TOP 7 dôvodov, prečo jesť mango pravidelne. Aké sú jeho účinky?

TOP 7 dôvodov, prečo jesť mango pravidelne. Aké sú jeho účinky?

  • Zdieľaj:
 • 0

Mango je plodom rastlín, respektíve stromov z rodu mangovník, latinsky Mangifera. Jeho domovinou je juh či juhovýchod Ázie. Zaujímavosťou je, že viaceré druhy mangovníkov, ktorých je vyše 60, sa už vo voľnej prírode nevyskytujú. Tieto stromy sú výrazne ohrozené odlesňovaním. Mangovníky sú pritom dlhoveké stromy, ktoré nám poskytujú svoje veľmi chutné plody. Exotické mango je plné živín a cenných látok a má priaznivý vplyv na naše zdravie. Prečo sa ho oplatí zaradiť do jedálnička a pravidelne si na ňom pochutnávať?

1. Doplní telu živiny

Mango je nielen lahodné, šťavnaté, sladučké a osviežujúce, ale hlavne zdravé a plné dôležitých živín. Z okolo 80 % je tvorené len vodou a nemá veľa kalórií. Je zdrojom menšieho množstva bielkovín a obsahuje slušnú dávku vlákniny. Toto ovocie je však bohaté hlavne na rôzne minerály a vitamíny. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, taktiež betakarotén, z ktorého sa v našom tele tvorí vitamín A. Mango tiež ukrýva viaceré vitamíny skupiny B, z minerálov zase zinok, draslík, fosfor či horčík.

Odporúčame: Ako žiť zdravšie? Vyskúšajte tieto rýchle nízkosacharidové recepty

živiny v mangu

Zdroj: Shutterstock®

2. Podporí imunitu

Mango je skvelým pomocníkom pri podpore obranyschopnosti organizmu. Okrem iného má totiž aj vysoký obsah vitamínu C. V stogramovej porcii toho ovocia nájdeme okolo 36 mg spomínaného vitamínu. Konzumáciou manga tak podporíte správnu funkciu imunitného systému a prispejete k lepšej odolnosti voči infekciám.

3. Zlepší trávenie

Exotické mango má priaznivý vplyv aj na tráviaci systém človeka a vďaka rôznym enzýmom zlepšuje procesy trávenia. Oplatí sa ho zaradiť do jedálnička napríklad pri problémoch so zápchou a nepravidelným vyprázdňovaním. Obsiahnutá vláknina razom podporí správnu činnosť čriev a prispeje k prevencii podobných zažívacích ťažkostí.

zdravá pokožka

Zdroj: Shutterstock®

4. Podporuje zdravie pokožky

Ak chcete mať peknú pleť a celkovo zdravú pokožku, rovnako sa oplatí z času na čas spestriť jedálniček lahodným mangom. Tento plod totiž ukrýva mnoho dôležitých látok, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie pokožky, napríklad viaceré minerály, taktiež betakarotén či rôzne antioxidanty. Tie chránia pleť pred predčasným starnutím. Z manga si dokonca môžete pripraviť i masku, ktorá podporí hydratáciu pleti a jej zdravý a svieži vzhľad.

5. Ochraňuje oči

Mango vďaka svojmu zloženiu tiež prispieva k ochrane očí a dobrej funkcii zraku. Z obsiahnutého betakaroténu sa v našom tele vytvorí dostatok vitamínu A. Ten naše telo potrebuje z mnohých dôvodov. Okrem iného prispieva aj k správnej funkcii očnej sietnice a jeho nedostatok sa môže prejaviť vo vážnych prípadoch dokonca šeroslepotou.

zdravé srdce

Zdroj: Shutterstock®

6. Priaznivo vplýva na srdce

Mango dokonca robí niečo aj pre naše srdce. Draslík, ktorý sa v mangu ukrýva, prispieva k normálnej hladine krvného tlaku. Vďaka vláknine zase mango podporuje dobrú úroveň cholesterolu. Mango sa oplatí zaradiť do jedálnička pri problémoch s vysokou hladinou škodlivého LDL cholesterolu. Udržiavaním krvného tlaku aj cholesterolu v norme je možné prispieť k prevencii vážnych kardiovaskulárnych ochorení.

7. Bojuje proti voľným radikálom

Nakoniec môžeme ešte spomenúť, že mango je plné mnohých látok, ktoré majú antioxidačné pôsobenie. Antioxidanty v našom tele bojujú proti voľným radikálom a chránia bunky tela pred poškodením. Vďaka tomu prispievajú k prevencii mnohých vážnych ochorení, napríklad i rakoviny či chorôb srdca a ciev.

Odporúčame: Ako pomáha eukalyptový olej zdraviu? Tu je 9 tipov na jeho použitie!


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Mangold – ktorý druh zeleniny sa ukrýva za týmto tajomným názvom?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Mangold – ktorý druh zeleniny sa ukrýva za týmto tajomným názvom?

 • 0
 • 24.07.2021
Ako sa varí kuskus? Objavte jeho chuť, účinky aj spôsoby prípravy!
ZDRAVIE A PREVENCIA

Ako sa varí kuskus? Objavte jeho chuť, účinky aj spôsoby prípravy!

 • 0
 • 01.08.2021
Medicinálne huby: Ako nám liečivé huby dokážu pomôcť so zdravím?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Medicinálne huby: Ako nám liečivé huby dokážu pomôcť so zdravím?

 • 0
 • 25.05.2021