Toto sú najčastejšie príznaky celiakie. Neignorujte ich!

Toto sú najčastejšie príznaky celiakie. Neignorujte ich!

Viete, čo je celiakia? Ide o chronické autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje najmä tenké črevo človeka. Charakteristické je precitlivenosťou organizmu na bielkovinu zvanú glutén alebo aj lepok, ktorá sa nachádza v mnohých obilninách, a to napríklad v pšenici, žite, raži či jačmeni. Pri tejto chorobe dochádza u postihnutého k abnormálnej aktivácii vlastného imunitného systému, a to v prípade, ak organizmus zaregistruje prítomnosť spomínanej zmesi bielkovín. Imunitný systém začne vytvárať protilátky, ktoré následne narúšajú sliznicu tenkého čreva. Príčiny vzniku celiakie nie sú stále úplne zrejmé, i keď sa predpokladá, že veľký vplyv má napríklad genetika. A ako sa toto ochorenie vlastne prejavuje? V nasledujúcom článku si povieme, aké sú najčastejšie príznaky celiakie.

Odporúčame: Účinky horkej čokolády: Takto podporí naše zdravie!

tráviace problémy

Zdroj: Shutterstock®

1. Tráviace ťažkosti

Medzi najčastejšie prejavy celiakie radíme v prvom rade tie, ktoré priamo súvisia, respektíve sú vyvolávané problematickým vstrebávaním gluténu v čreve. To znamená, že spomínaná choroba sa veľmi často prejavuje najmä vo forme rozličných tráviacich problémov. Postihnutého môžu trápiť hnačky, pričom množstvo stolice je neraz zvýšené. Stolica má pritom často kyslý zápach a svetlejšiu farbu. Okrem toho sa objavuje aj pocit tlaku v bruchu, nadúvanie a nafukovanie či nevoľnosť s pocitom na zvracanie. Niektorých tiež môžu trápiť po skonzumovaní potraviny s obsahom lepku kŕče v bruchu či pálenie záhy.

2. Kožné problémy

Celiakia sa ďalej môže prejavovať aj rozličnými kožnými problémami. Postihnutých často trápi napríklad suchá až podráždená pokožka, ktorá je veľmi bledá. Spolu s celiakiou sa však u pacienta môžu vyskytnúť niektoré kožné ochorenia, akými sú akné, ekzém či psoriáza. Prítomnosť lepku v organizme môže spôsobiť vznik zápalov pod povrchom pokožky. Okrem toho sa celiakia môže prejavovať napríklad i zhoršenou kvalitou nechtov. 

nadmerná únava

Zdroj: Shutterstock®

3. Únava

Ruka v ruke s tráviacimi a kožnými problémami idú u pacientov aj nadmerná únava, malátnosť či letargia, a to najmä po konzumácii väčšieho množstva jedla s obsahom lepku. Okrem toho medzi charakteristické príznaky celiakie radíme aj zdanlivo bezdôvodné chudnutie. Pri tomto ochorení sa totižto u pacienta neraz vyskytuje aj výrazný deficit mnohých dôležitých látok, vrátane niektorých vitamínov či minerálov, pričom u chorého môže byť sťažená aj správna absorpcia živín. Viesť to môže až k dlhodobej podvýžive. Pri celiakii u detí môže dôjsť k veľmi slabému priberaniu na váhe až oneskorenému rastu. 

4. Anémia

U jedinca trpiaceho celiakou môže byť zistená aj anémia, čiže chudokrvnosť, ktorá vzniká z nedostatku železa. Práve za deficit železa, ako aj mnohých ďalších významných látok, môže byť zodpovedné spomínané ochorenie, kvôli ktorému dochádza k nedostatočnej absorpcii látok v tenkom čreve. Časté sú poruchy krvotvorby či krvácavé stavy. V dôsledku nedostatku vápnika aj vitamínu D môže dôjsť k rozvoju problémov s pohybovým aparátom. Celiakiu môžu sprevádzať napríklad bolesti kĺbov, no u postihnutého môže narastať aj riziko zlomenín či osteoporózy. 

zlá nálada

Zdroj: Shutterstock®

5. Zlá nálada

Celiakiu môžu sprevádzať nielen problémy fyzického charakteru, ale aj toho duševného, respektíve psychického. U niektorých pacientov sú totiž prítomné zmeny nálad a psychiky, podráždenosť, mrzutosť, úzkosť či nepokoj. Dokonca môže dôjsť k rozvoju depresívnych stavov. Ďalšími príznakmi môže byť deficit energie, problémy so spánkom či zmeny chuti do jedla. 

Pozri aj: Aké sú príznaky chorej pečene? Tieto z nich by sme mali poznať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní