Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

Tak ako sa za najznámejší mužský hormón považuje testosterón, ekvivalentom v ženskom tele je hormón, nazývaný estrogén. Ako každý jeden hormón v ľudskom tele, aj estrogén má významné funkcie a jeho klesajúce hodnoty v mladšom veku netreba podceňovať. Ako identifikovať chýbajúci estrogén v tele? Prezradia vám to niektoré symptómy.

Funkcie estrogénu ​

Možno sa pýtate, prečo je ten estrogén taký strašne dôležitý... Bez tohto hormónu by sa však z dievčat v období puberty nevyvinuli ženy, počas tehotenstva by sa budúcim mamičkám nezväčšovala maternica pre zdravý vývin dieťatka a reprodukčný systém žien by vôbec nefungoval tak ako má. Okrem toho estrogén prispieva k všeobecnému zdraviu žien - pomáha udržať optimálne zdravie kostí, kardiovaskulárneho systému a prispieva aj k správnemu metabolizmu. Ideálnu hladinu estrogénu v tele by si teda mala chcieť udržať každá žena, ktorá neprechádza obdobím menopauzy, kedy hodnoty prirodzene klesajú.

Zaujme ťa: Čo pomáha na PMS? Skús homeopatikum a uži si leto!

návaly tepla

Zdroj: Shutterstock®

Symptómy chýbajúceho estrogénu ​

Ľudské telo je našťastie veľmi múdre a svojej majiteľke dá jasne najavo, ak niečo nie je v poriadku, a to aj v prípade, že vám chýba estrogén. Tu sú najčastejšie príznaky chýbajúceho estrogénu v ženskom tele:

  • Problémová menštruácia. Pri poklese estrogénu v tele ženy dochádza k zoslabovaniu menštruácie, k znižovaniu jej frekvencie, až k jej úplnému vymiznutiu. V niektorých prípadoch zmeny pri menštruácii nie sú také viditeľné, no žena si môže všimnúť, že niečo nie je v poriadku, ak má problém otehotnieť.
  • Návaly tepla a potenie v noci. Tieto dva príznaky sú taktiež aj príznakmi menopauzy. Ak sa problémy s rýchlymi návalmi tepla či s extrémnym potením v noci opakujú a vy máte od menopauzy ďaleko, môže ísť o pokles estrogénu v krvi.
  • Bolestivý pohlavný styk. Pokles hladiny estrogénu v ženskom tele spôsobuje vysychanie vagíny a stenšovanie jej výstielky. To môže viesť k bolestivému a nepríjemnému pohlavnému styku. Pri poklese estrogénu je ženský pohlavný orgán, ako aj močový mechúr a cesty, náchylnejší na infekcie.
  • Náladovosť. Zmeny nálad môžu byť spôsobené menopauzou, menštruáciou, tehotenstvom, ale aj poklesom estrogénu v krvi. V tomto prípade je možno ťažké problém identifikovať, no ak sa vyskytuje náladovosť spolu s ďalším zo symptómov, máte jasno. Pokles estrogénu môže spôsobiť aj extrémnu únavu a depresívne stavy.
  • Medzi ďalšie príznaky klesajúceho estrogénu patrí vypadávanie vlasov, priberanie, ale aj bolesti hlavy.

V prípade, že svojim príznakom nevenujete dostatočnú pozornosť a potrebnú liečbu, konštantná a dlhodobá nízka hladina estrogénu môže viesť až k rednutiu kostí a následne osteoporóze a k neplodnosti.

anorexia a estrogén

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobuje pokles estrogénu? ​

S prirodzeným poklesom estrogénu v krvi sa potýkajú ženy v období menopauzy a kolísajúce hodnoty môžu mať aj ženy po štyridsiatke, ktorých telo sa na menopauzu ešte len pripravuje - v období takzvanej perimenopauzy. Čo však môže spôsobovať pokles estrogénu u mladých žien? Jedným z dôvodov môže byť prehnaná intenzita cvičenia, ale aj poruchy prijímania potravy, akou je napríklad anorexia. Znižovanie estrogénu môže spôsobovať problémy s funkciou podmozgovej žľazy - hypofýzy, chronické ochorenie obličiek, zlyhávanie vaječníkov či Turnerov syndróm.


Ak ste na sebe spozorovali viacero symptómov, signalizujúcich zníženú hladinu estrogénu v krvi, návštevu gynekológa neodkladajte. Predídete tak mnohým zdravotným problémom.

Bude sa ti páčiť: Musíš vyskúšať: Toto sú overené spôsoby využitia byliniek zvonku!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Martina Begalova 23.12.18 18:54

MB
karma
108.00

zena si bezne neuvedomí že za nejakými príznakmi môže byť hormon. problém. Škoda že pri preventívnej prehliadke nekontrolujú automaticky aj hladiny hormónov..

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní