Hrozba Alzheimerovej choroby: Toto sú zásady prevencie!

Hrozba Alzheimerovej choroby: Toto sú zásady prevencie!

Ak máme tridsať rokov, pravdepodobne neuvažujeme nad tým, čo bude, keď  budeme mať o štyridsať viac. Ale mali by sme! Štatistiky hovoria, že vo veku nad osemdesiatpäť rokov trpí Alzheimerovou chorobou štyridsať percent ľudí. Uvádza sa, že sa tento počet bude zvyšovať.

Kde je hlavný problém?

Ide o ochorenie mozgu, ktoré poškodzuje a ničí mozgové bunky. So zvyšujúcim sa vekom klesá totiž ich regeneračná schopnosť, a tak sa v mozgu ukladá toxický bielkovinový odpad. Vznikajú poruchy pamäti, myslenia, schopností a správania, ktoré sa časom zhoršujú. Zlou správou je, že ešte neexistujú lieky, ktoré by túto chorobu vyliečili. Ak sa odhalí v ranom štádiu, je možné situáciu stabilizovať, na nejaký čas spomaliť.

Pozri aj: Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

koho postihuje Alzheimer

Zdroj: Shutterstock®

Kto je ohrozený?

Aj keď presná príčina nie je známa, uvádzajú sa niektoré rizikové faktory. K nim patrí zvyšujúci sa vek. Častejšie sú postihnuté ženy a spozornieť by ste mali, ak sa táto choroba vyskytla u vašich príbuzných. Nebezpečenstvo ochorenia stúpa s vysokým krvným tlakom a cholesterolom, zníženou funkciou štítnej žľazy, pri úrazoch hlavy. Vyššie riziko je aj u fajčiarov, ľudí s oslabenou imunitou a u ľudí, ktorí sú dlhodobo vystavení stresu.

A teraz dobré správy! Je toho veľa, čo môžete pre seba spraviť v oblasti prevencie.

Výživa pre mozog

Čoraz viac ľudí si uvedomuje  súvislosť medzi životným štýlom a zdravím mozgu. Platí to aj pri prevencii Alzheimera. Konzumujte potraviny, ktoré majú veľa vlákniny a antioxidantov, málo nezdravých tukov, nie sú geneticky modifikované a chemicky ošetrované. Zaraďte do svojho jedálnička červené hrozno, čerešne, bobuľové ovocie, slivky, kapustu, brokolicu, ružičkový kel, papriku, listovú zeleninu, orechy s vysokým obsahom vitamínu E, ako sú mandle, pekanové orechy, vlašské orechy. Do kategórie nevhodných potravín patrí cukor a pšenica.

Odporúčame aj: Neuveriteľné účinky jablčného octu: Top 7 pre naše zdravie!

stravou proti Alzheimerovi

Zdroj: Shutterstock®

Tréning mozgu

Nenechajte svoje mozgové bunky príliš odpočívať. Čítajte, lúštite krížovky, hrajte spoločenské hry na precvičenie pamäti, venujte sa koníčkom, učte sa nové veci.

Hýbte sa!

Mentálnu aktivitu doplňte fyzickou. Vedci zistili, že stresový hormón, ktorý sa vylučuje počas pohybu, má pozitívny vplyv na mozog. Cvičenie navyše zlepšuje prietok krvi do mozgu.

Nezanedbávajte spoločenské aktivity!

Niektoré výskumy potvrdzujú, že spoločenská aktivita pomôže udržať mozog dlhšie zdravý. Nevyhýbajte sa spoločnosti, venujte sa stretnutiam, ktoré vám prinášajú radosť. Ak sa dá, komunikáciu cez informačné technológie nahraďte priamym kontaktom.

spoločenské aktivity proti Alzheimerovi

Zdroj: Shutterstock®

Doplnky stravy

Ponúkame vám prehľad niektorých látok, ktoré majú pozitívny vplyv na udržanie dobrej kondície mozgu.

 • Kokosový olej obsahuje látky, ktoré obnovujú nervovú výstelku, čím zlepšujú pamäť. Môžete použiť lyžičku za studena lisovaného kokosového oleja v biokvalite do smoothies a šalátov.
 • Používajte pri varení kurkumu. Obsahuje kurkumín, antioxidačnú zlúčeninu s protizápalovými účinkami, ktoré znižujú vznik bielkovinových plakov.
 • Vitamín B12 podporuje fungovanie pamäti.  
 • Ginko je schopné zlepšovať prietok krvi do mozgu, zmierňuje závraty a stratu pamäti.
 • Krvný obeh v mozgu zlepšuje škorica.
 • Čučoriedky sú plné antioxidantov, ktoré podporujú funkciu mozgu, celkové zdravie a spomaľujú starnutie.

Optimisticky v tejto súvislosti vyznieva informácia, že v nasledujúcom desaťročí lekárska veda očakáva  dôležitý prelom vo vývoji vakcín alebo liekov, ktoré dlhšie chránia zdravé mozgové bunky a ak budú doplnené správnym „mozgovým životným štýlom“ môžu priniesť neskorší nástup symptómov tejto choroby.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Čipková 05.02.19 19:49

karma
106.00

Ochorenie na Alzheimera je nepríjemné najmä pre najbližších. Chorí o svojej chorobe ani nevedia, zo začiatku len zabúdajú a pripisujú to veku. Alzheimera má aj moja suseda.

 • 1
Odpovedať

Erika Podskubová 08.02.19 16:35

EP
karma
104.00

no nikdy nevieme či to postihne aj nás

 • 1
Odpovedať

Martin Benetin 11.02.19 19:19

MB
karma
-1.00

Dnes som sa až zhrozil keď som sa dozvedel, že kamarátovi, ktorému v poslednej dobe tŕpla v aute noha keď ju mal dlhšie na plyne, diagnostikovali sklerózu multiplex. V apríli čakajú bábätko a to má chudák do 40ky ešte hodne ďaleko...

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní