Ako sa prejavujú pľúcne chlamýdie? Ako sa môže človek nakaziť?

Ako sa prejavujú pľúcne chlamýdie? Ako sa môže človek nakaziť?

Keď sa povie chlamýdie, každému ako prvé prídu na um pravdepodobne pohlavne prenosné ochorenia. Chlamýdie sú bežne radené medzi baktérie. Možno ich však označiť hlavne za vnútrobunkové patogény, respektíve nepohyblivé malé (veľkosťou podobné väčším vírusom) mikroorganizmy parazitujúce vnútri buniek. Spôsobujú vážne ochorenia ľudí a zvierat. Rozšírený je druh Chlamydia trachomatis, ktorý je prenášaný primárne pohlavným stykom a spôsobuje ochorenia močovopohlavného traktu. Existujú však aj iné druhy chlamýdií. Niektoré môžu napríklad u človeka spôsobiť i poškodenie dýchacích ciest. Ako sa prejavujú pľúcne chlamýdie, ako sa nimi môže človek nakaziť a ako prebieha liečba?

Čo sú pľúcne chlamýdie?

Pojmom pľúcne chlamýdie môžeme označiť infekčné ochorenie dýchacej sústavy, respektíve samotné mikroorganizmy vyvolávajúce infekcie horných a dolných dýchacích ciest z rodu chlamýdia, latinsky Chlamydia. Pôvodcom ochorenia je v tomto prípade spravidla druh Chlamydia pneumoniae, ktorý patrí k najrozšírenejším druhom chlamýdií v ľudskej populácii. Chlamýdie sú len jedny z mála baktérií, ktoré existujú a množia sa vo vnútri bunky (pretože si nevedia produkovať energiu), čím sa odlišujú od iných baktérií. V napadnutej bunke sa množia, následne ju usmrtia, zničia a postupne napádajú ďalšie bunky v okolí.

Konkrétne pľúcne chlamýdie napádajú bunky dýchacích ciest, čo súvisí s následným rozvojom rôznych zdravotných problémov. Chlamydia pneumoniae sa prenáša najčastejšie kvapôčkami, ktoré chorý jedinec uvoľňuje do ovzdušia pri kašľaní či kýchaní, tiež slinami, napríklad pri bozkávaní. Väčšie riziko môžu pľúcne chlamýdie predstavovať pre staršie osoby, tehotné ženy či jedincov s oslabenou imunitou. Pre zaujímavosť môžeme ešte spomenúť, že zriedkavo môže byť pôvodcom infekcie v tele aj ďalší druh chlamýdií, a to Chlamydia psittaci, ktoré sa na človeka môžu preniesť z vtákov. U ľudí tieto chlamýdie môžu spôsobiť atypický zápal pľúc. 

Odporúčame: Ako sa prejavuje anorexia a čo ju spôsobuje? Odhaľte dôležité fakty!

prejavy chlamýdiovej infekcie

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa prejavujú pľúcne chlamýdie

Infekcia pľúcnymi chlamýdiami môže prebehnúť aj bez akýchkoľvek príznakov. Veľkú rolu v tomto prípade zohráva aj imunitný systém. Niekedy chlamýdie len pretrvávajú v organizme, nespôsobujú ťažkosti a iba čakajú na vhodnú príležitosť, napríklad na oslabenie imunity. Inkubačný čas, teda čas od vstupu nákazy do organizmu po prepuknutie choroby, je pri pľúcnych chlamýdiách niekoľko dní až niekoľko týždňov. V priemere to býva 10 až 14 dní. Príznaky ochorenia sú podobné prejavom chrípky či iných respiračných zápalových ochorení.

Objaviť sa môže zvýšená telesná teplota až vysoké horúčky, pretrvávajúci dusivý a suchý kašeľ a chrapot. Pľúcne chlamýdie bežne vyvolávajú aj zápaly hrtana, mandlí či prínosových dutín. Chorého môže trápiť dlhodobý a výrazný pocit únavy a celková vyčerpanosť, tiež bolesti hlavy, kĺbov aj bolesť v krku. Dostaviť sa môže niekedy zimnica, dýchavičnosť, pocity tlaku na hrudníku. Pľúcne chlamýdie tiež môžu spôsobiť zápal priedušiek, vo vážnejších prípadoch aj pneumóniu, čiže zápal pľúc. 

Odporúčame: Poznáte účinky kombuchy? Skúste jej domácu prípravu!

liečba chlamýdiovej infekcie

Zdroj: Shutterstock®

Ako na liečbu chlamýdiovej infekcie?

Pri podozrení na chlamýdiovú infekciu v dýchacom systéme sa pre potvrdenie z krvi zisťujú špecifické protilátky, prípadne sa robia ďalšie potrebné vyšetrenia, napríklad RTG pľúc či odber hlienu pre následnú kultiváciu a potvrdenie prítomnosti chlamýdií. Pri liečbe sa uplatňujú hlavne antibiotiká, ktoré je potrebné užívať dlhodobo, bežne 2 až 3 týždne, vo vážnych prípadoch i oveľa dlhšie. V niektorých prípadoch sa antibiotikami nepodarí infekciu úplne preliečiť. Príznaky sú prevažne potlačené, no chlamýdie naďalej zostávajú v tele. Môže teda dôjsť k opätovnému návratu ochorenia. Pri liečbe sú tiež využívané liečivá na tlmenie sprievodných príznakov, napríklad tablety na bolesť v krku či sirupy alebo kvapky na dráždivý kašeľ.

V procese liečby, ale aj prevencie, má pritom veľký význam hlavne imunita a silná odolnosť organizmu, preto je potrebné hlavne posilňovanie činnosti imunitného systému. Uplatňuje sa tiež pokoj na lôžku, zdravá strava a čerstvý vzduch, hospitalizácia nie je pri bežnom priebehu choroby spravidla nutná. Dostatočné preliečenie ochorenia je veľmi dôležité, pľúcne chlamýdie totiž môžu pri dlhodobom pretrvávaní zvyšovať riziko rozvoja ďalších ťažkostí, rizikové sú pre jedincov s astmou či inými chronickými ochoreniami dýchacích ciest. 

Odporúčame: Niekedy nie je ÁNO tou správnou cestou! Prečo hovoriť NIE?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní