Je používanie alobalu škodlivé? Tu je celá pravda o hliníku!

Je používanie alobalu škodlivé? Tu je celá pravda o hliníku!

Strieborná fólia, do ktorej často balíme jedlá a potraviny, sa nachádza azda v každej domácnosti. Alobal je naozaj všestranným pomocníkom v kuchyni a niektoré gazdinky si bez neho varenie a skladovanie jedla nevedia predstaviť. Už dlhšiu dobu však počúvame len o tom, aký je alobal škodlivý a zlý pre zdravie človeka. Je používanie alobalu škodlivé?

Hliník je aj vo vzduchu

Alobal je tenká hliníková fólia a hliník je jeden z najbohatších kovov na zemi. Malé množstvá hliníka sa nachádzajú v pôde, vo vode, vo vzduchu a aj v jedle, vrátane ovocia a zeleniny, mäsa, rýb či mliečnych produktov a liekov. Prijímaniu malého množstva hliníka do tela sa teda pravdepodobne nevyhnú ani tí najväčší odporcovia alobalu. Prijímanie malého množstva hliníka do tela sa teda považuje za úplne bezpečné. Nie je preto potrebné lámať si nad tým hlavu, pretože nie všetok hliník, prijímaný do tela, je aj vstrebaný. Väčšina sa vylúči v moči.

Zaujme ťa: Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20: Platí aj dnes?

pomôcky z alobalu

Zdroj: Shutterstock®

Hliníková fólia - je bezpečná?

Prejdime teda k skutočnému kameňu úrazu - k hliníkovej fólii, ktorá je niektorými ospevovaná a bránená, inými zasa zatracovaná pre jej údajnú škodlivosť na ľudské zdravie. Kde je teda pravda? Naozajstným a nevyvrátiteľným faktom je, že alobal a kuchynské pomôcky, vyrobené z tohto materiálu, naozaj môžu do jedla uvoľňovať hliník. To znamená, že denný príjem tohto kovu do tela sa tak môže zvýšiť. Množstvo uvoľňovania hliníka však závisí od niekoľkých premenných:

  • teploty - viac hliníka sa uvoľňuje pri vyšších teplotách
  • ingrediencií - najviac sa ho uvoľňuje, keď varíte s kyslými potravinami, ako sú napríklad paradajky a pridávate koreniny, napríklad aj soľ, korenie či iné koreniny
hliník pri varení

Zdroj: Shutterstock®

Všetkého veľa škodí

Aj pri bezpečnosti užívania hliníkovej fólie skončíme na starom známom porekadle, že všetko by sme mali do tela prijímať s mierou. Všetkého príliš veľa škodí a to aj hliníka. Ak sa teda bez alobalu neviete pri príprave určitých druhov jedál zaobísť, použite ho, no pre istotu si ho odoprite pri iných dobrotách, ktoré pripravujete najmä vo vysokých teplotách. Príliš veľa hliníka v tele sa totiž spája s Alzheimerovou chorobou a s poruchami nervového systému, aj keď spojitosť týchto chorôb s hliníkom nebola dostatočne vedecky dokázaná. Aj keď alobal zo svojho života úplne vyradiť nemusíte, odporúča sa jeho používanie minimalizovať - len pre istotu.

- Anketa

POUŽÍVATE ALOBAL V KUCHYNI?

Odpovedalo 1039 ľudí  

Každý deň, musím to obmedziť.
1%
Takmer stále.
3%
Ani veľmi nie.
33%
Vôbec.
63%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Katarína Hrtúsová 24.11.18 14:30

KH
karma
79.00

O škodlivosti hliníka som samozrejmé vedela. Akosi som ho vôbec nespajala s fóliou.Nuž, teraz sa ju už vynasnažím obmedziť pri používaní v kuchyni.Istota, je istota...

  • 1
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 26.11.18 21:44

karma
100.00

Alobal veľmi nepoužívam , minule som na radu z internetu piekla koláč a nemala som papier na pečenie,dala som alobal a celý koláč sa mi nalepil k nemu...nepríjemné. Inak sa alobalu nebojím, aj keď je z hliníka

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní