Doplnková liečba rakoviny: Dokáže očakávané zázraky?

Doplnková liečba rakoviny: Dokáže očakávané zázraky?

Liečba takého vážneho ochorenia, akým je rakovina, sa nesmie brať v žiadnom prípade na ľahkú váhu. Pacient by mal rešpektovať všetky liečebné metódy, ktoré mu predpíše odborník, teda lekár. Ak však sám pacient cíti, že by mohol a chcel liečbe dopomôcť, tak môže. Doplnková liečba rakoviny sa totiž u mnohých pacientov veľmi osvedčila. 

Alternatívna liečba

Čo zaraďujeme do doplnkovej, resp. alternatívnej liečby? Môže to byť napríklad užívanie výživových doplnkov alebo využívanie sily byliniek. Doplnkovou liečbou môže byť aj pohyb, napríklad joga a radí sa sem dokonca aj meditácia, o ktorej si povieme v tomto článku viac. 

Tieto alternatívne spôsoby liečby rakoviny sa u pacientov preukazujú rôzne. Niektorí na ňu nedajú dopustiť pre úľavu od fyzických prejavov ochorenia (zvracanie, únava, hnačky, bolesť a pod.), iní zasa pociťujú emocionálnu úľavu, pretože rakovina nemusí byť len bolestivá, ale aj psychicky náročná. V tomto článku sa budeme bližšie venovať jednej z doplnkových liečob rakoviny, a to meditácii. Aké druhy meditácie môžu využiť pacienti s rakovinou?

Pozri aj: Najlepšie byliny na žlčník: Ktoré prinesú úľavu od ťažkostí?

meditácia v prírode

Zdroj: Shutterstock®

Všímavá meditácia

Meditácia, ktorej cieľom je odbúrať stres v konečnom dôsledku spôsobujúci veľa chronických ochorení, učí pacienta so zákernou chorobou žiť v prítomnosti a vnímať každú jednu chvíľu, každý jeden nádych. Ako na ňu?

 1. Túto meditáciu budete praktizovať popri prechádzke. Vyberte si trasu, kde nie je príliš veľa áut a kde môžete nerušene chodiť asi 20 minút. Oblečte sa pohodlne.
 2. Telo držte v takej pozícii, aká je vám príjemná, pozerajte pred seba.
 3. Začnite s chôdzou, pričom si uvedomujte každý jeden sval, ktorý zapájate. Počúvajte zvuk vašich krokov, vnímajte, ako chodidlá narážajú o zem. Pri chôdzi vnímajte celé svoje telo, každý jeden nádych aj výdych.

Nedirektívna meditácia

Nedirektívna meditácia nie je príliš odlišná od tej predchádzajúcej, no pri nedirektívnej meditácii dávate voľný priechod vašim myšlienkam, spomienkam a zážitkom. Akékoľvek vaše myšlienky sú, vaše vedomie ich nesmie súdiť. Vďaka tejto meditácii sa pacienti vedia pozrieť na minulosť a vysporiadať sa aj s ťažkými situáciami a emóciami, ktoré prežili. Ako na ňu?

 1. Meditáciu praktizujte v tichej miestnosti, kde vás nikto a nič nebude rušiť. Posaďte sa na pohodlnú stoličku so zavretými očami.
 2. V mysli si predstavujte opakovane zvuk, ktorý vám dá rytmus. Nemalo by to byť slovo, len melódia, akési prirodzené tempo.
 3. Ani pri tomto druhu meditácie neeliminujte svoje myšlienky. Nechajte ich voľne plynúť, nesúďte ich, neanalyzujte ich. 
 4. Za ideálnych podmienok by ste mali túto meditáciu praktizovať aspoň 20 minút denne.
meditácia doma

Zdroj: Shutterstock®

Koncentračná meditácia

Ako už napovedá názov tohto druhu meditácie, ide o typ, pri ktorom sa sústredíte na jednu jedinú vec. A táto vec môže byť rôzna, napríklad dýchanie, obraz vo vašej mysli či obraz, na ktorý pozeráte. Môže to byť plameň sviečky, predmet na poličke. Ako na ňu?

 1. Aj v tomto prípade meditujte v miestnosti bez zbytočných ruchov, sadnite si pohodlne na zem alebo stoličku.
 2. Vyberte si frázu, ktorá pre vás veľa znamená. Túto frázu, napríklad „vylieč ma“, budete skandovať dookola v mysli alebo nahlas, je to na vás.
 3. Frázu vyslovte vždy cez výdych. Potom sa nadýchnite a opakujte, pričom si zvoľte tempo vám prirodzené. Meditujte asi pol hodiny denne.

Odporúčame: Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B12? Týchto 7 prejavov neignorujte!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní