Ako prebieha gastroskopia? Odhoďte obavy, no pripravte sa!

Ako prebieha gastroskopia? Odhoďte obavy, no pripravte sa!

Rozličné druhy vyšetrení sú pre lekárov nápomocné pri diagnostike mnohých zdravotných problémov. Úplne bežný je napríklad odber a následný rozbor krvi. Z našej krvi toho totiž dokážu lekári zistiť o našom zdravotnom stave skutočne veľa. Niektoré vyšetrenia sú neinvazívne, sú vykonané pomerne rýchlo a ľudia s nimi nemajú väčší problém. Iné však často naháňajú i hrôzu či strach. Sčasti obávaným vyšetrením je aj takzvaná gastroskopia, a to najmä z toho dôvodu, že nejde o veľmi príjemný zážitok. I toto vyšetrenie je však nenahraditeľné pri diagnostike mnohých ochorení.  

O aké vyšetrenie ide?

Gastroskopiu radíme medzi endoskopické vyšetrovacie metódy, ktoré umožňujú vyšetrovať duté orgány a telesné dutiny. Tieto metódy majú významnú funkciu pri diagnostike ochorení tráviaceho traktu. Pod pojmom gastroskopia, taktiež ezofagogastroduodenoskopia, pritom rozumieme endoskopiu hornej časti tráviacej sústavy. Pri tejto diagnostickej metóde je možné vyšetriť pažerák, žalúdok aj dvanástnik, teda hornú časť tenkého čreva. Toto vyšetrenie sa prevádza pomocou ohybného prístroja zvaného gastrofibroskop, ktorý je vybavený svetlom a kamerou, vďaka čomu môže lekár počas vyšetrenia sledovať vnútro tráviaceho traktu.

A kedy je gastro vyšetrenie potrebné a zvyčajne prevádzané? Toto vyšetrenie sa spravidla odporúča podstúpiť najmä pri dlhodobých poruchách trávenia, a to najmä v prípadoch, ak pacienta trápi vracanie, bolesti žalúdka či nechutenstvo alebo nevysvetliteľné chudnutie. Taktiež môže byť dôvodom na gastroskopiu stále sa opakujúce pálenie záhy s grganím aj bolesť pri prehĺtaní. Ďalej sa môže vykonávať pri vyšetrení tráviacej sústavy z dôvodu výskytu zhubného nádoru žalúdka v rodine, pri podozrení na vredy, krvácanie do tráviaceho traktu či celiakiu. Gastroskopia sa tiež prevádza pri vážnej anémii, keďže jej príčinou môže byť i chronický zápal žalúdka. 

Bude vás zaujímať: Najlepšie bylinky na bolesť hlavy: Sú účinnejšie než lieky!

gastroskopické vyšetrenie

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha?

Na gastrologické vyšetrenie musí byť pacient v prvom rade dostatočne pripravený. Toto vyšetrenie sa prevádza nalačno, pričom lekár upozorní jedinca na to, koľko hodín pred vyšetrením by už nemal jesť, piť či fajčiť a podobne. Zvyčajne ide aspoň o 6 a viac hodín. Zvyšky potravy by totiž bránili dôkladnému prehliadaniu sliznice tráviaceho traktu. Priamo pred zavedením prístroja do tráviacej rúry sa spravidla pacientovi ešte aplikuje do úst lokálna anestézia pre znecitlivenie ústnej dutiny a hornej časti hltana. Uľahčuje to zavedenie prístroja najmä v prípadoch, kedy jedinca trápi dávivý reflex. U malých detí sa gastroskopia (gastrofibroskopia) vykonáva v celkovej narkóze. Pacient je pri zákroku ležmo na ľavom boku.

Pri samotnom vyšetrení cez ústnu dutinu, v ktorej má pacient vložený ochranný plastikový náustok, zavedie lekár spomínaný hadicový prístroj. Pomocou ovládacieho zariadenia je možné prístroj ovládať, natáčať a ohýbať. Gastrofibroskop zhotovuje obraz a ten je prenášaný na obrazovku. Lekár si tak môže dôkladne prezrieť sliznicu tráviaceho traktu, vrátanie celej steny žalúdka. Cez prístroj, respektíve jeho kanálik, je možné zavádzať aj ďalšie nástroje. Tie slúžia napríklad pre odber vzorky sliznice pre ďalšie vyšetrenie. Z nej je možné zistiť prítomnosť baktérie Helicobacter pylori či nádorové zmeny. Toto vyšetrenie však nie je určené len na diagnostiku. Lekár totiž počas neho môže napríklad i priamo zastaviť krvácanie zo žalúdočného vredu, taktiež odstrániť prehltnuté predmety, riešiť zúženia v hornej časti tráviaceho traktu a podobne.

vyšetrenie tráviacej sústavy

Zdroj: Shutterstock®

Hrozia nejaké komplikácie?

Gastroenterologické vyšetrenie trvá len niekoľko minút, nie je bolestivé a je bezpečné. Ak ide o klasické vyšetrenie bez vážnejších zákrokov, pacient prakticky po vyšetrení odchádza domov, prípadne môže počkať na výsledky vyšetrenia odobratej vzorky. Komplikácie pri tomto vyšetrení sú skutočne zriedkavé, no i napriek tomu je ich dobré poznať. Informovať by o nich mal i samotný lekár. Ako následok utlmujúcej injekcie, ak je podaná, sa môže objaviť točenie hlavy, alergická reakcia či poruchy srdcového rytmu. Samotné vyšetrenie gastrofibroskopom môže spôsobiť poškodenie steny hltanu, výnimočne dochádza k vdýchnutiu žalúdočného obsahu či prederaveniu tráviaceho traktu, a to najmä v prípade prítomnosti nejakého chorobného procesu v tráviacej sústave.

V niektorých prípadoch gastroskopiu nie je možné podstúpiť. Neprevádza sa pri zlyhávaní srdca a krvného obehu či u pacientov v bezvedomí a riziku vdýchnutia zvyškov potravy či zvratkov. Taktiež sa neodporúča, ak je u pacienta známe riziko prederavenia tráviaceho traktu. Gastroskopia sa rovnako neprevádza u nespolupracujúcich a brániacich sa jedincov. Toto vyšetrenie môže byť veľmi nápomocné pri skorej diagnostike aj vážneho zdravotného problému, preto je vhodné jeho podstúpenie aj napriek obavám dobre zvážiť. V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte obrátiť priamo na lekára, ktorý vám o vyšetrení poskytne všetky potrebné informácie. 

Odporúčame: Poznáte liečivé účinky mungo fazule? Na tú klasickú zabudnete!

Aktualizovaný článok: 21.3.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Chromíková 22.11.19 09:08

MC
karma
109.00

Nič príjemné....

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní