Čo je katechín a aké sú jeho účinky? Objavte jeho silu!

Čo je katechín a aké sú jeho účinky? Objavte jeho silu!

O význame antioxidantov počúvame z každej strany. Naše telo ich však bezpodmienečne potrebuje, takže by sme o nich mali rozhodne čo-to vedieť. Sú najmä hlavným pomocníkom v boji proti škodlivým voľným radikálom. Antioxidanty chránia bunky tela pred poškodením aj predčasným starnutím. Medzi látky s antioxidačným pôsobením radíme napríklad vitamín C, selén, karotenoidy aj flavonoidy. Okrem mnohých ďalších medzi ne patrí aj takzvaný katechín. Už ste o ňom počuli? Viete, aké sú jeho účinky, alebo kde ho hľadať? Všetko dôležité vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Čo je katechín?

Katechín je rastlinný sekundárny metabolit, čiže produkt látkovej premeny rastlín. Ide v podstate o skupinu látok, ktoré radíme medi flavonoidy. Z chemického hľadiska ide konkrétne o deriváty flavan-3-olu. Medzi najvýznamnejšie katechíny radíme katechín, epikatechín, galokatechín a epigalokatechín. Za farmakologicky najúčinnejší katechín je považovaný EGCG (epigalokatechín galát), ktorý sa vo veľkom množstve ukrýva v zelenom čaji. Vo všeobecnosti sa katechíny prirodzene vyskytujú v rastlinách a potravinách rastlinného pôvodu. Predstavujú veľmi silné antioxidanty. 

Odporúčame: TOP 7 dôvodov, prečo jesť sezam: Prečo povedať týmto semienkam áno?

účinky katechínov

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú ich účinky?

Ako sme spomenuli už vyššie, katechíny patria aj medzi antioxidanty. Mnohé z týchto látok majú skutočne silné antioxidačné účinky. Antioxidanty predstavujú ochranu pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Katechíny neutralizujú voľné radikály, ktoré môžu prispievať k rozvoju mnohých civilizačných ochorení, vrátane srdcovo-cievnych či nádorových chorôb. Látky s antioxidačnými účinkami naopak napomáhajú udržiavať srdce aj cievy zdravé, znižujú riziko vzniku rakoviny a spomaľujú starnutie organizmu. Priaznivý vplyv majú aj na pokožku. Spomaľujú starnutie buniek kože a podporujú ochranu a regeneráciu pokožky.

Okrem toho majú látky zo skupiny katechínov taktiež protizápalové, antibakteriálne a antibiotické vlastnosti. Priaznivo vplývajú aj na hladinu cholesterolu v krvi. Zdroje katechínov sa oplatí pridať do jedálnička v prípade problémov s vysokými hladinami škodlivého LDL cholesterolu. Bránia jeho ukladaniu na stenách ciev, čím prispievajú k prevencii aterosklerózy. Na kardiovaskulárny systém blahodarne pôsobí napríklad epikatechín, ktorý chráni cievy a znižuje vysoký krvný tlak. Katechíny však majú vplyv aj na štiepenie tukov, pričom môžu priaznivo vplývať na chudnutie, respektíve môžu pomáhať bojovať s nadváhou. 

zelený čaj

Zdroj: Shutterstock®

Kde katechíny hľadať?

Katechíny vôbec nie je náročné v prírode nájsť. Veľmi často sa vyskytujú v rozličných semenách aj šupkách ovocia, a to najmä v plodoch, ktoré ešte nie sú dostatočne zrelé. Bežne sa ukrývajú v ovocí aj zelenine. Zdrojom katechínov je napríklad i kakao, respektíve kakaové bôby, v ktorých nájdeme mnoho ďalších flavonoidov a látok s antioxidačným pôsobením. Katechíny ďalej nájdeme aj v červenom víne a tmavých odrodách hrozna, čo sú tiež známe zdroje resveratrolu, opäť silného antioxidantu. Tiež ich nájdeme napríklad v bobuliach acai.

Medzi najvýznamnejšie zdroje katechínov však dozaista patria čajové lístky, respektíve čajovník čínsky, latinsky Camellia sinensis. Vo vysokých dávkach ich nájdeme hlavne v zelenom čaji, v menšom množstve však aj v čiernom čaji. Práve katechíny v zelenom čaji prispievajú k jeho charakteristickej chuti, ktorá je skôr trpká a horkastá. Vďaka nim má však tento nápoj i mnoho svojich jedinečných účinkov. Zelený čaj je známy svojím antioxidačným aj detoxikačným pôsobením. Má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu a cievy, bráni ich upchávaniu. Pri pravidelnom pití tak prispieva k prevencii srdcovo-cievnych chorôb. Podporuje tiež zdravie ústnej dutiny a je skvelou voľbou pri chudnutí.

Odporúčame: TOP bylinky proti únave: Tieto dokonale povzbudia organizmus!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní