odpoveď je umiernenosť

Z nových výskumov vyplýva, že benefity vajíčok prevažujú nad negatívami a v prípade, že ich budete konzumovať umiernene, neublížia vám. Tieto výskumy sú pomerne rozsiahle, vykonané na viac ako 170-tisícoch ľuďoch. Poďla týchto výsledkov je pravdepodobné, že vajíčka nie sú hlavným problémom, no ľuďom ubližujú ingrediencie, ktoré si k nim často doprajeme, a to v celkom hojnom počte, pričom ideálnym príkladom tichého zabijaka je slanina. Jedno vajíčko denne je teda úplne v poriadku, a to najmä vtedy, ak sa konzumujú na zdravý spôsob, teda uvarené vo vode bez použitia tukov a praženia.

Pozri aj: Na čo použiť vodu z varených vajec? Budeš prekvapená, aké má využitie

- Anketa

KOĽKO VAJEC DENNE SKONZUMUJETE?

Odpovedalo 317 ľudí  

Presne jedno denne.
12%
Viac ako jedno denne.
23%
Dve až tri týždenne.
43%
Pár do mesiaca.
20%
Ani jedno, vajcia nejem!
3%

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

kristýna ryglová 23.08.21 06:10

KR
karma
-1.00

Ma fascinuje, ako sa tieto štúdie postupom času mení. Chvíľu sú vajcia zdravá, potom zase nie, potom zase jo ... Ešte, že sa riadim vlastným rozumom a nie tým, čo kto vymyslí ... Vajíčka jeme skoro každý deň a aj keby to nebolo vhodné, tak nám to nevadí. Čo by sme tiež mohli robiť, keď máme toľko vajec :-D . Chováme sliepky, takže máme neustály prísun.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Úplný zákaz fajčenia na verejnosti – ktorá krajina prijala tvrdé opatrenia proti fajčiarom?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Úplný zákaz fajčenia na verejnosti – ktorá krajina prijala tvrdé opatrenia proti fajčiarom?

 • 0
 • 18.01.2023
NK bunky ako dôležitá súčasť imunitného systému – aké majú funkcie?
ZDRAVIE A PREVENCIA

NK bunky ako dôležitá súčasť imunitného systému – aké majú funkcie?

 • 0
 • 16.02.2023
Sérotonín v tabletkách sa užíva aj ako antidepresívum - je to ale bezpečné?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Sérotonín v tabletkách sa užíva aj ako antidepresívum - je to ale bezpečné?

 • 0
 • 08.02.2023