Najčastejšie príznaky smrti u starých ľudí: Čo odhalí sklonok života?

Najčastejšie príznaky smrti u starých ľudí: Čo odhalí sklonok života?

Starnutie a s ním spojená smrť sú prirodzené súčasti ľudského života. Ak sa však staráte o blízkeho človeka vo veľmi pokročilom veku, alebo takého jednoducho máte vo svojom bezprostrednom okolí, na všetko sa zrejme pozeráte celkom inak. Určite vás zaujíma, čo posledné mesiace, týždne či dni očakávať a aké sú najčastejšie príznaky smrti.

Fyzické zmeny

Vo veľmi pokročilom veku telo dáva týždne či mesiace najavo, že pomaly, ale isto odchádza. U človeka na sklonku života tak môžeme pozorovať mnohé fyzické zmeny. Jednou z nich je aj nesmierna únava, ktorá umierajúceho človeka doslova pripútava k posteli a prejavuje sa aj nadpriemerným množstvom spánku.

Poriadne už nefungujú ani mnohé orgány, a preto môžeme pozorovať pomočovanie v súvislosti so zlyhávaním obličiek, ale aj problémy s trávením. Zomierajúci ľudia majú často zápchu alebo naopak hnačky, zle im trávi a pomerne často aj zvracajú. V súvislosti s týmito ťažkosťami im tiež odchádza chuť do jedla.

S prichádzajúcou smrťou klesá tlak, telesná teplota a spomaľuje sa tlkot srdca aj krvný obeh. To všetko v konečnom dôsledku pozorujeme navonok prostredníctvom studených končatín a tiež modrej či fľakatej pokožky.

Inšpiruj sa: TOP potraviny pre zdravie mužov: Čo zahrnúť do stravy a prečo?

príznaky blížiacej sa smrti

Zdroj: Shutterstock®

Psychické zmeny

Ani psychika človeka na sklonku jeho života nezostáva nedotknutá. Ľudia pred smrťou strácajú záujem o aktuálne dianie, žijú skôr minulosťou a, takpovediac, rezignujú na všetko a všetkých. Výnimkou však nie je ani nástup depresie či pocitov úzkosti, a to najmä vtedy, keď si zomierajúci začnú uvedomovať, že sa blíži koniec a prepadne ich strach zo smrti.

Ďalším pomerne častým prejavom blížiacej sa smrti býva pocit zmätenosti. Ľudia na sklonku života si často mýlia blízkych, ale aj problémom je pre nich správne identifikovať čas či miesto, na ktorom sa nachádzajú, hoci je to aj doma.

Odporúčame: Poznáte najzdravšie čaje? Prinášame vám ich rebríček

blížiaca sa smť

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie možné príznaky

Aké sú ďalšie príznaky zubatej za dverami? Zomierajúci človek má často potrebu lúčiť sa a tiež plánovať svoj vlastný pohreb. Z fyzických príznakov môže ešte nastať strata základných zmyslov ako je zrak či sluch a stať sa môže aj to, že zomierajúci stráca vedomie alebo ho stratí až natoľko, že upadne do stavu delíria. Ak teda svojho zomierajúceho blízkeho nedokážete zobudiť, nech robíte čo robíte, je to tiež znak, že smrť je na blízku.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 16.04.21 19:53

karma
100.00

Je to bolestivé no nedokážeme s tým nič spraviť smrť si svoju príčinu nájde

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní