TOP zaujímavosti o ľudských kostiach: Koľko ich v tele vlastne máme?

TOP zaujímavosti o ľudských kostiach: Koľko ich v tele vlastne máme?

Už sme tu mali rozličné zaujímavosti o pľúcach človeka a taktiež možno nepoznané fakty o ľudských črevách. A o ktorej časti ľudského tela bude reč dnes? Témou dnešného článku sú práve naše kosti. Vedeli ste napríklad, že tvoria približne 14 % hmotnosti ľudského tela? To však zďaleka nie je všetko, čo treba zmieniť. 

Viete, aký je počet našich kostí, ktorá z nich je najtvrdšia či akú výživu potrebujú? Rôzne zaujímavosti o ľudských kostiach vám prezradíme v nasledujúcom článku.

1. Majú niekoľko významných úloh

Ľudská kostra, tvorená jednotlivými kosťami, predstavuje opornú sústavu človeka. Úlohou tohto systému však ani zďaleka nie je len určiť tvar a rozmery tela. Kosti predstavujú miesto úponu orgánov svalovej sústavy, vďaka čomu je umožnený pohyb. 

Okrem toho majú kosti aj ochrannú funkciu. Lebka tvorená mnohými lebečnými kosťami chráni mozog, hrudný kôš zase pľúca i srdce s veľkými cievami. To však nie je všetko. Kosti sú zásobárňou minerálov a ich kostná dreň je zásadná pri krvotvorbe.

Odporúčame: TOP 5 dôvodov, prečo jesť avokádo: Doprajte si ho ešte dnes!

2. Z čoho sú zložené?

Viete, z čoho sú naše kosti zložené? Základnými kostnými bunkami sú takzvané osteocyty. Na povrchu kosti sa nachádza okostica, latinsky periosteum, ktorá zabezpečuje výživu kostí. Rovnako sa na ňu upínajú svaly.

Pod ňou môžeme nájsť kostné tkanivo. Vnútro dlhých kostí následne vypĺňa ešte kostná dreň. Červená kostná dreň je u človeka prítomná v mladom veku a tvoria sa v nej krvinky. V staršom veku je táto dreň nahradená žltou kostnou dreňou, v ktorej je prítomné tukové tkanivo.

fakty o kostiach

Zdroj: Shutterstock®

3. Koľko ich teda máme?

Veľmi zaujímavý fakt o kostiach súvisí aj s ich počtom. Vedeli ste napríklad to, že novorodenci nemajú toľko kostí, ako dospelý človek? Majú ich totiž omnoho viac, a to okolo 300. V tele dospelého človeka však nájdeme len tesne niečo cez 200 kostí, zvyčajne sa hovorí o 206 kostiach. Ako je to možné?

V priebehu vývoja a rastu jedinca sa totiž mnohé kostičky zrastajú, a tak sa ich počet výrazne zredukuje. Najväčší počet kostí pritom nájdeme na rukách so zápästiami. Túto oblasť totiž tvorí cez 50 kostí. Množstvo kostí nájdeme taktiež na chodidlách.
 

4. Najtvrdšie, najkratšie, najväčšie...

Kosti ani zďaleka nevyzerajú rovnako, viaceré nie sú si ani podobné. Majú rozličný tvar i veľkosť. Poznáme krátke, dlhé i ploché kosti a taktiež kosti nepravidelného tvaru. Mnohé z nich sú pritom skutočne jedinečné.

Viete, ktorá z našich kostí je napríklad najdlhšia a najväčšia? Je to stehenná kosť, ktorá tvorí značnú časť našej výšky a ktorá je zároveň najtvrdšou a najodolnejšou kosťou ľudského tela, a to i napriek tomu, že je dutá.

Naopak najmenšou a najkratšou kosťou je strmienok, ktorý nájdeme v strednom uchu. Má približne 5 mm. A viete, ktorá kosť nášho tela je najosamelejšia? Bude to pravdepodobne jazylka, nachádzajúca sa medzi bradou a hrtanom, ktorá nie je pripojená k inej kosti. Ostatné kosti sú poprepájané, a to napevno aj pohyblivo.

Bude vás zaujímať: Čo prezrádza jazyk o našom zdraví? Pozor, môže to byť aj závažné ochorenie

výživa kostí

Zdroj: Shutterstock®

5. Potrebujú správnu výživu

Aby nám kosti slúžili počas celého života a boli dostatočne pevné a odolné, musíme sa o ne dobre starať. V súvislosti s výživou kostí sa najčastejšie hovorí o potrebe vápnika. Áno, naša strava by mala byť skutočne bohatá na vápnik.

Nájdeme ho v mliečnych výrobkoch, maku, strukovinách, špenáte a listovej zelenine aj orieškoch. Taktiež je dôležité chrániť sa pred nedostatkom horčíka aj vitamínu D. Kosti však potrebujú aj dostatočný pohyb. Sedavý spôsob života má na ne výrazne škodlivý vplyv. Okrem stravy a pohybu môžeme pre svoje kosti urobiť ešte to, že si budeme udržiavať stabilnú a primeranú telesnú váhu. 

Zaujímavé fakty o ľudských kostiach:

  • Ľudská noha má 26 kostí.
  • Ľudská ruka, vrátane zápästia, obsahuje 54 kostí.
  • Ruky, resp. kosti rúk patria medzi najčastejšie zlomené kosti – predstavujú takmer polovicu všetkých zlomených kostí dospelých.
  • Kľúčna kosť je najčastejšie zlomenou kosťou u detí.
  • Kosti sa hoja 6 až 12 týždňov v závislosti od zlomeniny a veku.
  • Kosti prestávajú rásť do dĺžky počas puberty. Hustota a pevnosť kostí sa však v priebehu života mení.
  • Jedinou kosťou v ľudskom tele, ktorá nie je spojená s inou kosťou, je jazylka. Ide o kosť v tvare písmena V, ktorá sa nachádza na spodnej časti jazyka.
  • Obvykle sa ľudia rodia s 12 pármi rebier. Avšak, 1 % populácie sa rodí s 13. rebrom, ktoré sa nazýva aj ako krčné rebro (cervikálne rebro).

Aktualizovaný článok: 26.7.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní