Neznášaš laktózu? Tak potom neprehliadni recept na maslo ghee!

Neznášaš laktózu? Tak potom neprehliadni recept na maslo ghee!

  • Zdieľaj:
 • 1

Nie je to príliš lichotivá tendencia, ale čoraz viac ľudí trpí neznášanlivosťou laktózy a musia sa, častokrát doslova zo dňa na deň, preorientovať na bezlaktózovú diétu. A to je všetko, len nie jednoduchá zmena v stravovaní. Maslo je jednou z potravín, ktorých sa ľudia vzdávajú len s veľmi ťažkým srdcom. Týka sa to aj vás alebo vašich blízkych? V tom prípade nevešajte hlavu a zaraďte do jedálnička maslo ghee! Že o čo ide? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch a samozrejme, prezradíme aj recept na maslo ghee.

V prípade, že sa vás priamo týka potravinová intolerancia laktózy, práve maslo ghee (čítajte ghí) bude pre vás tou správnou voľbou a tou najlepšou alternatívou masla. Neobsahuje totiž žiadnu laktózu, vodu, soľ, konzervanty ani bielkoviny. Možno sa vám do uší dostal pojem „prepustené maslo“ a vy ste nadvihli obočie, o čom je to vlastne reč. Nuž – o ničom inom, než o masle ghee. Prečo prepustené? Ide o výraz našich starých mám, ktorý znamená, že obyčajné maslo „prepustilo“ vyššie uvedené zložky a stalo sa z neho maslo ghee. Ale k tomu sa ešte vrátime...

Bude sa ti páčiť: Čo zaberá na boľavý krk? Skús tieto účinné joga pozície! ​

na čo je dobré maslo ghee

Zdroj: Shutterstock®

Čo všetko nahradí a čo sa s ním dá robiť?

Dokonalo ním nahradíte klasické maslo, olej aj bravčovú masť. Samozrejme, môžete ho použiť aj na varenie, vyprážanie alebo pečenie, nakoľko zvláda aj vyššie teploty, bez tendencie pripaľovať sa. Navyše aj vyzerá ako maslo, takže sa nemusíte obávať nejakého maslového hybridu a pokiaľ ide o chuť – je oveľa lahodnejšia. Za týmto maslom sa v skutočnosti ukrývajú čisto nasýtené tuky, antioxidanty a vitamíny (A, C, D, E a K). Výrazným benefitom masla ghee je, že vám vydrží aj po otvorení naozaj dlho a to ho ani nemusíte skladovať v chladničke.

bezlaktózová diéta

Zdroj: Shutterstock®

Maslo ghee ako liek

Maslo ghee vám nielenže vynikajúco nahradí maslo alebo tuk v domácnosti, ešte má aj liečivé schopnosti. Dokáže upokojiť podráždený žalúdok, podporiť žalúdočné šťavy, znížiť riziko vzniku rakoviny, prospieť nervovej sústave a stimulovať hladinu cholesterolu. Vhodné je aj pri redukčnej diéte. Maslo ghee si môžete zakúpiť aj v bežných obchodných reťazcoch (ale pozor, nie vždy natrafíte na naozaj poctivý produkt), avšak ideálnou voľbou bude porozhliadnuť sa po ňom v predajni zdravej výživy a ešte lepšie – vyrobiť si ho doma. Nie je to totiž vôbec zložité a nezaberie vám to viac, ako hodinu. Idete do toho?

Neprehliadni: Aj ty robíš tieto chyby? S nami zabudneš na bolesť nôh!

intolerancia laktózy

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si maslo ghee samy!

Budete na to potrebovať len klasické maslo – z 1000 gramov obyčajného masla vám vyjde 700 gramov masla ghee. Maslo, pokrájané na menšie kúsky, nechajte roztopiť v hrnci. Keď začne vrieť, zmiernite oheň, no stále miešajte. Maslo musí len mierne bublať, určite nie vrieť. Budete vidieť zrážanie bielkovín, penenie masla a oddeľovanie tuku. Približne po pol hodine prestaňte s intenzívnym miešaním. Dosiahnete tým žiadúce usádzanie bielkovín na dno, dokonca sa nezľaknite ani ich mierneho pripálenia, ide totiž o proces čistenia masla, ktoré vystúpi navrch. Akonáhle začne maslo farebne pripomínať karamel, hrniec odstavte z ohňa.

Moment, kedy ho odstavíte, ako aj proces pomalého varenia, sú kľúčové. Na rad prichádza precedenie ešte horúceho masla cez husté sitko alebo gázu. Teraz maslo preceďte ešte raz, ale už do nádobky, misky alebo pohára, v ktorom ho budete aj skladovať. Maslo vám pomerne rýchlo stuhne a následne ho môžete skladovať aj v špajze, nemusí byť nevyhnutne v chladničke.

výroba masla ghee

Zdroj: Shutterstock®

Pár zaujímavostí o masle ghee na záver:

 • Je to výborný prostriedok na hydratovanie suchých a poškodených vlasov, ako aj na liečbu popálenín.
 • Pochádza zo starovekej Indie, no dnes už nie je len súčasťou indickej kuchyne, ale aj ázijskej a arabskej.
 • Skutoční gurmáni si trochu masla ghee pridávajú aj do kávy a nevedia si túto kombináciu vynachváliť.
 • Vedeli ste, že sedem z desiatich ľudí trpí intoleranciou laktózy?
 • Vhodné, ba priam až odporúčané, je maslo ghee aj pre tehotné ženy.
 • V rámci ajurvédskej medicíny sú maslu ghee pripisované aj regeneračné a omladzujúce účinky.
- Anketa

DRŽÍTE BEZLAKTÓZOVÚ DIÉTU?

Odpovedalo 50 ľudí  

Áno
84%
Nie
16%

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 25.10.18 08:07

SK
karma
113.00

o takomto masle premýšľam, hlavne kvôli manželovi, začal sa vyhýbať laktóze, doporučila mu to lekárka

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní