Chyby pri chudnutí, pre ktoré nebudete štíhli: Robíte toto aj vy?

Chyby pri chudnutí, pre ktoré nebudete štíhli: Robíte toto aj vy?
 • 10.10.2020
 • Radka Vargová

Upraviť stravu, začať cvičiť – určite je to prvé, čo vám napadne, keď si poviete, že potrebujete schudnúť. No nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Ak ste napríklad nad diéte už niekoľko týždňov, no bez efektu, zjavne robíte niečo zle. Aké sú najväčšie chyby pri chudnutí? 

Ach, tie raňajky

Prvá zásadná chyba – raňajky. Mnohí ich začnú vynechávať úplne, no mnohí volia nesprávne jedlo. Veľmi častou chybou pri chudnutí je vynechanie raňajok. Pritom je jasné, že zdravé raňajky sú dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu ako aj chudnutia. To, že patria medzi najdôležitejšie jedlo dňa, ste predsa počuli už niekoľkokrát. Ak ich vynecháte, tak počas dňa budete mať potrebu dobiehať zameškané, takže často zjete viac, než telo skutočne potrebuje. 

Druhým problémom je nespráva voľba jedla. Nestačí však len raňajkovať, treba vedieť aj aké jedlo si na raňajky zvoliť. Napadnú vám v tomto smere ako prvé cereálie? Ak áno, tak niet sa čomu čudovať, že nechudnete. Cereálie na raňajky nie sú tou najšťastnejšou voľbou. Väčšinou bývajú plné cukru a nevhodných prísad. Aj cereálie bez pridaného cukru je lepšie odložiť, pretože v nich nie je dostatok bielkovín, ktoré sú na raňajky lepšou alternatívou.

Odporúčame: 3 čistiace nápoje, ktoré vás zbavia kilogramov: Naordinujte si last minute diétu

prečo začať cvičiť

Zdroj: Shutterstock®

Chudnúť áno, cvičiť nie

Bez práce nie sú koláče, bez cvičenia nebudete mať štíhlu postavu. Ľahká matematika. Niektorí ľudia naivne veria, že stačí, ak zmenia stravovanie, respektíve uberú množstvo kalórií a budú štíhli ako prútik. Nevieme, na základe čoho si to ale ľudia myslia. Áno, faktom je, že diétou schudnete, ale vaše výsledky nikdy nebudú také, ako keby ste diétu kombinovali aj so správnym cvičením. Pravidelným pohybom pomáhate telu spaľovať tuky, podporujete metabolizmus a tiež prispievate k odstraňovaniu odpadových látok z tela (teda k detoxikácii). Chudnúť bez cvičenia sa neoplatí aj z toho pohľadu, že vaše telo možno bude vyzerať chudo, ale ani zďaleka nie pevne a pružne. Takže musíte prekonať lenivosť, inak jednoducho štíhli nebudete. Ak nie ste úplne športový typ, zo začiatku postačí dynamickejšia joga. Aj keď len na pár minút denne. 

na čo je dobré kardio

Zdroj: Shutterstock®

Iba kardio

Ďalším extrémom je, ak sa ľudia pustia bezhlavo do chudnutia. Obujú si tenisky a každý deň sa snažia zabehnúť kilometre. Lenže iba s kardiom tiež veľa vody nenamútite. Voliť len tento druh cvičenia ako jediný, sa vám v konečnom dôsledku nemusí vyplatiť. Kardio tréning síce ako taký nie je zlý, ale nemali by ste ho robiť na úkor silového tréningu. Je pravda, že kardio pomáha vytvoriť energetický deficit, ktorý je potrebný na chudnutie, ale to nestačí. Bez silového tréningu s veľkým množstvom kardia je pravdepodobné, že namiesto spaľovania tuku, budú spaľovať vaše svaly. A menej svalovej hmoty zase vedie k pomalšiemu metabolizmu. Tým nastáva začarovaný kruh. Takže venujte kardio cvičeniu pár minút, kým sa rozohrejete, ale nezabúdajte aj na silové cvičenie – kruhové tréningy, trx tréning alebo joga či pilates môžu byť tou správnou kombináciou, ktorá vám prinesie očakávaný efekt rýchlejšie. 

v akých potravinách sa nachádza najviac vlákniny

Zdroj: Shutterstock®

Málo vlákniny

Vynechávanie potravín bohatých na vlákninu môže tiež predstavovať problém. A taktiež to môže byť dôvod, prečo sa vám nedarí schudnúť. Vláknina rovnako ako proteín pomáha pri strate kilogramov tým, že znižuje chuť do jedla, zasýti žalúdok na dlhšiu dobu a mnoho iného. Zdvojnásobením dávky príjmu vlákniny dokáže telo absorbovať menej kalórií z iných potravín. Vhodným typom je napríklad nízkosacharidová zelenina, ktorej môžete jesť veľké porcie bez toho, aby ste presiahli optimálny denný príjem (20 – 50 gramov sacharidov). Ktorá zelenina patrí do tejto skupiny? Vo všeobecnosti sa odporúča jesť najmä:

 • brokolicu
 • karfiol
 • špenát
 • špargľu
 • papriku
 • zelenú fazuľu
 • paradajky
 • kel
 • ružičkový kel
 • kapustu

Neprehliadnite: Viete, prečo piť kokosovú vodu? Tu je TOP 7 jej osvedčených účinkov!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Kates Svelova 18.10.23 08:23

KS
karma
-1.00

Zdravím vás. Rada by som sa podelila o moje skúsenosti s tým, čo som ja osobne úplne vysadila počas mojej cesty chudnutia. Jedným z najdôležitejších krokov bolo pre mňa najmä identifikovať potraviny, ktoré ma brzdili vo dosahovaní mojich cieľov. Počas tohto obdobia som sa rozhodla úplne vylúčiť hlavne rafinovaný cukor zo svojej stravy. Bolo to rozhodnutie, ktoré malo obrovský vplyv na moje celkové zdravie a chudnutie. Okrem toho som sa snažila minimalizovať konzumáciu rýchlych sacharidov, ako sú biele pečivo, biela ryža a sušienky. Tieto potraviny spôsobujú podľa mnohých článkov rýchly nárast hladiny cukru v krvi, ktorý je následne rýchlo padne a to čo vedie k pocitu hladu a neustálemu žraniu heh. Namiesto toho som začala dávať prednosť celozrnným variantom a potravinám bohatým na vlákninu, ktoré zabezpečujú dlhodobejšie nasýtenie. To malo pozitívny vplyv na moju hladinu energie a tiež na tempo mojich výsledkov pri chudnutí. Mali by ste si uvedomiť, že každý organizmus môže reagovať inak, a preto je dobré experimentovať a sledovať, čo funguje pre vás. Dúfam, že moje skúsenosti vám môžu poslúžiť ako inšpirácia alebo vodítko. Pekný zvyšok dňa.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní